Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
Kategorie: Żółwie – Artykuły

18 niezbędnych rad dotyczących zimowania żółwi

Podziękowania dla serwisu Tortoise Trust za udostępnienie materiału do tłumaczenia i możliwość opublikowania go w polskim internecie.
Podziękowania dla serwisu Tortoise Trust za udostępnienie materiału do tłumaczenia i możliwość opublikowania go w polskim internecie.

18 niezbędnych rad dotyczących zimowania żółwi

1. Jeśli chcesz uniknąć zimowania, nie zostawiaj swojego żółwia na wybiegu zewnętrznym jesienią. Aby nie zasnął, musi od września przebywać w oświetlanym terrarium.

2. Dokładnie waż żółwia przed, w trakcie i po zimowaniu.

3. Nie zimuj żółwia z pełnym żołądkiem. W umiarkowanej temperaturze dorosły żółw średniej wielkości opróżnia swój system pokarmowy nawet około miesiąca.

4. Przed zimowaniem kąp żółwia. Musi być dobrze nawodniony, może to nawet zadecydować o jego życiu.

5. Nie zimuj żółwia, którego niedawno nabyłeś w sklepie, bez uprzedniego dokładnego oznaczenia gatunku lub też bez konsultacji z weterynarzem, który zna się na gadach.

6. Sprawdź czy w jamie gębowej żółwia nie zostały trawy lub pozostałości jedzenia. Rozkładający się pokarm jest główną przyczyną infekcji jamy gębowej podczas hibernacji.

7. Nie zimuj żółwia, który podczas danego sezonu przeszedł poważną chorobę. Podczas zimowania jego system odpornościowy nie będzie działał zbyt skutecznie i infekcja przezwyciężona latem może powrócić.

8. Jeśli żółw ma odpowiednią wagę, jest zdrowy i przyzwyczajony do zimowania w sposób naturalny na zewnątrz, pozwól mu na to. Upewnij się, że wybierze on pod twoją kontrolą suche schronienie.

9. Nie przedziurawiaj nadmiernie pudła, w którym będzie zimował żółw. Jeśli góra jest przykryta pogniecionymi gazetami i materiałem, to powinno dochodzić dość powietrza.

10. Używaj dokładnego termometru do mierzenia temperatury w zimowniku.

11. Nie używaj zimownika, do którego mogą się dostać szczury.

12. Bądź przygotowany do przenoszenia zimownika w różne miejsca w zależności od tego czy temperatura zbyt wzrośnie czy spadnie.

13. Gdy zimą żółw się obudzi, nigdy nie karm go i nie wprowadzaj w hibernację z powrotem. Gdy raz się go wybudzi i naje, powinien pozostać wybudzony.

14. Gdy okres zimowania zbliża się do końca, szukaj znaków oddania moczu. Jeśli wydalił płyny podczas okresu ocieplenia, to znaczy, że nadszedł czas, by go obudzić.

15. Nie zimuj żółwia do końca kwietnia czy początku maja. Zbyt długie zimowanie może spowodować poważne problemy. Najlepiej wybudzać żółwia pod koniec marca.

16. Po obudzeniu zapewnij żółwiowi długie moczenie w letniej wodzie.

17. Nie spodziewaj się, że żółw zacznie jeść, gdy temperatura jego ciała jest zbyt niska. Ponieważ w klimacie umiarkowanym wiosenna pogoda jest nieprzewidywalna, większość żółwi należy trzymać pod lampami do wygrzewania. Wtedy powinny przyjmować pokarm.

18. Poproś o darmową kopię „Bezpieczniejszego zimowania twojego żółwia”, jeśli jeszcze jej nie masz. Może ona uratować życie twojego żółwia.

 

Oryginalny tekst Jill Martin, tłumaczenie Joanna Rek

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu