Artykuł w kategoriach: Początkujący, Skorpiony – Artykuły

Skorpiony – początki hodowli – wybór gatunku


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [7]
Loading...

Skorpiony – początki hodowli – wybór gatunku

Na początku przygody z tymi niezwykle ciekawymi zwierzętami zastanów się czy nie jest to chwilowy kaprys. Zastanów się czy na pewno jesteś zdecydowany, że chcesz zająć się hodowlą skorpiona. Należy pamiętać o ryzyku hodowli zwierząt jadowitych, mniej czy bardziej jednak jadowitych. Trzeba pamiętać, że nawet słaby jad w połączeniu z alergią może być groźny dla zdrowia, a nawet życia. „Czy jestem uczulony na jad skorpiona?” nikt Ci tego nie powie. Uczulenie na jad owadów błonkoskrzydłych (osy, pszczoły, szerszenie) nie jest równoznaczne z uczuleniem na jad skorpionów. W Polsce nie ma żadnych możliwości zrobienia testów, które potwierdzą/wykluczą takowe uczulenie. Na 100% będziesz wiedział dopiero jak dojdzie do ukłucia, czego osobiście nie życzę. Jeśli dalej jesteś zdecydowany, zapraszam do przeanalizowania propozycji na pierwszego skorpiona.


Foto Nazwa gatunkowa Opis

Samica - Euscorpius flavicaudis
Samica – Euscorpius flavicaudis
Euscorpius spp. Jest to niewielki skorpion do 5cm. Popularny w handlu i hodowlach, co przekłada się na niską cenę. Idealnie nadaje się do hodowli grupowej, taką głównie polecam ponieważ przy jednym osobniku możemy się zniechęcić (zanudzić). Do zalet niewątpliwie należą:

 • słaby jad
 • niska cena (L2 ~5zł, dorosłe ~ 20-30zł)
 • duża dostępność
 • możliwość hodowli grupowej
 • małe wymagania metrażowe (12 x 12 dla pary).

Osobiście polecałbym na początek kupno dorosłych osobników, maluchy są bardziej wrażliwe na błędy hodowców. Z maluchami mogą wystąpić problemy z ich karmieniem, ze względu na ich niewielkie rozmiary – tutaj może sprawdzić się karmienie martwym pokarmem. W handlu dostępne są najbardziej Euscorpius italicus i Euscorpius carpathicus.

Hadogenes troglodytes
Hadogenes troglodytes
Hadogenes spp. Bardzo duży skorpion, dorastający nawet do 21cm długości! Jest to niestety rzadki skorpion w handlu. Dorosłe osobniki czy podrostki najczęściej pochodzą z odłowu, niekiedy zdarza się spotkać młode urodzone w hodowli. Skorpion ten przez wielu niedoceniany, a niewątpliwie zasługuje na uznanie. Jego zalety to:

 • słaby jad
 • łagodne usposobienie, rzadko używa kolca jadowego
 • odporny na błędy hodowcy takie jak przesuszenie czy przegrzanie
 • ciekawy i nietypowy wygląd (spłaszczony, jakby ktoś nadepnął go butem)
 • duży(długi) pokaźny skorpion, co cieszy oko
 • nadaje się do hodowli grupowej.
 • jest bardzo aktywny (polecam wysoką temperaturę)
 • długowieczny (nawet do 20 lat).

Zalet niezliczona ilość, niestety ciężki dostęp i długi czas dorastania (kilka lat) sprawia że nie jest on niestety popularny. Jednak warto szukać. Czasami pojawiają się oferty sprzedaży H.paucidens, rzadziej H.troglodytes. Cena też wpływa negatywnie na jego popularność. Ceny dorosłych wahają się w granicach 50-100zł.

Heterometrus cyaneus
Heterometrus cyaneus
Heterometrus spp. Duży (około 10-15cm) i atrakcyjny skorpion. Jest to jeden z bardziej popularnych skorpionów. Na pewno mają na to wpływ jego liczne zalety:

 • słaby jad
 • ładny wygląd (ot tak sobie duży czarny skorpion z wielkimi szczypcami)
 • łatwość w hodowli (ma być ciepło i wilgotno)
 • dostępność w handlu (Głównie pochodzi z hodowli, zdarzają się odłowy. Dostępne są młode,podrostki, dorosłe – od koloru do wyboru)
 • ciekawy w obserwacji (swoimi ogromnymi szczypcami potrafi rozerwać ofiarę na części, również wykorzystuję je barykadując się w swojej kryjówce)
 • dorosłe można trzymać w grupach.

Jest to chyba najczęstszy wybór na pierwszego skorpiona. Ceny tego gatunku są dość rozsądne, także każdy potencjalny nabywca powinien być zadowolony.

Hadrurus arizonensis
Hadrurus arizonensis
Hadrurus arizonensis Piękny i duży skorpion (do 14 cm), jest on znacznie szybszy i agresywniejszy od reszty zestawienia. Jednak szereg czynników wpływa na wybór go jako pierwszego skorpiona:

 • słaby jad („Ukąszenie bywa bardzo bolesne, lecz nie powoduje żadnych poważnych skutków” źródło scorpiones.pl)
 • piękny wygląd, typowo pustynnego skorpiona
 • szybki, ruchliwy i aktywny skorpion.

Na niewielką popularność wpływa słaba dostępność w handlu (gatunek nie rozmnażany w niewoli, 100% to odłów) co przekłada się na wysoką cenę. Jednak każdy kot upatrzy i zakupi takiego osobnika, na pewno nie pożałuje wydatku. Należy pamiętać, że nie bardzo nadaje się do hodowli grupowych, ale można próbować przy zapewnieniu odpowiedniej ilości pokarmu i kryjówek.

Liocheles australasiae Niezwykle ciekawy (ze względu na swój sposób rozmnażania) jednak mały (do 4 cm) gatunek. Na plus możemy zaliczyć:

 • słaby jad i niechęć do używania kolca jadowego
 • gatunek rozmnażający się poprzez partenogenezę (samo zapładniające się samice, brak samców)
 • nie wielkie wymagania powierzchniowe 10×10 cm dla jednego osobnika jak i dla grupki
 • możliwość hodowli grupowej (nawet niedorosłych osobników)

Ciekawy lecz nie zbyt popularny skorpion, jednak dostępny w handlu. Najczęściej sprzedawane są młode L2 ~20zł za sztukę. Należy pamiętać, że takie maluszki będą delikatne, wrażliwe i wręcz mikroskopijne. Polecam cierpliwym i odpowiedzialnym osobą.

Pandinus imperator - skorpion cesarski
Pandinus imperator – skorpion cesarski
Pandinus spp. Duży (zazwyczaj do 14cm) i ładny skorpion. Bardzo popularny skorpion. Dostępne w handlu:

 • Pandinus imperator (Dość defensywny skorpion, dużo czasu spędza pod ziemią, a więc uczy cierpliwości. Jednak warto czekać, żeby zobaczyć jak majestatycznie przechadza się po terrarium. Wymaga potwierdzenie legalnego pochodzenia CITES).
 • Pandinus ugandaensis (Niedawno odkryty i opisany gatunek, bardziej defensywny niż Pandinus imperator, podobnie jak on spędza dużo czasu pod ziemią. Nie wymaga CITES.)
 • Pandinus cavimanus (Gatunek o wiele agresywniejszy od Pandinus imperator i w przeciwieństwie do niego nie wymaga CITES).
  Jeśli ktoś decyduję się na hodowle grupową, to polecam dorosłe osobniki, ponieważ młode mogą być agresywne w stosunku do siebie.

Mimo skrytości, popularny gatunek. Cenowo dość duży przekrój:
Pandinus imperator 50-150 zł (dorosłe)
Pandinus ugandaensis 50 zł (dorosłe, odłów)
Pandinus cavimanus 50-70 zł (dorosłe), 30-40 zł (podrostki).

Scorpio maurus
Scorpio maurus
Scorpio maurus Średniej wielkości skorpion (5-10cm). Ceniony za swój ciekawy wygląd, szczególnie  morph „palmatus”. Odnośnie jadu – LD50 na poziomie 9.37 mg/kg – a więc ukąszenie może sprawić pokaźny ból. Osobiście nie polecam, padliwy dość, większość pochodzi z odłowu. Średnio dostępny, ceny ~70zł.

 

 

Jeżeli posiadasz już jakieś doświadczenie ze skorpionami czy ptasznikami (to nie to samo co skorpiony, ale chodzi o respekt i właściwe podejście do jadowitego zwierzęcia) lub uważasz, że masz głowę na karku i chciałbyś spróbować czegoś troszkę bardziej ambitnego, może ciekawszego(?). Przedstawiam poniżej kilka konkretnych typów na „drugiego skorpiona” lub „pierwszego poważnego skorpiona”. Przy obchodzeniu się z tym (jak i każdymi) gatunkami, należy zaopatrzyć się w odpowiednio długie pęsety (najlepiej zestaw 20cm + 30cm), odpowiedni pojemnik hodowlany, inne pojemniki plastikowe (do transportu/przekładania) i lekki przeciwalergiczne. Przede wszystkim trzeba mieć rozsądek, głowę na karku i nie wolno poddawać się rutynie. To głównie rutyna nas gubi.


Teraz wracamy już do prezentacji konkretnych gatunków. Oto i one:

 

Foto Nazwa gatunkowa Opis

Babycurus gigas
Babycurus gigas
Babycurus gigas Średniej wielkości skorpion, dorasta do 9-11cm. Jest to skorpion nadrzewny, co oznacza że do poprawnego przechodzenia wylinek potrzebuje pochyłych powierzchni. Jest on szybszy od poprzedników, a także dysponuje mocniejszym jadem. Konkretna dawka LD nie jest znana. Jest on również agresywniejszy, co zapewni nam miły widok podczas karmienie. Do zalet możemy zaliczyć:

 • wielkość i wygląd
 • jest to aktywy skorpion, wobec czego jest bardzo ciekawy w obserwacji
 • dobrze spisuję się w grupach, nawet niedorosłe osobniki dobrze sobie radzą
 • szybko osiąga dorosłość

Jednak kupując tego skorpiona również musimy się liczyć z:

 • średniej siły jad – w razie ukąszenie możemy się troszkę nacierpieć
 • średnia dostępność w handlu – trzeba troszkę poszukać, żeby go znaleźć, jednak jest osiągalny

Babycurus jacksoni
Babycurus jacksoni
Babycurus jacksoni Dość podobny do swojego poprzednika, różni się wielkością (ten osiąga 6-9cm) oraz nieznacznie ubarwieniem (występują dwie różniące się od siebie formy barwne jasna nominalna i ciemna zwana „czekoladową”). Uznawany jest za mniej agresywniejsza wersję, swojego poprzednika. W przypadku tego skorpiona trzeba również zapewnić pochyłość do poprawnych wylinek. Ostatnią znaczącą różnicą jest dostępność w handlu – jest on bardziej dostępny i troszkę tańszy.

Luchas mucronatus
Luchas mucronatus
Lychas mucronatus Dość niewielki (4-6,5 cm) lecz piękny skorpion. Tak jak i jego poprzednicy jest to skorpion nadrzewny, co oznacza że w wystroju terrarium nie może zabraknąć pochyłych powierzchni. Skorpion ten posiada jad średniej siły, cytat ze scorpiones.pl: „Nie jest uważany za stanowiący zagrożenie dla człowieka. Nieznana jest wartość LD50, lecz z raportów ukąszeń wywnioskować można, że spowodować potrafi silny, wielogodzinny ból. „Dobrze spisuję się w grupach i jest aktywny. Będzie na pewno doskonałym obiektem do obserwacji. Jego dostępność w handlu jest średnia – trzeba poszukać i popytać żeby dostać. Moim zdaniem warto, choćby ze względu na jego ubarwienie.

Orthochirus scrobiculosus negebensis
Orthochirus scrobiculosus negebensis
Orthochirus spp. Skorpion miniaturka. Te słowa dobrze go opisują, ponieważ dorosłe osobniki mierzą około 3-3,5 cm. Jest to na pewno jeden z czynników negatywnie wpływający na jego popularność. Kolejnym czynnikiem jest na pewno słaba dostępność i cena (zależnie od gatunku):

 • osobniki L2 z hodowli to koszt 40-60zł
 • dorosłe osobniki z odłowu kosztują około 120-250zł.

Jeśli kogoś te liczby przeraziły, postaram się uspokoić. Ostatnio do Polski trafiła spora liczba dorosłych Orthochirus innesi oraz trochę Orthochirus afganus (tu są już pierwsze młode), co oznaczą że oprócz lepszej dostępności możemy spodziewać się spadku cen.


Wracając jednak do skorpiona, niewątpliwie zasługuje on na uznanie – przede wszystkim za swój socjalny charakter. Ich socjalny charakter to coś więcej niż możliwość hodowli grupowej, to ich skłonność do wspólnych polowań na jedną ofiarę (którą później razem konsumują), wspólnego kopania norek i przesiadywania w skupiskach. Również ich nietypowy wygląd jest niezwykle ciekawy. Jeśli idzie o jad tego skorpiona, aplikuję on niewielką ilość ze względu na swój rozmiar.

Rhopalurus junceus
Rhopalurus junceus
Rhopalurus junceus Wielkość tego skorpiona jest dość zróżnicowana, zależnie od populacji jest to 9-12 cm. Również jest to skorpion nadrzewny i wymagający pionowych powierzchni, chociaż moim skorpionom zdarzało się przechodzić wylinki bez nich. Skorpion ten posiada piękne ubarwienie – szczególnie młode osobniki. Posiada średniej siły jad LD wynosi 8.0mg/kg. Skorpion jest bardzo socjalny, można trzymać ze sobą nawet młode osobniki. Jest on dość dobrze dostępny w handlu i atrakcyjny cenowo – młode L2 kosztują 15-20 zł. Młodziaki przy dobrych warunkach dorosłość osiągają nawet pół roku po narodzinach. U tego gatunku zaobserwowano zjawisko strydulacji – zaniepokojone wydają dźwięk przypominający grzechotanie.
Rhopalurus garridoi Skorpion dorastający do 7 cm, o dość ciekawym jasnym ubarwieniu. Posiada łagodny jad, ból i inne dolegliwości znikają po kilku godzinach. Skorpion ten dobrze sprawdza się w pustynnych terrariach, trzeba jednak pamiętać o właściwej wilgotności, żeby go nie przesuszyć. Również u tego gatunku zachodzi zjawisko strydulacji. Jest to gatunek socjalny i dobrze sprawdza się w grupach. Dość dobrze dostępny w handlu i niedrogi.

 

Opracowanie

Adrian Jarosz ‚adjaro’

Jedno przemyślenie na temat Skorpiony – początki hodowli – wybór gatunku

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu