Artykuł w kategoriach: Karaczany – Opisy, Owady – Opisy
Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...

Periplaneta americana – przybyszka amerykańska


Periplaneta americana – przybyszka amerykańska, karaczan amerykański

Jest to najwiekszy z domowych karaczanów. Przybyszka amerykańska siąga on 35 mm dlugości, a samce bywaja jeszcze większe. Ubarwiony czerwonobrunatno, przedplecze ma rdzawe z dwoma ciemnymi plamami. Pokrywy i skrzydła lotne sa dobrze rozwinięte u obu płci. Długość czułków przewyższa dlugość całego ciała.


Występowanie

Licznie w rejonach tropikalnych i subtropikalnych, skąd została zawleczona do pozostalych części świata . Występuje w stanie dzikim w Polsce w zsypach na śmieci w blokach mieszkalnych, mieszkaniach i szklarniach.

Terrarium

Jak dla karaczana szarego Nauphoeta cinerea, konieczna pokrywa, najlepiej hoduje sie w grupach („koloniach”) . Jako podłoże stosujemy ziemie, torf, włókno kokosowe, lub wytłoczki z jajek, lubi mieć ciepło choć w zupełności wystarcza temperatura pokojowa.

Rozmnażanie

Bardzo proste, podobnie jak u karaczana szarego, jest jajożyworodny, po zapłodnieniu samica składa ooetkę jajową którą nosi na ostatnim segmencie odwłoka,  następnie po dość krótkim czasie wykluwa się kilkadziesiąt młodych.

Żywienie

Gatunek wszystkożerny, preferuje pokarm roślinny.

Dymorfizm płciowy

Samiec minimalnie większy, Najpewniejszym sposobem rozpoznania płci jest sprawdzenie ostatnich sternitów odwłoka (końcowe, spodnie segmenty). Jeśli na końcu występuje mały, podzielony segment, jest to samiec. Samica posiada jeden duży segment. Z innych cech morfologicznych, słabiej zaznaczonych: samce są mniejsze i mają dłuższe wyrostki rylcowe (cerci) na końcu odwłoka.

Uwagi

Ze względu na swoja szybkość, ruchliwość, długość życia i wyjątkowo małe wymagania jest świetnym owadem karmowym.

Zalety:

– Mnoży się bardzo dobrze, jest niezwykle płodny.

– Ma małe wymagania względem karmy i warunków


– Jest odporny na przesuszanie, dużą wilgotność, pleśń i inne czynniki, potencjalnie zabójcze dla świerszczy.

– Doskonale znosi duże przegęszczenia, gdyż występuje u niego minimalny kanibalizm. W hodowlach laboratoryjnych 99% „urodzonych” owadów dożywało dojrzałości.

– Żyje dłużej niż świerszcze

Wady:

– Jest strasznie szybki, zwrotny, porusza sie błyskawicznie po wszystkich powierzchniach w tym szkle, skoczny, potrafi latać na krótkich i średnich dystansach do kilkudziesięciu metrów choć bardzo niechętnie z tej umiejętności korzystają ( najczęściej gdy przyjdzie im skakać z dużych wysokości
Jest dużo szybszy od karaczana szarego

– Jako gatunek występujący również w Polsce w stanie dzikim jest owadem wyjątkowo inwazyjnym tak ze przy ucieczce kilku sztuk ryzyko wystąpienia plagi w domu jest prawie pewne


– Nie należy podawać osobników złapanych na wolności ze względu na dezynsekcje miejsc w których zwykle bytują i ich wyjątkową odporność właściwie na wszystko ( to co nie zaszkodzi im może zaszkodzić naszym podopiecznym a nie mamy pewności co owady jadły wcześniej)

– Ich szybkość będąca główną wadą powoduje iż po otwarciu pojemnika z karaczanami w mogą sie rozbiec i ciężko je wyłapać ( zwłaszcza wylęg z racji swych małych rozmiarów stanowi zagrożenie, gdyż w domowych warunkach bez problemów osiągnie dojrzałość płciowa) . Problem ten można rozwiązać hodując je w małych pojemnikach po kilka sztuk które przed otwarciem wsadzamy na kilkanaście minut do lodówki co zdecydowanie je spowolni

– Ze względu na swą szybkość polecam średnio zaawansowanym hodowcom

 

Opracowanie

Piotr Śliwiński( Raven) na podstawie własnych doświadczeń i literatury :
Henryk Sandner – Owady

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu