Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
Kategorie: Encyklopedia, Jaszczurki – Encyklopedia, Owady – Encyklopedia, Płazy – Encyklopedia, Skorupiaki – Encyklopedia, Węże – Encyklopedia

Partenogeneza, dzieworództwo

Partenogeneza, inaczej dzieworództwo – sposób rozmnażania bezpłciowego, polegający na rozwoju zarodka, a następnie osobnika dorosłego z niezapłodnionej komórki jajowej. Dziedziczenie jest klonalne. Potomstwo składa się z samych samic genetycznie prawie identycznych z matkami. Do tej pory partenogenezę stwierdzono u ok. 30 jaszczurek i jednego węża. Pospolicie występuje u pszczół, os i niektórych innych stawonogów.

Wyróżnia się partenogenezę automiktyczną, gdzie jaja powstają na drodze mejozy a następnie ulegają zapłodnieniu ciałkiem kierunkowym, lub następuje podwojenie liczby chromosomów na drodze endomitozy (skutki są takie jak u samo zapładniającego się obojnaka a nie jak w rozmnażaniu bezpłciowym).

Partenogeneza apomiktyczna – apomiksja, czyli bezpłciowe rozmnażanie roślin, nie ma aktu zapłodnienia; powstawanie nasion z zarodkami nie jest związane z procesem płciowym.

Czytaj więcej Partenogeneza u płazów i gadów

 

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu