Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
Kategorie: Rośliny owadożerne – Opisy

Nephentes sp. – dzbanecznik

Nephentes sp. – dzbanecznik

(Etienne de Flacourt, 1658)

Pułapkami u dzbanecznika są, podobnie jak u kapturnicy czy heliamfory, dzbanki. W przeciwieństwie jednak do wymienionych gatunków nie wyrastają one bezpośrednio z ziemi, lecz wyglądają, jakby znajdowały się na końcach liści. W rzeczywistości to cały liść jest dzbankiem, a jego asymilacyjną funkcję przejął ogonek liściowy, który uległ spłaszczeniu, by zwiększyć swoją powierzchnię. Nad każdym dzbanuszkiem znajduje się pokrywka, chroniąca płyn trawiący owady przed rozcieńczeniem przez deszcz. W naturze dzbanecznik rośnie na Borneo, Sumatrze i Malezji.

Na ogół jest to roślina polecana doświadczonym hodowcom, jednak jeśli ktoś jest w stanie zapewnić jej wysoką wilgotność i odpowiednią dla gatunku temperaturę, to nie będzie miał z jej utrzymaniem większych problemów.

Wygląd

Wysokość – do 9 m. Szerokość – 50 cm

Nasłonecznienie

Ustawiamy z dala od bezpośredniego światła – roślina nie może znaleźć się na południowym parapecie. Jednak zbyt mała ilość światła zmniejszy zabarwienie pułapek, a nawet zahamuje ich wytwarzanie, dlatego najlepsze będzie okno wschodnie. Plamy na liściach mogą oznaczać, że słońce jest za mocne i pali je.

Podlewanie

Wymaga stale wilgotnego ale nie przemoczonego podłoża. Podlewamy go od góry i nie stawiamy w wodzie – może to powodować gnicie korzeni. Kolejną porcję wody wlewamy, gdy poprzednia zostanie już zupełnie wchłonięta. Najlepsza do podlewania jest woda destylowana lub z filtra odwróconej osmozy. Na czystych terenach możemy użyć wody deszczowej. Jeśli nie możemy zapewnić dzbanecznikom takiej wody musimy zwykłą wodę z kranu przegotować przez kilka minut. W Polsce woda jest z reguły chlorowana lub ozonowana, ale zaznaczę, że rośliny te są bardzo wrażliwe na fluor w wodzie.

Wilgotność otoczenia

Wysoki poziom wilgotności jest bardzo ważny dla dzbanecznika – bez niego nie wytworzą się dzbanki. Najlepiej umieścić dzbanecznika w akwarium w 3/4 przykrytym od góry taflą szkła. Odporniejsze gatunki i mieszańce można ustawić nad pojemnikiem z wodą, ale trzeba je wtedy zraszać co najmniej 3 – 4 razy dziennie.

Temperatura

Temperatura latem. W dzień 20-30°C, w nocy u gatunków górskich powinna spadać nawet do 5°C, jednak większość dostępnych w handlu gatunków tego nie wymaga. Gatunki nizinne przez całą dobę powinny mieć wyrównaną temperaturę.

Temperatura zimą. Dzbaneczniki nie przechodzą okresu spoczynku i przez cały rok powinny mieć taką samą temperaturę.

Nawożenie

Wbrew temu, co możemy znaleźć w niektórych pozycjach NAWOŻENIE DZBANECZNIKA JEST BARDZO RYZYKOWNE (ja przez to straciłem bardzo ładny okaz). Ich korzenie nie są przystosowane do pobierania nawozu i zbyt wysokie stężenie azotu w podłożu pali je. Roślin owadożernych nie musimy nawozić – wystarczy co jakiś czas dać im jakiegoś owada.

Przesadzanie

Dzbanecznika przesadzamy co roku na wiosnę do podłoża składającego się z torfu, perlitu i piasku w proporcjach 3:1:1. Nie stosujemy zwykłej ziemi do kwiatów, gdyż zawiera ona dodatek nawozu, który może spalić roślinom korzenie. Przy przesadzaniu zachowajmy ostrożność (łatwo uszkodzić delikatne korzenie) i zadbajmy o wyższą wilgotność otoczenia po całym zabiegu.

Okres spoczynku

Dzbanecznik nie przechodzi okresu spoczynku – przez cały rok hodujemy go w takich samych warunkach.

Rozmnażanie

  • Nasiona – ponieważ dzbaneczniki są rozdzielnopłciowe, by uzyskać nasiona musimy mieć okaz męski i żeński oraz dużo szczęścia by zakwitły nam równocześnie. Jeśli nam się to uda, strząsamy pyłek z okazu męskiego na kartkę i przenosimy go na kwiaty żeńskie za pomocą pędzelka. Nasiona trzymamy w warunkach takich jak powinny rosnąć dorosłe rośliny z małym tylko wyjątkiem – nasiona do wykiełkowania wymagają dużej ilości słońca. Kiełkowanie trwa najczęściej 6 tygodni, choć może trwać nawet rok. Małe roślinki możemy rozsadzać gdy wytworzą co najmniej trzy liście.
  • Sadzonki z fragmentów łodyg – łodygę dzbanecznika tniemy tak, by na każdym fragmencie znalazły się dwa „liście” – jeden na samym dole i jeden w połowie łodygi. „Liście” skracamy do połowy, podstawę zanurzamy w ukorzeniaczu, umieszczamy w torfie tak by liść znajdujący się wyżej był na równi z podłożem, przykrywamy folią i ustawiamy w jasnym miejscu, w temperaturze 20-30°C dla nizinnych i 10-20°C dla górskich. W ciągu ośmiu tygodni powinna pojawić się nowa roślinka.
  • Sadzonki z pączków w kątach liści – jest to w zasadzie modyfikacja powyższej metody. Usuwamy wierzchołek wzrostu i czekamy aż w kąciku liścia zacznie pojawiać się młoda roślinka. Odcinamy fragment łodygi z tym liściem w połowie pomiędzy nim a liściem niżej. Umieszczamy go w warunkach jak wyżej.
  • Odkłady powietrzne – nacinamy łodygę w dowolnym miejscu tak, by jej nie przeciąć i podkładamy cienki patyczek lub wycinamy w niej ubytek na kształt literki V o szerokości 1/3 łodygi. Obkładamy to miejsce torfem i owijamy celofanem lub folią aluminiową. Po 4 do 8 tygodni powinny pojawić się w tym miejscu korzenie. Możemy odciąć górną część rośliny i wsadzić do nowej doniczki.
  • Odkłady przyziemne – jeśli pęd dzbanecznika jest wystarczająco giętki możemy nagiąć go do postawionej obok doniczki, przytrzymać na przykład kawałkiem spinacza i przysypać podłożem. Jest to modyfikacja powyższej metody więc dalej postępujemy tak samo.
  • Młode roślinki – dzbanecznik u podstawy wypuszcza czasem młode roślinki które przy przesadzaniu możemy oddzielić i wsadzić do osobnej doniczki.

Kwitnienie

Czasami zdarza się, że dzbanecznik zakwita w mieszkaniu. Jest on rozdzielnopłciowy i na każdej roślinie pojawia się albo męski, albo żeński kwiatostan. Jeśli chcemy dochować się nasion musimy mieć dostęp do kwiatostanu przeciwnej płci.

Problemy

Jeśli ustawimy dzbanecznika w akwarium, na dnie którego będzie warstwa wody (doniczka nie może być w niej zanurzona) nie będzie nam on sprawiać problemów. Wszystkie problemy w hodowli (brak dzbanków) spowodowane są niską wilgotnością.

Stopień trudności uprawy

Roślina jest uważana za trudną w hodowli wyłącznie ze względu na duże wymagania co do wilgotności i wahania temperatur u gatunków wysokogórskich. Gatunki nizinne hodowane w akwariach nie sprawiają praktycznie żadnych problemów.

Uwagi

W naturze dzbanecznik dorasta nawet do 20 metrów. W domu przycinamy zbyt długie pędy na wiosnę. Dzbanecznik ma średnie tempo wzrostu, ale dość szybko wyrasta ze swojej doniczki i małego akwarium. Dzbaneczniki nie lubią nagłego spadku wilgotności i dlatego podczas transportu mogą się zniszczyć. Aklimatyzacja do nowego miejsca może trwać nawet pół roku, po tym czasie jednak dzbanecznik powinien nam zacząć ładnie rosnąć.

 

Opracowanie i źródła informacji

Rafał Pitera

Opracowano na podstawie:

  1. „Rośliny mięsożerne – zwane też owadożernymi”, Zbigniew Podbielkowski, Barbara Sudnik-Wójcikowska, Wydawnictwo: MULTICO
  2. „Savage garden”, Peter D’Amato, Wydawnictwo: Ten Speed Press;
  3. „Carnivorous plants of the world” , James and Patricia Pietropaolo, Wydawnictwo: Timber press;
  4. „Growing Carnivorous Plants”, Barry Rice, Wydawnictwo: Timber press;

 

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu