Artykuł w kategoriach: Plesiopelma, Ptaszniki – Opisy

Plesiopelma longisternale


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...

Plesiopelma longisternale

Gatunek sklasyfikowany w 1942 roku przez Schiapelli’ego i Gerschman’a. Na wolności występuje w Argentynie i Urugwaju. Inne nazwy to Ceropelma longisternalis i Homoeomma alcirae. Angielska nazwa tego ptasznika to Argentinian Pygmy Bird Eater.


Jest to jeden z mniejszych gatunków ptaszników. Dorasta do 2-3 cm ciała.

Ptasznik ten pokrojem ciała i ubarwieniem przypomina podrostki pająków z rodzaju Lasiodora. Tarczka grzbietowa, odnóża i nasada kłów jadowych szare. Odwłok porośnięty jest dłuższymi, czerwonawymi włoskami, z małą złotawą plamką. Kończyny dość gęsto owłosione. Nie ma różnic w ubarwieniu samic i samców.

Terrarium nie musi być duże – dla dorosłego osobnika wystarczy takie o wymiarach 15/15/15 cm. Jako podłoża można użyć torfu lub substratu kokosowego. Na kryjówkę nadaje się kawałek kory lub mały korzeń. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 24-26°C, z nocnymi spadkami, a wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 50-60%.

Dojrzałe samce mają na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych niewielkie haczyki.

Młode pajączki karmimy muszkami owocowymi, larwami much i mącznika młynarka. Starszym i dorosłym osobnikom podajemy świerszcze oraz średniej wielkości karaczany.

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
Rick C. West, www.birdspiders.com;

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu