Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Encyklopedia, Owady – Encyklopedia, Pajęczaki – Encyklopedia, Ptaszniki – Encyklopedia, Skorupiaki – Encyklopedia

Kokon

Kokon → zewnętrzna osłona jaj zwierząt z różnych jednostek systematycznych (robaków, pierścienic, mięczaków i stawonogów) zbudowana z różnych wydzielin ciała. Kokon jest wytwarzany przez zapłodnioną samicę, w formie jednolitej, skórzastej powłoki, izolującej jajo od otoczenia, chroniącej przed niesprzyjającymi warunkami środowiska, drapieżnikami i rozwojem grzybów. Zawiera substancje odżywcze dla wylęgającego się zwierzęcia. u wielu owadów poczwarki zarówno wolne, jak i zamknięte, chronią się w oprzędach, zwanych kokonami, produkowanych przez gruczoły larwalne, uchodzące na wardze dolnej. Po zakończeniu się przebudowy organizmu poczwarki, następuje ostatnie linienie i z linki wydostaje się postać dojrzała.

Kokony jajowe z włókien są typowe dla pająków. Samica pająka przy pomocy kądziołków przędnych buduje ze splątanych nici osłonkę i składa do jej wnętrza jaja. Po tej czynności całość oplątuje dodatkowymi nićmi i przymocowuje nowymi nićmi w miejscu osłoniętym od deszczu (np. pod liściem) lub zabiera ze sobą na grzbiecie i pilnuje. W tym pierwszym przypadku można mówić o umieszczeniu kokonu w oprzędzie.

Kokony pełnią rolę maskującą i ochronną. W ziemi, stanowi przestrzeń izolującą od wilgoci, a tym samym zapobiega zagrzybieniu jaja.

Źródło:

  • Jura Cz.: Bezkręgowce; Warszawa 1997.

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu