Witaj! Zaloguj się lub Zarejestruj się jeśli nie masz konta.
Przypomnienie hasła Regulamin   FAQ   Sklep zoologiczny   Koszulki terrarystów  
trwają prace nad nową wersją....
Jaszczurki Węże Żółwie Krokodyle Pajęczaki Płazy Owady Skorupiaki Mięczaki Wije Ssaki Owadożery
« Kleistokaktus (Cleistocac..Pereskia (Peireskia).. »  Rośliny » Rośliny do terrarium stepowego i pustynnego »

Nolina (Beaucarnea recurvata)



Rodzina :
Agavaceae- agawowate

Wielkość :
Dorasta do 8-9 metrów, w naszych warunkach rośnie podobnie jak spokrewniona z nią Yucca. Przy odpowiednim przycinaniu dorasta jednak maksymalnie do 1 metra.

Wygląd :
Nasada łodygi jest gruba, nabrzmiała, brązowo szara, o chropowatej powierzchni. Przypomina nogę słonia dlatego tez często jest nazywana „stopa słonia”, nazwa powstała od języka niemieckiego. Jej liście są zielone, opadające w dół.

Występowanie :
Jej ojczyzną są stepy i pustynie Meksyku.

Informacje dodatkowe :
Nolina to stara nazwa botaniczna, ale i tak nadal używaną. Aktualna nazwa tej rośliny to Beaucarnea. W ojczystym środowisku jest to krzew lub drzewo. Pień u podstawy ma bulwiaste zgrubienie, a z jego wierzchołka wyrasta pęk długich, wąskich , łukowato zwieszających się szarozielonych liści.

Zastosowanie :
Terraria pustynne o wysokiej temperaturze. Należy pamiętać aby Nolina
miała stanowiska jasne i w miarę możliwości blisko źródła światła (lampa emitująca światło dzienne).

Hodowla :
Miejsce dobrze nasłonecznione/oświetlone, uwielbia gorące i wietrzne powietrze. W zimie potrzebuje wyższej temperatury niż jukka, czyli nie mniej niż 10 stopni C. Należy unikać stale mokrego podłoża, używamy substratu torfowego lub ziemi z glina. Najchętniej stosowanym podłożem jest mieszanka torfu, piasku i gliny w stosunku 3:1:1
(Torf zapewnia jako takie źródło soli mineralnych, piasek zapobiega zbrylaniu się ziemi a glina trzyma wilgoć). Dla upiększenia i zapobieganiu utraty wilgoci możemy do doniczki (lub gdy roślina jest posadzona bezpośrednio w terrarium) wsypać nieco keramzytu. Działa przeciw-bakteryjnie i nie pozwala się rozwijać innym chwastom.

Stanowisko :
Jak już pisałem, dobrze naświetlone zwłaszcza zimą. Jeśli będziemy przycinać roślinę to będzie się rozkrzewiać tak jak jukki i draceny. Doniczkę można oblepić korkiem lub styropianem, by dodać estetyki.

Rozmnażanie :
Przez nasiona lub sadzonki. Sporadycznie ukazujących się odrostów bocznych.

Nawożenie :
Od wiosny do sierpnia co tydzień, choć z własnego doświadczenia wiem że nie jest to konieczne tak często. Warto stosować pałeczki nawozowe, gdyż stopniowo uwalniają nawóz - trudniej wtedy przenawozić (co jest szkodliwe dla roślin).


Na podstawie własnych doświadczeń i literatury „200 najpiękniejszych roślin doniczkowych”
Halina Hertz, Andrea Kogel




Jeśli chcesz wydrukować lub wyciąć naklejki to wejdź koniecznie na naszą stronę! Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się - projekty na wąską działkę. Szukasz sposobu na skuteczną reklamę? Może telebim spełni Twoje oczekwiania? W naszej ofercie znajdziesz biustonosze duże miseczki z małymi obwodami i nie tylko! Kliknij!    Kwiaciarnia Wrocław | Paintball Wrocław
Współpraca | Napisz do nas | Reklama | Koszulki | Nasze bannery
Serwisy współpracujące Agama brodata | Modliszki | Straszyki | Legwan zielony | Gekon lamparci
© 2001-2012 Copyright by terrarium.com.pl