Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
Kategorie: Rośliny owadożerne – Artykuły

Choroby fizjologiczne u roślin owadożernych

Choroby fizjologiczne u roślin owadożernych

Charakterystyka i objawy Przyczyny Zapobieganie Leczenie

Gnicie

Liście stają się miękkie, brunatnieją, a w końcu pokrywają się białym nalotem pleśni. Łodygi chorych roślin łatwo odrywają się od podstawy, może się zdążyć, że roślina
przewraca się.
Przyczyny mogą być trzy. Pierwsza to zastałe powietrze wokół roślin. Problem ten często dotyczy tłustoszy i dzbaneczników, gdyż nie mogą być one narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (dzbanecznik wręcz wymaga cienia i rośliny te często stawiamy z dala od okna, co może się źle dla nich skończyć) oraz muchołówki, która wymaga dużej wilgotności i nasłonecznienia. Druga przyczyna to zalanie korzeni. Dzbanecznik, rosolistnik, cefalotus oraz niektóre gatunki tłustoszy i sarraceni nie lubią mieć wody na podstawce. Żadna z roślin nie powinna mieć też więcej wody na podstawce niż 2 – 3 centymetry. Woda sięgająca do połowy doniczki sprawi, że korzenie nie będą miały czym oddychać (bo korzenie roślin owadożernych także pobierają powietrze!). Trzecia to przemoczenie podłoża w zimie. Rośliny należy często wietrzyć. W zimie podlewajmy tylko raz – dwa razy w miesiącu. Nie stawiamy dzbanecznika, rosolistnika i cefalotusa na podstawce ze stojącą wodą. U pozostałych gatunków woda powinna mieć 2 – 3 centymetry. Usuńmy chore liście, zapewnijmy roślinie dostęp do świeżego powietrza. Starajmy się nie używać fungicydów, gdyż rośliny owadożerne są na nie wrażliwe. Jeśli roślina ma uszkodzone wszystkie korzenie często nie da się nic zrobić. Jeśli stało się to tylko z ich częścią musimy je usunąć. Dzbanecznikowi możemy spróbować ukorzenić odcięty wierzchołek.

Usychanie

Objawy mogą być dwojakie:
a) łodygi brązowieją, liście marszczą się i kruszą;
b) nie tworzą się pułapki u dzbanecznika, usychają i kruszą się pokrywki od dzbanuszków, usychają brzegi liści tłustosza.
Przyczyną pierwszych objawów jest podanie roślinie nawozu – nigdy nie należy tego robić! Drugie spowodowane są zbyt niską wilgotnością otoczenia. a) nigdy nie nawozimy roślin owadożernych;
b) zapewniamy im wysoką wilgotność.
a) Roślinę, którą podlaliśmy nawozem ciężko jest uratować (spaliliśmy jej system korzeniowy). Można spróbować wypłukać jej korzenie i przesadzić do czystego torfu (bez substancji odżywczych).
b) Usunąć lub przyciąć uschnięte liście. Zadbać o wyższą wilgotność.

Chloroza

Blaszki nowo wyrastających liści są żółte, natomiast ich nerwy zielone. Zaburzenia tworzenia chlorofilu w liściach spowodowane niedoborem żelaza. Mogą one być spowodowane brakiem tego pierwiastka w podłożu (niedostateczne nawożenie) albo też roślina może mieć problemy z jego wchłanianiem z powodu zalanego lub zimnego podłoża, zgnilizny korzeni lub zbyt wysokiego pH. U roślin owadożernych występuje rzadko, gdyż większość z nich nie wymaga bezwzględnie dokarmiania owadami(!), a nie nawozimy ich. Systematyczne nawożenie roślin, dbanie o prawidłowy poziom pH podłoża. Dostarczanie roślinom owadożernym owadów. Dostarczenie roślinie nawozu, najlepiej w formie dolistnej. Uwaga! W przypadku roślin owadożernych niesie to z sobą dość duże ryzyko. Proszę zajrzeć do działu „Nawożenie”.

Skorkowacenia

Na liściach lub łodygach powstają brunatne, korkowate narośla. Słabe oświetlenie, zbyt duża wilgotność, przenawożenie. Prawidłowa hodowla roślin. Brak. Należy skorygować warunki hodowli.

Oparzenia słoneczne

Nieregularne, suche plamy pojawiające się na liściach dosyć niespodziewanie, zwłaszcza na roślinach stojących na południowym oknie. Zbyt silne nasłonecznienie. Rośliny należy wystawiać na takie słońce, które wytrzymają. Brak. Bardzo poparzone licie usuwamy, przenosimy roślinę na miejsce, w którym jest mniejsza ilość słoń

Plamy wodniste

Na roślinach z owłosionymi liśćmi powstają plamy. Mogą być brunatne, lub roślina ma żółte plamy spowodowane brakiem chlorofilu. Woda na liściach z włoskami. Roślinom o owłosionych liściach wilgotność podnosimy w taki sposób, by woda na nie nie skapywała. Podlewamy lejąc wodę na podstawkę i chronimy przed deszczem. Brak. Nieładnie wyglądające liście usuwamy u nasady.

Wykwity soli

Na doniczce (zwłaszcza glinianej) lub na podłożu pojawia się biały osad przybierający z czasem postać małych kamyczków. Nie jest to choroba. Przyczyną jest twarda woda. Może być to szkodliwe tylko dla roślin, które w naturze rosną w kwaśnej glebie i są wrażliwe na zasadowe podłoże. Należą do nich rośliny owadożerne, azalie (różaneczniki, rododendrony), wrzosowate. Podlewanie miękką wodą. Podlanie roślin nawozem. W wypadku roślin owadożernych możemy tylko zanurzyć całą doniczkę w miękkiej wodzie.

Rafał Pitera

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu