Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...

Trichoptera – chruścikiTrichoptera – chruściki → rząd owadów (Insecta). 7.000 gatunków, z czego wykazano z terenu Polski ponad 270.

Są to owady przeważnie małej lub średniej wielkości. Długość ich ciała mieści się w przedziale 2 – 40 mm, a rozpiętość skrzydeł do 80 mm. Pokrojem ciała przypominają niektóre motyle (Lepidoptera), z którymi są blisko spokrewnione. Posiadają długie, nitkowate czułki. Głowa ortognatczna z parą dużych oczu złożonych i często występującymi trzema przyoczkami. Aparat gębowy różnego typu od gryzącego do ssącego (w zależności od trybu życia gatunku). Tułów dobrze rozwinięty, zwłaszcza śródtułw i zatułów. Posiadają dwie pary błoniastych skrzydeł o podobnej budowie. Ich powierzchnia jest często owłosiona lub pokryta łuskami, podczas spoczynku składane są dachówkowato na odwłoku. Pierwsza para jest przeważnie większa od drugiej. Nogi długie dość smukłe, na goleniach ostrogi i kolce. Odwłok zbudowany z dziesięciu członów, przy czym ostatni mocno przekształcony.

Stadia larwalne występują w wodach. Larwy, żyjące w domkach z różnorodnego materiału, swoim kształtem przypominają gąsienice. Domki stanowią ich ochronę i balast, zapobiegający porwaniu ich przez strumień wody. Inne, bezdomkowe, przypominają bardziej kampoidalne larwy chrząszczy pływakowatych (Dytisicdae). Są roślinożerne lub drapieżne, łowiące swoje ofiary w sieci. Niektóre gatunki są filtratorami. Dorosłe osobniki nie oddalają się na ogół od wody, są aktywne głównie wieczorami.

Przykładowe gatunki: bagieniec (Limnophilus flaricaris), chruścik (Phryganea grandis).

Powiązane tematy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu