Artykuł w kategoriach: Aphonopelma, Ptaszniki – Opisy

Aphonopelma moderatum


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...

Aphonopelma moderatum – ptasznik

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Rio Grande Gold


Synonimy

Delopelma moderatum

Występowanie

Meksyk, Texas.

Biotop

Pająk Aphonopelma moderatum (Chamberlin & Ivie, 1939) preferuje tereny suche, najczęściej jako schronienia używa opuszczonych norek małych ssaków, lub kopie niewielkie jamki w otoczeniu korzeni lub kamieni.

Wygląd

Samice tego gatunku dorastają do 6 cm długości (tj. długość głowotułowia + odwłoka), samce do około 5 cm (ale nie ma zasady może nam się trafić mniejszy albo większy), przy czym samica jest masywniejsza i posiada krótsze odnóża niż samiec. Dojrzałe samce mają na przedniej parze odnóży krocznych haczyki, a na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne, tak zwane bulbusy. Występuje znaczna różnica w ubarwieniu samca i samicy tego gatunku, widoczna u dorosłych osobników.

Samice posiadają nogi naprzemiennie szaro-czarne i brązowo-pomarańczowe. Ich karapaks jest złoto-brązowy, a odwłok nieco ciemniejszy, samce natomiast są całe ciemnobrązowe, a nawet czarne. Ciężko rozróżnić płeć u młodych osobników.

Długość życia

Dorosłe samice żyją w optymalnych warunkach około 20 lat. Samce maksymalnie 3 lata po ostatniej wylince

Cechy szczególne

Ten grzebiący w ziemi pająk jest aktywny przez cały dzień, co wyróżnia go spośród innych gatunków. Obserwatorzy tego gatunku zauważyli, że jego ofiarami w środowisku naturalny często padają małe węże oraz jaszczurki.

Zachowanie

Bardzo rzadko zdarzają się osobniki agresywne, zaniepokojone zdecydowanie wolą uciekać niż kąsać czy wyczesywać włoski parzące. Oczywiście może się nam trafić osobnik, który będzie wolał ukąsić niż uciec, aczkolwiek takie trafiają się stosunkowo rzadko.

Terrarium

Młode pająki oraz podrostki można trzymać w różnego typu pojemnikach plastikowych czy też szklanych. Dla dorosłych osobników będzie odpowiednie terrarium o wymiarach 30/30/20 cm. Jako podłoża używamy np. włókna kokosowego, torfu lub ziemi ogrodowej, można je również wymieszać z piaskiem. Jako kryjówki używamy np odpowiednio ułożonego korzenia lub kamieni itp.


Wilgotność

Wilgotność utrzymujemy na poziomie około 60%.

Temperatura

W dzień 27-29°C dzień oraz 24-25°C w nocy.

Żywienie

Dorosłe karmimy świerszczami, szarańczami karaczanami itp. Młode larwami much, wylęgiem świerszczy, karaczanów (oczywiście odpowiednio dobranymi do wielkości pająka) itp. Zdarzają się osobniki które potrafią odmawiać pożywienia przez długi czas.

Rozmnażanie

Stosunkowo trudne. Zdarza się, że samica okazuje agresję w stosunku do samca, dlatego przy dopuszczaniu musimy zapewnić mu odpowiednio dużo miejsca do ucieczki. Czas od kopulacji do złożenia kokonu waha się od 4 do 8 miesięcy. Po około 3 tygodniach z jaj wykluwają się nimfy I, po kolejnych 3 tygodniach nimfy II, pająkami stają się po upływie około 6 tygodni. W kokonie może znajdować się nawet do 700 młodych. Samice dojrzałość płciową osiągają przy około 5 cm długości (tj. długość głowotułowia + odwłoka).

 

Opracowanie i źródła informacji


Wojtek Pałasz ‚Charliie’, na podstawie własnych doświadczeń, informacji otrzymanych od bezpośrednich obserwatorów w środowisku naturalnym oraz:
N. I. Platnick, The World Spider Catalog;

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu