Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Rośliny – Opisy

Cabomba – kabomba

Kabomba (Cabomba)

Nazwa botaniczna
Cabomba

Rodzina
Nymphaeaceae

Wielkość
dorasta nawet do 160 cm długości.

Wygląd
Tworzy potężne „podwodne łąki”. Występuje w kolorach od czerwonego(np. Cabomba piauhyensis), przez żółty do zielonego. Charakterystycznie „postrzępione” liście bardzo gęsto osadzone są na wiotkich, łatwo poddających się prądom wody łodygach. Kwiaty drobne nad powierzchnią wody.

Występowanie
Ameryka Południowa i Środkowa.

Informacje dodatkowe
Roślina bardzo wrażliwa na zbyt silny prąd wody, uszkodzenia mechaniczne, osadzający się na niej brud.

Zastosowanie
Jako tło, tworzy wyjątkowo gęste kępy.

Stanowisko
Bardzo jasne, (jeśli ma zapewnioną dostateczną ilość światła rozgałęzia się) zwłaszcza dla kabomby czerwonej (podobnie jak inne czerwone rośliny wodne potrzebuję więcej światła do prawidłowego wzrostu). Bezwzględnie nie można narażać jej na nawet niezbyt silny prąd wody!

Hodowla
Jako, że jest to roślina delikatna, nie można hodować jej ze zbyt dużymi, ruchliwymi zwierzętami. Do prawidłowego, obfitego wzrostu potrzebuje sporej ilości światła, CO2 oraz nawożenia. Należy dbać o czystość wody gdyż brud bardzo łatwo jest „łapany” przez roślinę co ogranicza fotosyntezę. Jednocześnie nie może być narażona na działanie filtra. Może wytworzyć korzenie jednak rośnie także jako roślina pływająca. Dobrze czuje się w czystej, miękkiej, lekko kwaśnej wodzie o temperaturze 22-27°C.

Rozmnażanie
Przez sadzonki wierzchołkowe. W tym celu odcinamy ostrymi nożyczkami górną część łodygi. Następnie odrywamy liście w dwóch dolnych węzłach(tzn. tam skąd wyrastają liście na łodydze). Teraz sadzimy roślinę tak by jej dolne liście minimalnie wystawały ponad powierzchnie podłoża.

Opracował Ultriatus

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu