Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
1192
Rośliny owadożerne – Artykuły

Choroby grzybowe u roślin owadożernych

Choroby grzybowe u roślin owadożernych

Charakterystyka i objawy Przyczyny Zapobieganie Leczenie

Mączniak właściwy

Roślina jest pokryta – zwłaszcza na wierzchniej stronie liści – białym nalotem. Z czasem nalot zaczyna pylić. Grzyb. Przyczyną jego pojawienia się może być przenawożenie nawozem azotowym. Nie pomoże tu obniżenie wilgotności i podwyższenie temperatury – mączniak rozwija się właśnie w takich warunkach. Należy usuwać martwe części roślin i dbać o to, aby powietrze wokół roślin nie było zastałe. Preparaty lecytyny lub odpowiedni fungicyd.

Mączniak rzekomy

Dolna strona liści wygląda, jakby była obsypana mąką. Na ich górnej stronie są tylko żółte plamy. Grzyb, który wnika do tkanki miękiszowej liścia. Należy usuwać martwe części roślin. Przy wysokiej wilgotności dbać o to, aby powietrze wokół roślin nie było zastałe. Odwar ze skrzypu zwiększa odporność roślin na mączniaka. Preparaty lecytyny lub odpowiedni fungicyd.

Zgorzel siewek

Choroba ta atakuje siewki roślin i nie ma związku ze zbyt wilgotnym podłożem. Zdarza się, że na tacy z siewkami pojawiają się okrągłe obszary martwych roślinek. Przewracają się one zanim jeszcze wytworzą liście. Nawet, jeśli roślina przeżyje, nie będzie wyglądała zbyt dobrze. Przyczyną są grzyby żyjące w podłożu. Zawsze używajmy sterylnego podłoża. Usuwajmy martwe lub więdnące liście. Używajmy nowych lub zdezynfekowanych doniczek. Z powodu dużej wrażliwości roślin mięsożernych na środki grzybobójcze nie jest stosowane. Zaatakowane rośliny należy usunąć.

Szara pleśń – Botrytis

Rośliny owadożerne są bardzo podatne na tę chorobę, gdyż trzymamy je w wilgoci. Sprawcą jest grzyb Botryris cinerea. Jego objawy to szary, kłaczkowaty nalot grzybni, przypominający gęste, wyprostowane włoski. Przy dotknięciu może wyrzucić chmurę zarodników. Zarażona łodyga może zacząć gnić, a pączki kwiatowe opaść Przyczyną jest chłodne, wilgotne i zastałe powietrze, stłoczone rośliny i siewki, nieusunięte, gnijące liście, owoce i kwiaty. Musimy dbać o stałą temperaturę. Wiosną i jesienią zdarza się, że temperatury zmienią się znacznie w ciągu dość krótkiego czasu. W połączeniu z wilgotnymi warunkami w jakich hodujemy rośliny powstają dla grzyba idealne warunki do ataku. Należy wietrzyć rośliny, najlepiej w ciągu dnia, ale bez narażenia na przeciągi. Rośliny nie mogą też być bardzo stłoczone – ustawiajmy je tak, aby odległość pomiędzy ich liśćmi wynosiła kilka centymetrów. Usuwajmy też tuż przy nasadzie wszystkie martwe liście i kwiaty, gdyż mogą zacząć gnić. Z powodu dużej wrażliwości roślin mięsożernych na środki grzybobójcze nie jest stosowane. Poważnie zaatakowane rośliny należy usunąć.

Rdza

Na dolnej stronie liści pojawiają się rdzawe, pylące brodawki. Na górnej powstają plamy, a następnie liść obumiera. Różne gatunki grzybów o identycznych objawach. Preparaty wzmacniające rośliny. Odpowiedni preparat grzybobójczy.

Plamistość liści

Na liściach pojawiają się niereguralne plamy. Mogą być bardzo różne: woda, uszkodzenia po pestycydach, oparzenia słoneczne. Jeśli jednak nie są one spowodowane w/w przyczynami, to może to być choroba grzybowa. Wietrzenie, usuwanie martwych części roślin. Odpowiedni fungicyd lub preparat z grejpfruta.

Sadzaki

Na liściach, najszęściej wraz ze ssącymi szkodnikami, pojawia się czarny nalot. Grzyby sadzaki osiedlające się na odchodach owadów ssących. Mogą się też pojawić na górnej części dzbanuszków saraceni. Blokują one roślinom dostęp do światła i utrudniają fotosyntezę. Wczesne likwidowanie szkodników. Zapewnienie dopływu świeżego powietrza. Po zwalczeniu szkodników należy umyć liście i użyć preparatu grzybobójczego. Ostrożnie jednak przy roślinach owadożernych, gdyż są one wrażliwe na fungicydy.

Szklistość

Na kaktusie pojawiają się szkliste, gnijące miejsca, następnie roślina się przewraca. Jest to choroba grzybowa kaktusów. Używamy wyłącznie czystej gleby (możemy przed użyciem wyprażyć ją w piekarniku). Przed posadzeniem rośliny w używanym wcześniej pojemniku dokładnie go zdezynfekujmy. Kupujmy tylko okazy nie wzbudzające podejrzeń. Nie istnieje. Roślinę należy zniszczyć wraz z ziemią i pojemnikiem, gdyż choroba może przenieść się na inne egzemplarze.

Septorioza

Fuzarioza

Rafał Pitera

Przeczytaj też  Krzyżówki dzbaneczników


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.

Jedno przemyślenie na temat Choroby grzybowe u roślin owadożernych

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu