Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
Kategorie: Encyklopedia, Jaszczurki – Encyklopedia, Krokodyle – Encyklopedia, Owady – Encyklopedia, Pajęczaki – Encyklopedia, Płazy – Encyklopedia, Płazy i Gady Polski – Encyklopedia, Ptaszniki – Encyklopedia, Rośliny – Encyklopedia, Rośliny owadożerne – Encyklopedia, Skorpiony – Encyklopedia, Skorupiaki – Encyklopedia, Ssaki – Encyklopedia, Węże – Encyklopedia, Wije – Encyklopedia, Żółwie – Encyklopedia

Wilgotność

Wilgotność w najprostszym tłumaczeniu jest niczym innym jak zawartością pary wodnej (stan gazowy wody) w powietrzu. Z geograficznego punktu widzenia rozkład wilgotności powietrza pokrywa się z rozkładem temperatury. Również wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza następuje spadek wilgotności. Zawartość pary wodnej w powietrzu może być wyrażana na różne sposoby. Pojęcie wilgotności bezwzględnej odnosi się do stosunku masy pary wodnej mpw do objętości powietrza wilgotnego V. Wilgotność bezwzględna najczęściej wyrażania jest w gramach na metr sześcienny [g/m3].

d=mpw/V

Wilgotność właściwa to stosunek masy pary wodnej wyrażonej w gramach mpw do masy powietrza wilgotnego V w kilogramach. Bardzo ważne jest to, iż wilgotność właściwa nie zmienia się wraz z objętością.

d=mpw/V [g/kg]

Wilgotność względna jest to stosunek ilości pary wodnej znajdującej się w powietrzu do ilości pary, która nasyciłaby powietrze w określonej temperaturze oraz ciśnieniu. Wilgotność względna może zostać wyrażona za pomocą prężności pary wodnej:

f=e/E*100%,

e- prężność pary wodnej
E- prężność nasyconej pary wodnej w danej temperaturze

Do pomiaru wilgotności służą psychrometry oraz higrometry. Psychrometr jest to urządzenie składające się z dwóch termometrów połączonych ze sobą równolegle. Pomiar wilgotności przy użyciu psychrometru polega na obliczeniu różnicy temperatur termometru suchego oraz wilgotnego. Następnie posługując się odpowiednimi tabelami można wyznaczyć wilgotność względną powietrza. Najczęściej wykorzystuje się higrometry elektroniczne, które swoją prostotą oraz niezawodnością są masowo wykorzystywane w terrarystyce. Dokładność takich urządzeń oscyluje na poziomie 0,1%.

Opracowanie

oOreVenOo

Źródła:

-http://pl.wikipedia….tność_powietrza

-notatki z wykładu dot. ochrony środowiska

-własna wiedza

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu