Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...

Blaberus discoidalisBlaberus discoidalis – karaczan

Blaberus discoidalis (Serville, 1839) to nieco mniejszy karaczan od ogólnie dostępnego na rynku Blaberus craniifer, długości ze skrzydłami ok 50 mm.

Kolor pokryw u osobników dorosłych jasnobrązowy, na przedpleczu plama w kształcie trapezu.
Samice nieco masywniejsze.

Larwy dość podobne do Blaberus craniifer, nieco lżejszej budowy ciała i bardziej jaskrawego żółto-brązowego ubarwienia.

Występowanie

Ameryka Środkowa, Meksyk

Biotop

Ściółka lasów.

Terrarium

Średniej wielkości (polecam 50x50x50) terrarium z dużą ilością kryjówek. Dość gruba warstwa podłoża(torf, włókno + liście) z racji trybu życia larw. Osobniki dorosłe wolą chować się w szczelinach, pod pniakami, niż zagrzebywać się w podłożu.

Żywienie

Owoce oraz wysokobiałkowe płatki dla ryb, sucha psia lub kocia karma, kruche mięso. Karaczany nie gardzą przeróżnymi szczątkami organicznymi.

Rozmnażanie

Karaczan jajożyworodny, tak jak u większości gatunków, po zrytualizowanym tańcu godowym samca następuje kopulacjaSamica nosi ootekę około miesiąca, po czym rodzi młode.

Uwagi

Coraz częściej do Polski trafiają pokrewne gatunki z rodzaju Blaberus takie jak B.boliviensis, B.atropos, B.parabolicus, B.colossus (jako jedyny z wymienionych cechuje się znacząco większymi rozmiarami i nieco dłuższym cyklem rozwojowym).

Co ważne, aby zachować czystość linii nie powinno się trzymać razem pokrewnych gatunków, nierzadkie są przypadki krzyżowania się – systematyka rodzaju Blaberus ciągle jest dość „płynna”, a hodowcy często miewają problemy z oznaczeniem nowo nabytego gatunku.
Dość dobra karmówka dla większych gadów.
Nie wspina się po gładkich powierzchniach.
Samce agresywne wobec siebie.

Opracowanie i źródła informacji:
Według własnych doświadczeń: Nosgoth

Powiązane tematy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu