Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
5729
Płazy – Opisy, Płazy bezogonowe – opisy

Hyperolius puncticulatus

Hyperolius puncticulatus

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Spotted Reed Frog, Golden Sedge Frog

Rozmiar

Samce 20-30 mm, samice 30-40 mm.

Długość życia

Około 15 lat.

Wygląd

Występuje kilka odmian barwnych w obrębie gatunku Hyperolius puncticulatus (Pfeffer, 1893). Pierwszy ma żółty lub żółtawo-brązowy grzbiet, z nieregularnymi jasnymi łatami ponad czołem sięgającymi poprzez górną powiekę i zakończone przy błonie bębenkowej. Strona brzuszna tej odmiany jest żółta, a u samców żółty przechodzi na gardle w pomarańczowy. Druga odmiana ma jednolity czerwonawo-brązowy grzbiet z żółtymi, pofalowanymi pasami odgraniczonym czarnym konturem które czasami rozbijają się na plamki. Pasy mogą ciągnąć się od końca pyska do górnej powieki, ale mogą często biec w dół aż do pachwin. Brzuszna strona jest pomarańczowa. Natomiast trzecia odmiana barwna ma grzbiet czarny, gęsto cętkowany jasnożółtymi plamkami, które czasami łączą się tworząc pasy po bokach grzbietu. Strona brzuszna jest identyczna jak u pierwszej odmiany.

Hyperolius puncticulatus ze względu na ubarwienie i wielkość jest podobny do Hyperolius mitchelli, jednak nie posiada jasnych plam na piętach.

Występowanie

Kenia, Malawi i Tanzania.

Aktywność

Głównie w nocy, ich aktywność rośnie od zmierzchu i o świcie zaczyna ustawać. W dzień kryją się po liśćmi i w różnych zakamarkach, jednak częściowo można je przyzwyczaić do pobierania wtedy pokarmu.

Przeczytaj też  Xenopus spp.

Biotop

Podzwrotnikowe lasy deszczowe na wysokości od 0 do ponad 2000 m n.p.m.

Terrarium

Te małe zwinne żaby mogą skakać na duże odległości, dlatego wymagają dość obszernego terrarium. Zbiornik orientacji pionowej, 45x45x60 cm to wymiary minimalne dla grupy 6 dorosłych osobników. Wystrój typowy dla lasów deszczowych z gęstą roślinnością. Dno przykrywamy 5 cm warstwą chipsów, substratu kokosowego lub torfu, na wierzch można nałożyć mech. Tylną ściankę terrarium najlepiej wykleić prasowanym korkiem, nie może w nim zabraknąć cienkich gałęzi i konarów. Sadzimy rośliny o względnie mocnych liściach (najlepiej sprawdza się scindapsus i filodendrony) po to, aby zapewnić żabkom możliwość wspinania się, oraz dające dużą ilość miejsc do przesiadywania i ukrywania się. Głębokość zbiornika wodnego nie może być większa niż wys. osobnika w spoczynku, aby zapobiec ich utopieniu. Woda musi być wolna od chloru, można użyć źródlaną. Dla utrzymania odpowiedniej higieny wodę należy wymieniać codziennie, aby zapobiec gromadzeniu się w niej amoniaku oraz namnożeniu bakterii. Także codziennie należy usuwać wszelkie zauważone w terrarium nieczystości, czyli resztki pokarmu, butwiejące części roślin i przede wszystkim odchody.

Temperatura

W dzień w granicach 22-26°C ze spadkami w nocy do 20-22°C. Taką temperaturę można osiągnąć stosując matę i kabel grzewczy lub grzałkę umiejscowioną pod ściółką pod warunkiem całkowitego jej zanurzenia w wodzie. Do utrzymywania stałej temperatury stosujemy termostat akwarystyczny. Do osiągnięcia wymaganej ciepłoty często wystarczająca jest jednak jedynie świetlówka, która emituje spore ilości ciepła.

Wilgotność

W dzień na poziomie 60-80%, natomiast w nocy 80-100%. Zapewniamy ją przez codzienne zraszanie terra lub stosowanie foggera (zamgławiacz).

Oświetlenie

W systemie 12 h za pomocą świetlówek z niewielką emisją promieni UVB. Należy także pamiętać, iż nie można używać punktowych źródeł światła które znacznie podnoszą temp. na wąskim obszarze i mogą doprowadzić do śmierci osobników z powodu przegrzania.

Przeczytaj też  Bombina variegata - kumak górski

Żywienie

Dorosłym karmimy co 2-3 dni. Podajemy im odpowiedniej wielkości świerszcze, mini-mączniki (trojszyk), muchy, mole woskowe, mała szarańcze, gąsienice i ćmy. Raz w tygodniu owady przed podaniem posypujemy witaminami z dodatkiem wapna. Młode osobniki karmimy codziennie wylęgiem świerszczy i muszkami owocowymi, ze względu na większe zapotrzebowanie na witaminy i wapno pokarm posypujemy 2-3 razu w tygodniu.

Dymorfizm płciowy

Samice większe od samców, dodatkowo samce w jednej z form umaszczenia posiadają pomarańczowy gardziel, gdy samica ma żółty. Samce tego gatunku podczas godów nawołują poprzez nadymanie gardzielowego pojedynczego worka rezonansowego, jest to powolna seria kliknięć.

Rozmnażanie

Sezon godowy zbiega się z porą deszczową, dlatego stymulujemy je do rozmnażania zwiększając wilgotność powietrza poprzez dodatkowe zraszanie terrarium wieczorem i wczesnym rankiem. Intensywniejsze karmienie też ma wymierny skutek. Gody odbywają się w nocy, samiec rechocząc nawołuje samicę. Można rozróżnić dwa odmienne nawoływania. Pierwsze tzw. ogólne nawoływanie „nocne”, charakteryzuje się ostrymi i bardzo głośnymi dźwiękami, brzmiącymi jak „geck geck”. Drugie wydaje się być wołaniem wabiącym, które jest powolniejsze, brzmiące jak „rrreck”. Podczas aplexusu samica wędruje z samcem na plecach poszukując dogodnego miejsca do złożenia skrzeku. Składa go w kilku pakietach po kilkanaście jaj i przytwierdza do roślin zwisających nad zbiornikiem wodnym, lub innych elementów wystroju znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu wody, przeważnie na wysokości 5-20 cm nad jej zwierciadłem. Kijanki wylęgają się po 2-3 dniach. Młode kijanki mają wielką torebkę żółtka, którą absorbują przez następne kilka dni. Po wylęgnięciu torebka jest tak wielka, że kijanki nie mogą pływać lub nawet poruszać się. Przez jakiś czas odżywiają się także galaretką otaczającą zarodki. Karmimy je sproszkowanym pokarmem dla ryb z dodatkiem spiruliny, roztartym szpinakiem, dla prawidłowego rozwoju kośćca dodajemy do wody sepię. Kijanki przekładamy do pojemników z 2,5 cm wody i z roślinami służącymi im za kryjówkę. Codziennie podmieniamy część wody w zbiorniku na świeżą, pamiętając o tym aby była odstana i pozbawiona chloru. Dobrze jest oświetlać je żarówką z niewielką emisją UVB. Gdy pojawią się u nich obydwie pary nóg (najpierw tylne, a następnie przednie) i zacznie zanikać ogon stopniowo przestają jeść. Jest to odpowiedni moment do przełożenia kijanek do przykrytego niewielkiego terrarium z obsadą roślinną, w którym to w spokoju dokończą proces metamorfozy. Kilka dni po całkowitej sublimacji ogona i wybarwieniu się, młodziki zaczynają interesować się pokarmem. Całkowite przeobrażenie trwa około 35-45 dni.

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował UkasH na podstawie tłumaczenia ze stron:
http://www.pollywog.co.uk/spottedreedcaresheet.html
http://www.pingleton.com/hyperolius/hyper.htm
http://www.hch.nl/Beesjes/pages/Hyperolius_puncticulatus.htm
http://www.globalamphibians.org/servlet/GAA?searchName=Hyperolius+puncticulatus
http://biodiversity.mongabay.com/animals/h/Hyperolius_puncticulatus.htm

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu