Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
3682
Rośliny owadożerne – Artykuły

Wilgotność w hodowli roślin owadożernych

Wilgotność w hodowli roślin owadożernych

Rośliny owadożerne pochodzą z bagien, podmokłych łąk lub tropikalnych puszczy. Do prawidłowego wzrostu, a w szczególności do wytwarzania i utrzymania zdrowych liści pułapkowych, potrzebna jest im wysoka wilgotność. Ponieważ utrzymanie tak wysokiego stężenia pary wodnej w powietrzu jest niemal niemożliwe (a w przypadku, gdy przebywamy często w takim pomieszczeniu, może być to dla nas nawet szkodliwe), należy utrzymać wysoką wilgotność wokół roślin. Oto kilka sposobów:

  • Spryskiwanie

    Jest to chyba najczęściej stosowany sposób zwiększania wilgotności. Dzbaneczniki i cefalotusy najlepiej rosną w terrariach i spryskiwanie jest dla nim dodatkowym sposobem na podniesienie wilgotności (samo z reguły nie wystarcza). Podobnie jest z heliamforami. Sarracenie i darlingtonie nie wymagają tak intensywnego zraszania, niemniej lubią wysoką wilgotność powietrza.

    Jeśli to możliwe postarajmy się o spryskiwacz z zamgławiaczem (potoczną „mgiełką” – np. KWAZAR). Nie uszkodzą nam one roślin. Nie spryskujmy roślin narażonych na bezpośrednie działanie słońca. Nie używajmy twardej wody, gdyż pozostawia ona białe plamy na liściach (zmiękczanie wody opisane jest w dziale 'Podlewanie’).

    Uwaga! Nie spryskujmy rosiczek, byblis, rosolistników i tłustoszy! Może to rozrzedzić kropelki cieczy trawiennej i utrudnić roślinom łapanie owadów. Zraszajmy wodą o temperaturze pokojowej (taką, która stała kilkanaście godzin w tym samym pomieszczeniu co rośliny). Nie spryskujmy również roślin w największe słońce (na oknach wschodnich jest to popołudnie, na północnych południe i popołudnie, na zachodnich popołudnie) – w obydwu przypadkach mogą one doznać szoku termicznego, a w drugim dodatkowo poparzeń słonecznych!

  • Woda na podstawkach

    Rośliny owadożerne, które stoją na podstawkach z wodą mają dzięki niej zapewnioną wyższą wilgotność.

  • Akwarium i terrarium

    Jest to najlepszy sposób hodowli roślin owadożernych. Najprostszą metodą hodowli roślin w akwarium jest po prostu wstawienie ich tam razem z doniczkami i podstawkami. Akwarium możemy dodatkowo wysypać kulkami absorbującymi wodę lub przykryć w 3/4 taflą szkła (pamiętajmy wtedy o częstym wietrzeniu). W akwarium możemy także stworzyć ciekawą kompozycję roślin mięsożernych posadzonych bezpośrednio w podłożu (muszą mieć one jednak bardzo podobne wymagania hodowlane).

  • Połówki plastikowych butelek

    Jeśli chcemy zwiększyć wilgotność wokół jednego okazu dobrym rozwiązaniem mogą być plastikowe butelki: z dużej (1,5-2 litry), przezroczystej butelki odcinamy górną część i osłaniamy nią roślinę. Dużych, półprzezroczystych, niebieskich, pięciolitrowych butelek po wodzie mineralnej możemy użyć tylko do osłaniania młodych roślinek przed największym słońcem.

  • Podwójna doniczka

    Doniczkę z rośliną umieszczamy w zewnętrznej osłonce (bez otworu drenażowego), wypełnionej torfem lub mchem (mają one zdolność magazynowania wody). Wodę wlewamy tylko do doniczki zewnętrznej.
    Uwaga! W przypadku dzbanecznika, rosolistnika i cefalotusa doniczka z rośliną nie może stać w wodzie!

  • Podstawki ze żwirem lub keramzytem

    Wilgotność wokół jednej rośliny możemy także podnieść stawiając ją na podstawce ze żwirem, piaskiem, drobnymi kamykami lub kulkami zatrzymującymi wilgoć – np. keramzyt.

  • Łazienka

    Łazienka to najczęściej jedno z najwilgotniejszych pomieszczeń w domu. Zależy to jednak od częstotliwości kąpieli i temperatury. W większości przypadków nadaje się jednak do hodowli roślin owadożernych.

  • Hodowla w grupach

    Ustawienie roślin w większej grupie sprawia, że wzajemnie wykorzystują one wyparowywaną przez siebie wilgoć. Wilgoć podnoszą najlepiej rośliny posiadające duże liście.

  • Doniczki samopodlewające

    Zawierają one rezerwuar wody na dnie doniczki który jednocześnie podnosi wilgotność wokół rośliny. Niestety wilgotność podłoża jest w nich zbyt niska dla większości roślin owadożernych.

  • Fontanny pokojowe

    Podnoszą one wilgotność do 40 a nawet 60%. Składają się ze zbiornika wodnego, pompki i rurki, której wylot jest najczęściej umieszczony w ozdobnym wykończeniu fontanny. Możemy wykonać je samemu lub kupić gotowe (np. w OBI, cena około 100-500 zł).

  • Foggery

    Urządzenia rozbijające ultradźwiękami wodę na cząsteczki i roznoszące ją w postaci mgły. Para taka jest jednak stosunkowo sucha i nie nadaje się do jednorazowego zraszania – dobre efekty przynosi fogger włączony na stałe, co jednak jest kosztowne z racji poboru prądu.

Rafał Pitera

Przeczytaj też  Zabiegi pielęgnacyjne u roślin owadożernych

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu