Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
3642
Owady – Opisy, Straszyki – Opisy

Parapachymorpha zomproi

Parapachymorpha zomproi – straszyk

 

Systematyka

Podrodzina: Pachymorphinae. Gatunek ten sklasyfikowany został w 2000 r. przez Fritzsche i Gitsaga mimo że odkryty został dużo wcześniej. W hodowlach pojawił się już w 1997 roku.

Występowanie

Patyczak ten występuje w naturze w Tajlandii.

Biotop

Żyje i żeruje wśród roślinności.

Aktywność

Osobniki starsze są aktywne głównie wieczorem i w nocy przez co oświetlenie terrarium jest rzeczą drugorzędową, nimfy (szczególnie tuż po wykluciu) wykazują aktywność praktycznie całą dobę

Wygląd

  • Samica

    Samica dorasta do 9-11 cm (nie licząc odnoży). Ogólnie mówiąc jest znacznie masywniejsza od samca. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest obecność płaskich blaszek na drugiej parze odnóży u samicy. Po około 2-3 tygodniach po ostatniej wylince samica zaczyna składać jaja (w sumie około 200-300 jaj). Jaja zrzucane są na powierzchnię podłoża.

  • Samiec

    Samiec jak u większości patyczaków jest drobniejszy od samicy. Osiąga długość ciała 7-9 cm. Podobnie jak u reszty patyczaków również tutaj samiec żyje krócej po ostatniej wylince od samicy.

  • Nimfy

    Młode lęgną się po 4-6 miesiącach po złożeniu przy inkubacji w temperaturze pokojowej. Młode są bardzo ruchliwe i ostrożnie trzeba się z nimi obchodzić (łatwo odrzucają odnóża).Duża ruchliwość i łatwość przeciskania się przez najmniejsze nawet szpary powoduje że terrarium dla młodych musi być dobrze zabezpieczone siatką(by równocześnie zapewnić dobrą wentylację). Poza tym młode w ciągu 24 godzin podejmują zazwyczaj pokarm, którego poszukiwania rozpoczynają bezpośrednio po wyprostowaniu kończyn i podjęciu aktywności ruchowej. Młode rosną szybko, a dzięki połączeniu bardzo niskiej śmiertelności z dużą wykluwalnością powoduje że gatunek ten śmiało mogę polecić nawet początkującym miłośnikom straszykowatych.

  • Jaja

    Jaja kształtu eliptycznego (patrz zdjęcie), barwy brązowej od jasnej- przy bardziej suchych warunkach hodowli, do prawie czarnych – przy dużej wilgotności, z charakterystycznym rysunkiem na powierzchni przypominającym łuseczki/dachówki.

Żywienie

Wszystkie stadia rozwojowe przyjmują liście jeżyny, dębu, róży (uważać na rośliny pryskane insekcydami), donoszono również o przyjmowaniu przez ten gatunek liści truskawki.

Terrarium

Do utrzymania jednej pary wystarcza terrarium średniej wielkości. Odpowiada im temperatura pokojowa 20-23°C. Nie wymaga wysokiej wilgotności – wystarcza spryskanie raz w tygodniu lub obecność wilgotnego podłoża- świetnie się sprawdza wilgotna włóknina kokosowa która równocześnie zapewnia odpowiednią wilgotność dla jaj.

Rozmnażanie

Płciowe jak i drogą partenogenezy (gdy brak samca).

Uwagi

Gatunek łatwy w utrzymaniu o dużym potencjale rozrodczym. Polecam początkującym hodowcom.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: DZIUREK na podstawie doświadczenia własnego oraz informacji ze stron http://lemondedesphasmes.free.fr, http://www.sungaya.de zdjęcia prezentowane powyżej również pochodzą z tych stron

Przeczytaj też  Formica sanguinea - zbójnica krwista

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu