Owady

Owady to gromada zaliczana do typu stawonogów (Arthropoda). Obejmuje ok. 75% wszystkich opisanych dotychczas gatunków zwierząt, łącznie ok. 800 tys. gatunków.  Gromada owadów dzieli się na dwie podgromady: Owady bezskrzydłe (Apterygota, Apterygogenea) oraz Owady uskrzydlone (Pterygota, Pterygogenea) . Czytaj osobny artykuł o owadach

Pycnoscelus striata

Jeden z 14 opisanych gatunków należących do rodzaju Pycnoscelus zamieszkujących południową i południowo-wschodnią Azję za wyjątkiem dwóch kosmopolitycznych gatunków Pycnoscelus indicus i Pycnoscelus surinamensis zamieszkujących obecnie różne tropikalne rejony świata. Karaczan ten prowadzi bardzo skryty tryb życia toteż w warunkach…






Popularne gatunki








Owady - wiadomości



2 lutego 2024 / Karaczany, Owady

Karaczan turecki zmienia nazwę

Karaczan turecki zmienia nazwę Naukowcy z Chin i Australii opublikowali pracę o badaniach genetycznych nad karaczanami z nadrodziny Blattoidea. Zmiany...
Czytaj więcej
5 stycznia 2018 / Mrówki

Na Fidżi mrówki nauczyły się hodować rośliny, by stanowiły dom dla ich ogromnych kolonii

Te owady to rolnicy, którzy potrafią wyhodować całe miasta... z ziaren. Wysoko, wśród drzew na wyspach Fidżi, mrówki z gatunku Philidris nagasau tworzą coś niespotykanego. Zbierają ziarna kilku gatunków dużego owoca rośłiny rodzaju Squamellaria i z pietyzmem sadzą je w zakamarkach tropikalnych drzew.
Czytaj więcej
4 października 2015 / Chrząszcze

Plastikożerne larwy mącznika nadzieją dla środowiska naturalnego

Odżywiające się odpadami plastikowymi larwy mącznika mogą w niedalekiej przyszłości w znaczący sposób przyczynić się do redukcji ilości zanieczyszczeń. Według najnowszych badań larwy tak powszechnie hodowanego przez terrarystów mącznika są w stanie metabolizować zanieczyszczenia plastikowe.
Czytaj więcej
27 stycznia 2009 / Straszyki

Najstarsza skamielina liśćca

Niedawno Wedmann, Bradler i Rust donieśli ze swojej wyprawy o odkryciu najstarszej do tej pory skamieliny liśćca. Wycieczka dostarczyła bezpośredniego dowodu na występowanie podrodziny Phylliinae przynajmniej 47 milionów lat temu.
Czytaj więcej
23 lutego 2001 / Straszyki

Dryococelus australis – straszyk z Lord Howe

W lutym 2001 roku 5 specjalistów z działu bezkręgowców z ZOO w Melbourne w Australii, NSW National Park, Wildlife i Australijskiego Muzeum wraz ze Stephenem Fellenbergiem na czele wyruszyło na wyspę Lord Howe w celu pozyskania jak do tej pory najrzadszego bezkręgowca na świecie - straszyka z Wyspy Lord Howe - Lord Howe Island Stick Insect. Balls Pyramid jest ostatnim miejscem, gdzie mógłby jeszcze żyć ten straszyk. Ze względu na rozmiary i wygląd tego owada nazywany jest również naziemnym homarem.
Czytaj więcej

Nowe opisy - owady


  • Homoeogryllus xanthographus

    Homoeogryllus xanthographus

    Dorosłe osobniki osiągają wielkość około 3cm. Ciało czarne lub ciemnobrązowe, głowa jaśniejsza od reszty ciała. Skrzydła brązowe o charakterystycznym jasno-brązowym lub pomarańczowym użyłkowaniu. Nimfy po wykluciu mierzą około 1,5-2 mm, jasno brązowe z czarnymi pręgami i z długimi czułkami.
  • Oecophylla smaragdina – mrówka tkaczka

    Oecophylla smaragdina – mrówka tkaczka

    Oecophylla smaragdina czyli mrówka tkaczka należy do rodziny arborealnej (nadrzewnej). Występuje w cieplejszych rejonach Australii i Azji. Mrówki te charakteryzują się potężnymi, tworzącymi jedną całość, dziesiątkami gniazd zbudowanych z liści połączonych jedwabiem produkowanym przez larwy.
  • Harpegnathos spp. – mrówki

    Harpegnathos spp. – mrówki

    Harpegnathos - rodzaj mrówek praktycznie nie do pomylenia z pozostałymi. Są jednymi z najbardziej unikalnych pod względem budowy mrówkami. Ich głównym, charakterystycznym elementem są żuwaczki w kształcie długiej kosy.

Aktualizowane artykuły






Elliptorhina javanica
Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [10]
Loading...

Elliptorhina javanica (Hanitsch, 1930) wbrew powszechnemu mniemaniu karaczany madagaskarskie nie ograniczają się bynajmniej do…