Uwaga ten artykuł wymaga sprawdzenia i poprawek. Jeśli uważasz że jestes w stanie sprawdzić ten tekst, napisz do nas.
Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Pytony – Opisy, Węże – Opisy

Morelia amethystina – pyton ametystowy

Morelia amethystina – pyton ametystowy

 .

Nazewnictwo

Angielskie nazwy to Scrub python, Amethyst python, amethystine python, amethystine rock python, rock python, North Queensland python. Cytując za Brianem Barnettem Morelia amethystina odnosi się do odmiany wysp.wej, z Nowej Gwinei, natomiast odmiana kontynentalna (kiedyś nazywana Morelia amethysitina kinghorni) uzyskała własną kalsyfikację gatunkową- Morelia kinghorni. Jednak na potrzeby tego opisu opieram się na kwalifikacji gatunkowej sugerowanej przez Davida Barkera, która nie dywersyfikuje pomiędzy odmianą wysp.woą (N.G.) a kontynentalną (Austr.)Polskiej nazwy brak (aut.: Pyton ametystowy?).

Wygląd

Barwą dominującą jest kolor złoty i brązowawy. Znane są również osobniki oliwkowo-złote, brązowe, lub żółtawe. Najbardziej intensywne ubarwienie występuje na grzbiecie i stopniowo blaknie w kierunku boków ciała, osiągając barwę żółtawą na linii bocznej i brzusznej. Na grzbiecie występują regularne plamy o barwie ciemnobrązowej lub czarnej, układające się najczęściej w zygzak lub poprzeczne pasy, jednorodnie ciągnące się z jednego boku na drugi, w poprzek grzbietu. Często wzór jest załamany zwłaszcza bliżej odcinka szynjego i ogona, przekształcając się w nieregularne plamy o przeróżnym kształcie. Łuski mają mocno opalizujące właściwości intensyfikując barwy i formę wzoru i kolorów. Zwłaszcza duże wrażenie robią duże łuski na głowie, które załamując światło wywołują efekt mocnej tęczy. W przypadku tego gatunku, u osobników dorosłych możemy zauważyć silny dymorfizm płciowy, objawiający się poprzez duże różnice w ubarwieniu- samice są ciemniejsze, oraz w kształcie głowy- samce mają dłuższe głowy, przez co przeciętna głowa samicy sp.awia wrażenie o wiele szerszej.

Jest to największy z australijskich pytonów, jeden z największych na Świecie. Dorosłe węże osiągają długość 4 metrów, nierzadko ją przekraczając (jeden z osobników w australijskiej hodowli tych pytonów, w wieku 4 lat osiągnął długość 4,77m). Około 18% całkowitej długości ciała stanowi długi, chwytny ogon. Mimo, że ciało tego pytona jest sp.aszczone lateranie, co jest charakterystyczne dla węży o raczej delikatnej budowie, to waga dorosłego osobnika może osiągać kilkanaście kilogramów, ze średnią 10 kilogramów.

Długość życia

Średnia długość życia określona na podstawie danych literaturowych, z różnych źródeł, to około 20 lat w niewoli. W naturze węże są narażone na kontakt z człowiekiem (szczególnie przekraczanie dróg rozdzielających siedliska tych pytonów jest częstym powodem dużej ich śmiertelności), a także drapieżniki, które polują na te węże, kiedy nie osiągnęły jeszcze wieku dającego im szansę obrony (dzikie psy, warany).

Odmiany barwne

Nieznane

 .

Opis wymaga uzupełnienia! Skontaktuj się z nami !

 .

Opracowanie

Piotr Wardęga

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu