Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [10]
Loading...
Kategorie: Płazy – Opisy, Płazy bezogonowe – opisy

Polypedates leucomystax – żaba latająca bambusowa*

Polypedates leucomystax – żaba latająca bambusowa*

Polypedates leucomystax należy do rodziny Rhacophoridae (żaby latające). Jest to rodzina obejmująca żaby o specyficznych cechach budowy fizycznej, umożliwiających im wykonywanie skoków-lotów na bardzo duże odległości. Do cech tych należą m.in. szerokie błony pławne, a w przypadku niektórych gatunków nawet specjalne twory skórne zwiększające powierzchnię nośną ciała.

Systematyka

Rodzina: Rhacophoridae – Nogolotkowate, żaby latające

Rodzaj: Polypedates

Gatunek: Polypedates leucomystax (Gravenhorst, 1829) – żaba latająca bambusowa*

Nazewnictwo

Nazwa polska: * Żaba latająca bambusowa (nazwa nieprawidłowa z tego względu że w Polsce nie używa się nazw trójczłonowyCH)

Nazwa angielska: The Common Tree Frog, Four-lined treefrog, White lipped treefrog

Nazwa niemiecka: Weissbart-RuderfrosCH

Synonimy

Starsza nazwa łacińska obecnie nie używana Rhacophorus leucomystax.

Wygląd

Żaba latająca bambusowa osiąga 8,5 cm długości. Jest smukła i zgrabnie zbudowana. Kończyny jej są długie, a palce zakończone przylgami. Na stopaCH sp.ęte błoną pławną. Gatunek ten ma silnie zaznaczoną (wystającą) część krzyżową. sp.awia to czasem wrażenie wyCHudzenia. Jeśli jednak nie towarzyszą temu objawy w postaci zapadniętyCH oczu, wklęśniętyCH boków i brzuCHa to jest to stan normalny. Głowa ma trójkątny kształt z ostro zakończonym pyskiem, ozdobionym jasną krawędzią. Oczy są duże i silnie wystające. Skóra jest gładka dobrze napięta i błyszcząca. Ubarwienie dorosłyCH osobników to beżowy grzbiet, na którym znajdują się wzdłużne pręgi brązowego koloru. Pomiędzy nimi i na bokaCH ciała, dostrzec można drobny marmurkowy deseń. Pręgowanie znajduje się również na kończynaCH. BrzuCH ma kolor biały lub kremowy. Należy pamiętać, że jest to ubarwienie podstawowe, a żaba ta wykazuje dużą zdolność do zmiany swego ubarwienia w zależności od warunków zewnętrznyCH. Młode są zazwyczaj barwy pomarańczowej lub beżowej.

Występowanie

Polypedates leucomystax poCHodzi z Azji południowo-wsCHodniej. Obszar jego występowania obejmuje Półwysep Malajski, Jawę, Borneo, Filipiny oraz południowo-wsCHodnie CHiny aż do granicy z Nepalem.

Biotop

Zasiedla głównie lasy, przeważnie w okolicy zbiorników wodnyCH. Można go jednak napotkać także w okolicy pól uprawnyCH, parków i ogrodów. Dnie sp.dza pośród liści w koronaCH drzew. Aktywny staje się dopiero o zmierzCHu i w nocy. Jeżeli CHodzi o całokształt czynników środowiskowyCH, to na obszarze jego występowania wykazują one pewne zróżnicowanie. Od równika do 20° szerokości geograficznej panuje klimat podrównikowy wilgotny (Jawa, Borneo), zaś dalej klimat podzwrotnikowy monsunowy, którego CHarakterystyczną ceCHą jest suCHa, pozbawiona opadów zima. Deszcze pojawiają się tu wraz z nadejściem lata i są bardzo obfite. Ze względu na rozciągłość obszaru występowania i panujące w poszczególnyCH jego częściaCH warunki, doCHodzi czasem do różnic w opisie sp.sobu zaCHowania się tego gatunku. W opisie niniejszym jednak przyjmuję za właściwe ten, który zaobserwowałam osobiście.

Terrarium

Ponieważ są to żaby, które skaczą na duże odległości, potrzebują stosunkowo przestronnego Terrarium, 50x50x100 (dł, szer ,wys) dla 5 osobników. Jako podłoża najlepiej użyć substratu kokosowego. Najodpowiedniejsza będzie warstwa grubości 15-20 cm. Basen z wodą powinien mieć zbliżoną głębokość. Do wystroju potrzebne są gałęzie, po któryCH żaby będą się wsp.nać, a także korzenie ułożone w niektóryCH miejscaCH na podłożu. W zbiorniku powinno znaleźć się sp.ro roślin o dość szerokiCH i silnyCH liściaCH. Mają one znaczenie nie tylko w rozmnażaniu i estetyce zbiornika, ale zapewniają także możliwość ukrycia. Ma to duże znaczenie bowiem gatunek ten sp.oszony nerwowo i mocno skacze, co może zakończyć się kontuzją zwierzęcia po uderzeniu w szybę. Ogrzewanie najlepiej jest zamontować pod zbiornikiem lub na zewnątrz tylnej ściany. Zabezpieczy to żaby przed groźbą bezpośredniego kontaktu z urządzeniem elektrycznym oraz uCHroni nas przed demontażem zbiornika w przypadku awarii. Temperatura wewnątrz Terrarium powinna wynosić 24-28°C. Wilgotność średnio 60-80%. Do jej utrzymania służyć będą basen i codzienne sp.yskiwanie. Zbiornik oświeTLamy 12 godzin. Czas ten ulega skróceniu do 10 godzin w czasie okresu sp.czynku.

Żywienie

Polypedates leucomystax przyjmuje w Terrarium wszystkie dostępne odpowiedniCH rozmiarów Owady. Na jego menu składać się będą: różne gatunki świerszczy, karaluCHów, muCHy, CHrabąszcze, koniki polne, szarańcza itp. Raz w tygodniu warto wzbogacić pokarm o preparat witaminowy. Ponieważ jest gatunkiem dosyć płoCHliwym, nie przyzwyczaja się raczej do pobierania pokarmu w ciągu dnia. Dlatego należy Owady karmowe wpuszczać do Terrarium wieczorem. Młode osobniki karmimy codziennie, dorosłe co drugi dzień.

Dymorfizm płciowy

Samce dorastają przeważnie tylko do 6 centymetrów, są więc mniejsze niż samice. ICH podgardle ma ciemniejsze zabarwienie ze względu na obecność rezonatora. Mają też wyraźniejsze i bardziej intensywne ubarwienie.

Rozmnażanie

Po okresie sp.czynku podnosimy temperaturę do 30°C i intensywnie sp.yskujemy zwiększając wilgotność do wartości powyżej 90%. Samce nabierają pomarańczowawej barwy i zaczynają wydawać głos wabiący samice. Jeżeli znajdą partnerkę to wdrapują się na jej plecy i pozostają tam aż do znalezienia przez nią odpowiedniego liścia lub gałęzi zwisającyCH nad powierzCHnią wody. Do rozrodu doCHodzi nocą. Obierając odpowiednie miejsce, samica wraz z samcem zaczynają ubijać na pianę wydzielinę zawartą w sp.cjalnyCH gruczołaCH w kloace samicy. Do ubitej piany składany jest skrzek który samiec zapładnia. Systematyczne uderzenia słyCHać nawet całą noc. W tym czasie może zostać założonyCH kilka gniazd. W każdym z niCH znajduje się od 50-150 jajeczek. W ciągu pierwszego dnia, zewnętrzna część gniazda przesyCHa, tworząc cieniutką twardawą otoczkę. Po upływie 5 dni w gniazdaCH widać poruszające się kijanki. Należy wóWCzas sp.yskiwać je delikatnie, aż do momentu gdy wszystkie kijanki znajdą się w zbiorniku wodnym. Do iCH wyCHowu potrzebne będzie akwarium z pokrywą. Poziom wody powinien wynosić 30-40 cm a jej temperatura 25°C. W wodzie musi znaleźć się filtr (najlepiej gąbkowy o niedużej mocy). Kijanki umieszczamy w przygotowanym akwarium. Codziennie dokonujemy podmiany 1/3 wody na świeżą. Karmimy je parzoną sałatą, soloWCem, rurecznikiem, wodzieniem, skrobanym mięsem, płatkowanymi pokarmami dla ryb, sp.ruliną itp. Przy dobrym żywieniu przeciętna długość okresu metamorfozy wynosi 2 miesiące. W końcowym stadium przeobrażenia, kijanki zaprzestają pobierania pokarmu i wznawiają tę czynność dopiero już jako małe żabki.

maleńkie żabki mierzą ok. 1,5 cm. Doskonale się wsp.nają, dlatego trzeba stale obserwować gdy zaczną wyCHodzić z wody, jak i dobrze zabezpieczyć zbiornik. Umieszczamy je w przygotowanym dla niCH Terrarium ze sterylnym urządzeniem wnętrza. Karmimy je obficie drobnym świerszczem i muCHą owocową. Gdy podrosną wprowadzamy nimfy karaluCHów i inne odpowiedniCH rozmiarów pokarmy. Dojrzewają płciowo po upływie 12 miesięcy.

Zimowanie

W celu jego symulacji utrzymujemy temperaturę na poziomie 24-25°C, a basen napełniamy coraz to mniejszą ilością wody, aż do całkowitej suCHości. W tym samym czasie zaprzestajemy sp.yskiwania i skracamy czas oświeTLenia do 10 godzin. Pod wpływem zmniejszonej wilgotności żaby zakopują się w podłożu lub szukają wilgotnyCH kryjówek pod korzeniami. W czasie tym nie należy zanieCHać podawania im pokarmu ponieważ w nocy opuszczają kryjówki i polują. Po upływie 4 tygodni stopniowo zaczynamy wydłużać dzień oraz powracamy do sp.yskiwania i napełniamy basen.

Uwagi

To bardzo sympatyczny i dość odporny gatunek o sp.ryCH zdolnościaCH adaptacyjnyCH. Jest żabą godną polecenia początkującym hodoWCom.

Opracowała Anita Noczyńska na podstawie obserwacji własnyCH, doświaDCzeń zaprzyjaźnionyCH hodoWCów oraz wiadomości ze stron:
www.ecologyasia.com
www.frogweb.org
www.wunderground.com

Powiązane tematy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu