Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [10]
Loading...
Kategorie: Skorpiony – Opisy

Bothriurus coriaceus

Bothriurus coriaceus – skorpion

Gatunek ten należy do rodziny Bothriuridae. Jest średniej wielkości gatunkiem. Samice dorastają do 8 cm, a samce do 6 cm. Jest to skorpion należący do skorpionów kopiących znacznej głębokości nory w których spędza większość część swojego życia. Jego ciało przybiera barwę brązową z wyraźnie jaśniejszymi odnóżami.

Warunki hodowli
Wilgotność 55-65%
Temperatura w dzień 22-25°C
Temperatura w nocy 20°C
Terrarium 20x20x20 cm

 

 

Systematyka

Domena: eukarionty (Eucaryota)
Królestwo: zwierzęta (Animalia)
Typ: stawonogi (Arthropoda)
Podtyp: szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: skorpiony (Scorpiones)
Rodzina: Bothriuridae
Rodzaj: Bothriurus
Gatunek: Bothriurus coriaceus (Amoreux, 1789)

 

Występowanie

Bothriurus coriaceus to skorpion zamieszkujący przybrzeżne tereny Ameryki Południowej, a dokładniej Chile.

Biotop

Bothriurus coriaceus występuje na dość przewiewnych, gdyż przybrzeżnych terenach Chile. Dlatego też jego głównym schronieniem są wykopane przez niego nory. Obce są mu bardzo wysokie temperatury.

Terrarium

Jest to średniej wielkości skorpion wobec czego terrarium o rozmiarach 20×20 cm będzie dla niego wystarczające. Jako, że jest to gatunek kopiący musimy pamiętać o odpowiedniej wysokości zbiornika, która powinna wynosić co najmniej 20 cm.

Bothriurus coriaceus zamieszkuje pół-wilgotne, ze względu na obecność oceanu, tereny. Odpowiednim podłożem wobec tego będzie mieszanka piachu i włókna czy też ziemi. Proporcję należy dobrać tak, by podłoże nadawało się do kopania. Musimy zapewnić mu dość grubą warstwę podłoża. 7-10 cm dość mocno ubitego podłoża jest już wystarczająca. To ważne, gdyż w norach skorpion będzie szukał schronienia zarówno podczas linienia jak i porodu.

Za dekoracje mogą nam posłużyć sztuczne rośliny, kawałki konarów. Możemy zastosować ściankę z atlasu czy korka, powiększy powierzchnię życiową oraz będzie naśladować naturalne wzniesienia.Dobrze jest umieścić w terrarium małą i płytką miseczkę z wodą.

Gatunkowi temu zapewniamy wilgotność mieszczącą się w przedziale 55-65%. Miseczka z wodą oraz sporadyczne spryskiwanie części podłoża w zupełności wystarczą. Skorpion ten źle znosi okresy o wysokiej temperaturze, możemy go trzymać w temperaturze pokojowej, tj. 22-25°C.

Żywienie

Skorpiona karmimy owadami dobranymi odpowiednio do jego rozmiarów. Małym podajemy pinki, kawałki mączników lub wylęg świerszczy, a dużym wystarczy świerszcz lub dorosły mącznik. Pokarm podajemy co 4-6 dni, młodym co 2-3 dni.

Dymorfizm płciowy

Pektyny samca są dłuższe i ustawione pod bardziej rozwartym kątem.  Widać także różnicę w wielkości skorpionów, budowie pedipalpów i metasomy. Samce są mniejsze, ich metasoma wydaje się bardziej masywna, a pedipalpy bardziej krągłe i krótsze.

Rozmnażanie

Większość osobników znajdujących się w hodowli pochodzi z odłowu, dlatego tez brak jest dokładnych informacji odnośnie rozmnażania tego gatunku w hodowlach.

Starając się rozmnożyć Bothriurus coriaceus łączymy dorosłe osobniki w terrarium, ze znaczną ilością kryjówek oraz płaskimi elementami wystroju na których samiec złoży spermatophor. Po udanej kopulacji można oddzielić parę co na pewno przyśpieszy poród samicy. Wynika to z faktu, iż stres spowodowany obecnością innego skorpiona w terrarium znacznie wpływa na zwolnienie tempa rozwoju embrionów.

Ciężarna samica jest ostrożniejsza, bardziej skryta oraz agresywniejsza. Znaczną część czasu spędza w kryjówce. Gdy ciąża jest z zaawansowanym stadium skorpion przestaje przyjmować pokarm po czym rodzi w swojej kryjówce jasno ubarwione, jeszcze „miękkie” i bardzo delikatne młode wielkości kilku milimetrów. Po kilku-kilkunastu dniach młode linieją i schodzą z grzbietu samicy, aby zapolować na pierwszą w swoim życiu ofiarę.

Uwagi

Jad Bothriurus coriaceus możemy powiedzieć, że jest średniej mocy. Co nie oznacza, że możemy go zlekceważyć. Każdy organizm reaguje inaczej na jad. Nawet teoretycznie słaby możemy boleśnie odczuć. Bothriurus coriaceus to skorpion, który jest dość łatwy w utrzymaniu. Warunki, które należy mu zapewnić nie są wygórowane. Ze względu na tendencję do siedzenia w norze polecam go osobom, które już miały wcześniej kontakt z innymi gatunkami skorpionów.
Opracowanie i źródła informacji

Dominik Wysocki, na podstawie własnych doświadczeń i informacji zebranych od hodowców.

 

ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu