Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [13]
Loading...
Kategorie: Jaszczurki – Artykuły

Oswajanie jaszczurek

Oswajanie jaszczurek jest dość złożonym procesem. O Twoim powodzeniu decyduje gatunek jaszczurki oraz cechy osobnicze. Często okazuje się jednak, że gatunek, który powinien być usposobieniem spokoju, takim nie jest, a jego temperamentu nie jesteśmy w stanie opanować. Istnieje jednak kilka wskazówek, które pomogą Ci w oswojeniu Twoich podopiecznych.

Na początku należy się jednak zastanowić nad samą istotą oswajania gadów. Słowo „oswoić” w tym wypadku jest nie do końca trafne. Słownikowa definicja tego słowa brzmi: „osobniczy proces polegający na wygasaniu lęku przed człowiekiem dzikich, WYŻSZYCH ZWIERZĄT; objawia się zanikiem reakcji obronnych […]”. Teraz, gdy znamy już definicje słowa mogę wykazać nietrafność w używaniu stwierdzenia „oswoić jaszczurkę”.

Pierwszą niezgodnością jest to, że według definicji, proces oswajania występuje u „wyższych zwierząt”, Gadów nie zaliczamy do tej grupy. Niezgodność ta na wstępie wyklucza możliwość OSWAJANIA JASZCZUREK.
Najlepszym określeniem wydaje się być „przyzwyczajenie do obecności człowieka”. Jaszczurki nie widzą przyjemności w bliskim kontakcie z człowiekiem, jedne to po prostu lepiej znoszą, inne gorzej. Twoim zadaniem jest sprawić, by jaszczurka czuła się przy Tobie pewniej i bezpieczniej, by przyzwyczaiła się do Twojej obecności i nie kojarzyła Ciebie z zagrożeniem, czy tylko i wyłącznie pożywieniem. W tym celu, należy wykonać kilka czynności, które mam zamiar przedstawić.

Pierwszym, najważniejszym krokiem jest uświadomienie sobie tego, że „oswojenie jaszczurki” jest procesem złożonym i wymaga od nas cierpliwości. Jaszczurki, tak jak ludzie, mają różne temperamenty, dlatego nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić ile czasu potrzeba na oswojenie danego osobnika. W przypadku niepowodzeń, nie należy się zniechęcać, tylko próbować dalej i szukać ewentualnych błędów, które popełniliśmy do tej pory.

Na kolejnych stronach etapy oswajania jaszczurek

 

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu