Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
Kategorie: Rośliny owadożerne – Artykuły

Sztuczne doświetlanie roślin owadożernych

Sztuczne doświetlanie roślin owadożernych

(Artykuł w rozbudowie)

Większość roślin wymaga około 12 do 14 godzin światła. Rośliny owadożerne mają dość duże wymagania świetlne i jeśli położenie pomieszczenia uniemożliwia nam zapewnienie im dostatecznej jego ilości musimy rośliny doświetlać. Szczególnie w zimie, gdy ilość światła na dworze spada, sztuczne oświetlenie pomoże nam zachować rośliny w dobrej kondycji. Do doświetlania najlepiej nadają się specjalne żarówki do roślin, takie jak Philips Aqarelle lub Osram Fluora. Specjalne świetlówki różnią się od zwykłych żarówek długością fal emitowanego światła. Świetlówki do roślin emitują głównie fale o długości 400 – 500 nm (światło fioletowe i niebieskie) oraz 580 – 660 nm (światło żółte, pomarańczowe i czerwone). Rośliny pochłaniają właśnie takie długości fal. Światło o barwie zielonej jest przez chlorofil odbijane i dlatego liście postrzegamy w takim właśnie kolorze. Zwykłe świetlówki czy żarówki energooszczędne nie są tak dobre, gdyż zawierają w swoim świetle także światło zielone. Lampy umieszczamy kilkanaście – kilkadziesiąt centymetrów od roślin. Nie używajmy zwykłych, np. 60 watowych żarówek – 90% wytwarzanej przez nie energii zamieniane jest na ciepło, a tylko 10 na światło. Podobnie jest w przypadku halogenów – wytwarzane przez nie światło nie przysłuży się naszym roślinom.

Poszczególne rośliny maja różne wymagania co do ilości światła. Wiele źródeł podaje optymalne jego natężenie dla danego gatunku. Jednostką natężenia
światła jest lux. Jeśli nie posiadamy profesjonalnego światłomierza możemy użyć tego, który znajduje się w aparacie fotograficznym. Ustawiamy czułość filmu na 100 ASA/21°DIN, czas naświetlania na 1/30 lub 1/60 sekundy, odczytujemy z aparatu wartość przysłony, a następnie natężenie oświetlenia z tabeli:

Wartość przysłony przy czasie naświetlania Natężenie oświetlenia
1/30 sekundy 1/60 sekundy w luxach
2,8
4
5,6
8
11
16
22
32
2
2,8
4
5,6
8
11
16
22
600
1200
2500
5000
10000
20000
40000
80000

Światło słoneczne jest jednak lepsze i rośliny wolą trochę słabsze światło naturalne niż mocniejsze sztuczne.

Pamiętajmy również, że każde źródło światła jest również źródłem temperatury. Szklane akwaria, terraria czy gabloty łatwo się nagrzewają, a wysoka temperatura szkodzi roślinom: zbyt wysoka w dzień hamuje fotosyntezę, a w nocy przyspiesza oddychanie, co wyczerpuje roślinę. Pamiętajmy o częstym wietrzeniu roślin: pomocny może być niewielki wiatraczek, wymuszający cyrkulację powietrza. W większych gablotach lepszym rozwiązaniem jest wymiennik ciepła.

Uwaga! Nie doświetlajmy roślin w nocy! Niektóre potrzebują dość długiego czasu by zupełnie przestawić się na sztuczne światło. Dużo lepszym (zwłaszcza dla samych roślin) rozwiązaniem będzie hodowanie ich na zmianę w świetle sztucznym i naturalnym.

 

Opracowanie i źródła informacji

Rafał Pitera

Opracowano na podstawie książki „Orchidee – amatorska uprawa storczyków” T. Kubala, T. Kusibab, D.L. Szlachet.o.

 

Rafał Pitera

Powiązane wpisy

Jedno przemyślenie na temat Sztuczne doświetlanie roślin owadożernych

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu