Artykuł w kategoriach: Chrząszcze – Artykuły

Systematyka chrząszczy


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...

Systematyka chrząszczy (Coleoptera)

Systematyka owadów (jak i innych grup zwierząt) podlega ciągłym zmianom. To co dawniej uznawaliśmy za pewnik już nim nie jest. Dodatkowy problem to często brak zbiorczej i ogólnodostępnej literatury z danej dziedziny. Informacje które możemy uzyskać z książek są często już nieaktualne. Proces zmian uległ znacznemu przyspieszeniu wraz z wprowadzeniem metod biologii molekularnej. Pozwalają one na w miarę dokładnie zestawienie ze sobą blisko spokrewnionych taksonów. Dzięki temu system klasyfikacji, oparty głównie na cechach morfologicznych (a więc w znacznej części sztuczny), powoli odchodzi do lamusa.


Podana tutaj systematyka nie odzwierciedla w pełni dzisiejszego stanu wiedzy, jest jednak najbardziej aktualną i pełną, do jakiej udało mi się dotrzeć. Początkowo planowałem przedstawienie jej wyłącznie na poziomie rodzin, jednak ogromne zmiany jakie się dokonały zmusiły mnie do zejścia o jeden poziom niżej (podrodziny). Doskonałym przykładem są korniki. Dawniej stanowiły rodzinę Scolytidae, obecnie stanowią podrodzinę Scolytinae w rodzinie ryjkowców (Curculionidae). Funkcjonująca tu jeszcze jako całość rodzina poświętnikowatych (Scarabaeidae) została rozbita na osiem oddzielnych rodzin (m. in. kruszczyce, plugi, chrabąszcze, żuki).

Podana systematyka za:

Pakaluk J., Ślipiński S. A.(ed.), 1995: Biology, Phylogeny, and Classification of Coleoptera – Papers Celebrating the 80th Birthday of Roy A. Crowson. vol. 2. Muzeum i Instytut Zoologii PAN, Warszawa.

Podrząd: Archostemata Kolbe, 1908

  • Cupedidae Laporte, 1836
  • Ommatidae Sharp & Muir, 1912
  • Ommatinae Sharp & Muir, 1912
  • Tetraphalerinae Crowson, 1962
  • Crowsoniellidae Iablokoff-Khnzorian, 1983
  • Micromalthidae Barber, 1913

Podrząd: Myxophaga Crowson, 1955

  • Lepiceridae Hinton, 1936 (1882)
  • Torridincolidae Steffan, 1964
  • Hydroscaphidae LeConte, 1874
  • Microsporidae Crotch, 1873

Podrząd: Adephaga Schellenberg, 1806 – Chrząszcze drapieżne

  • Gyrinidae Latreille, 1810 – Krętakowate
  • Spanglerogyrinae Folkerts, 1979
  • Gyrininae Latreille, 1810
  • Haliplidae Aube, 1836
  • Trachypachidae C.G. Thomson, 1857
  • Noteridae C.G. Thomson, 1860
  • Phreatodytinae Ueno, 1957
  • Noterinae C.G. Thomson, 1860
  • Amphizoidae LeConte, 1853
  • Hygrobiidae Regimbart, 1878 (1837)
  • Dytiscidae Leach, 1815 – Pływakowate
  • Copelatinae Van den Branden, 1885
  • Laccophilinae Gistel, 1856
  • Hydroporinae Aube, 1836
  • Colymbetinae Erichson, 1837
  • Dytiscinae Leach, 1815
  • Aubehydrinae Guignot, 1942
  • Rhysodidae Laporte, 1840
  • Carabidae Latreille, 1802 – Biegaczowate
  • Paussinae Latreille, 1807
  • Gehringiinae Darlington, 1933
  • Omophroninae Bonelli, 1810
  • Carabinae Latreille, 1802
  • Cicindelinae Latreille, 1802
  • Hiletinae Schiodte, 1847
  • Loricerinae Bonelli, 1810
  • Elaphrinae Latreille, 1802
  • Migadopinae Chaudoir, 1861
  • Siagoninae Bonelli, 1813
  • Scaritinae Bonelli, 1810
  • Trechinae Bonelli, 1810
  • Harpalinae Bonelli, 1810
  • Incertae sedis
  • Pseudomorphinae Newman, 1842
  • Brachininae Bonelli, 1810

 

Podrząd: Polyphaga Emery, 1886 – Chrząszcze wielożerne

 


  • Infraordo: Staphyliniformia Lameere, 1900

    • Nadrodzina: Hydrophiloidea Latreille, 1802
      • Hydrophilidae Latreille, 1802 – Kałużnicowate
      • Helophorinae Leach, 1815
      • Epimetopinae Zaitzev, 1908
      • Georissinae Laporte, 1840
      • Hydrochinae C.G. Thomson, 1859
      • Spercheinae Erichson, 1837
      • Horelophinae Hansen, 1991
      • Hydrophilinae Latreille, 1802
      • Sphaeridiinae Latreille, 1802
      • Sphaeritidae Shuckard, 1839
      • Synteliidae Lewis, 1882
      • Histeridae Gyllenhal, 1808 – Gnilikowate
      • Niponiinae Fowler, 1912
      • Abraeinae MacLeay, 1819
      • Trypeticinae Bickhardt, 1914
      • Trypanaeinae Marseul, 1857
      • Saprininae Blanchardt, 1845
      • Dendrophilinae Reitter, 1909
      • Onthophilinae MacLeay, 1819
      • Tribalinae Bickhardt, 1914
      • Histerinae Gyllenhal, 1808
      • Hetaeriinae Marseul, 1857
      • Chlamydopsinae Bickhardt, 1914
    • Nadrodzina: Staphylinoidea Latreille, 1802
      • Hydraenidae Mulsant, 1844
      • Prosthetopinae Perkins in Perkins & Balfour-Browne, 1994
      • Hydraeninae Mulsant, 1844
      • Ochthebiinae C.G. Thomson, 1859
      • Ptiliidae Erichson, 1845/Motchulsky, 1845 – Pióroskrzydłe
      • Ptiliinae Erichson, 1845/Motchulsky, 1845
      • Nanosellinae Barber, 1924
      • Cephaloplectinae Sharp, 1883
      • Acrotrichinae Reitter, 1909 (1856)
      • Agyrtidae C.G. Thomson, 1859
      • Leiodidae Fleming, 1821 – Grzybinki
      • Camiarinae Jeannel, 1911
      • Catopocerinae Hatch, 1927 (1880)
      • Leiodinae Fleming, 1821
      • Coloninae Horn, 1880 (1859)
      • Cholevinae Kirby, 1837
      • Platypsyllinae Ritsema, 1869
      • Scydmaenidae Leach, 1815
      • Mastiginae Fleming, 1821
      • Scydmaeninae Leach, 1815
      • Silphidae Latreille, 1807 – Omarlicowate
      • Silphinae Latreille, 1807
      • Nicrophorinae Kirby, 1837
      • Staphylinidae Latreille, 1802 – Kusakowate
      • Glypholomatinae Jeannel, 1962
      • Microsilphinae Crowson, 1950
      • Omaliinae MacLeay, 1825
      • Empelinae Newton & Thayer, 1992
      • Proteininae Erichson, 1839
      • Micropeplinae Leach, 1815
      • Neophoninae Fauvel, 1905
      • Dasycerinae Reitter, 1887
      • Protopselaphinae Newton & Thayer, 1995
      • Pselaphinae Latreille, 1802
      • Phloeocharinae Erichson, 1839
      • Olisthaerinae C.G. Thomson, 1858
      • Tachyporinae MacLeay, 1825
      • Trichophyinae C.G. Thomson, 1858
      • Habrocerinae Mulsant & Rey, 1877
      • Aleocharinae Fleming, 1821
      • Trigonurinae Reiche, 1865
      • Apateticinae Fauvel, 1895
      • Scaphidiinae Latreille, 1807
      • Piestinae Erichson, 1839
      • Osoriinae Erichson, 1839
      • Oxytelinae Fleming, 1821
      • Oxyporinae Fleming, 1821
      • Megalopsidiinae Leng, 1920
      • Steninae MacLeay, 1825
      • Euaesthetinae C.G. Thomson, 1859
      • Solieriinae Newton & Thayer, 1992
      • Leptotyphlinae Fauvel, 1874
      • Pseudopsinae Ganglbauer, 1895
      • Paederinae Fleming, 1821
      • Staphylininae Latreille, 1802
  • Infraordo: Scarabaeiformia Crowson, 1960
    • Nadrodzina: Scarabaeoidea Latreille, 1802
      • Lucanidae Latreille, 1804 – Jelonkowate
      • Aesalinae MacLeay, 1819
      • Nicaginae LeConte, 1861
      • Syndesinae MacLeay, 1819
      • Lampriminae MacLeay, 1819
      • Penichrolucaninae Arrow, 1950
      • Lucaninae Latreille, 1804
      • Passalidae Leach, 1815
      • Aulacocyclinae Kaup, 1868
      • Passalinae Leach, 1815
      • Glaresidae Semenov-Tian-Shanskii & Medvedev, 1932
      • Pleocomidae LeConte, 1861
      • Diphyllostomatidae Holloway, 1972
      • Geotrupidae Latreille, 1802 – Żukowate
      • Bolboceratinae Mulsant, 1842
      • Geotrupinae Latreille, 1802
      • Lethrinae Mulsant & Rey, 1871
      • Belohinidae Paulian, 1959
      • Ochodaeidae Mulsant & Rey, 1871
      • Ochodaeinae Mulsant & Rey, 1871
      • Chaetocanthinae Scholtz in Scholtz et al., 1988
      • Ceratocanthidae Cartwright & Gordon, 1971
      • Hybosoridae Erichson, 1847
      • Glaphyridae Mac Leay, 1819
      • Scarabaeidae Latreille, 1802 – Poświętnikowate (obecnie rozbite na 8 rodzin)
      • Aphodiinae Leach, 1815
      • Scarabaeinae Latreille, 1802
      • Pachypodinae Erichson, 1840
      • Orphininae Erichson, 1847
      • Allidiostomatinae Arrow, 1940
      • Dynamopodinae Arrow, 1911
      • Aclopinae Milne-Edwards, 1850
      • Euchirinae Hope, 1840
      • Phaenomeridinae Erichson, 1847
      • Melolonthinae MacLeay, 1819/Leach in Samouelle, 1819
      • Rutelinae MacLeay, 1819
      • Dynastinae MacLeay, 1819
      • Cetoniinae Leach, 1815
  • Infraordo: Elateriformia Crowson, 1960
    • Nadrodzina: Scirtoidea Fleming, 1821
      • Decliniidae Nikisky et al., 1994
      • Eucinetidae Lacordaire, 1857
      • Clambidae Fisher, 1821
      • Calyptomerinae Crowson, 1955
      • Acalyptomerinae Crowson, 1979
      • Clambinae Fisher, 1821
      • Scirtidae Fleming, 1821
    • Nadrodzina: Dascilloidea Guerin-Meneville, 1843 (1834)
      • Dascillidae Guerin-Meneville, 1843 (1834)
      • Dascillinae Guerin-Meneville, 1843 (1834)
      • Karumiinae Escalera, 1913
      • Rhipiceridae Latreille, 1834
    • Nadrodzina: Buprestoidea Leach, 1815
      • Buprestidae Leach, 1815 – Bogatkowate
      • Schizopodinae LeConte, 1861
      • Julodinae Lacordaire, 1857
      • Buprestinae Leach, 1815
      • Agrilinae Laporte, 1835
    • Nadrodzina: Byrrhoidea Latreille, 1804
      • Byrrhidae Latreille, 1804 – Otrupkowate
      • Byrrhinae Latreille, 1804
      • Syncalyptinae Mulsant & Rey, 1869
      • Amphicyrtinae LeConte, 1861
      • Elmidae Curtis, 1830
      • Larainae LeConte, 1861
      • Elminae Curtis, 1830
      • Dryopidae Billberg, 1820 (1817)
      • Lutrochidae Kasap & Crowson, 1975
      • Limnichidae Erichson, 1846
      • Hyphalinae Britton, 1971
      • Limnichinae Erichson, 1846
      • Cephalobyrrhinae Champion, 1925
      • Thaumastodinae Champion, 1924
      • Heteroceridae MacLeay, 1825
      • Elythomerinae Pacheco, 1964
      • Heterocerinae MacLeay, 1825
      • Psephenidae Lacordaire, 1854
      • Eubriinae Lacordaire, 1857
      • Psephenoidinae Hinton, 1939
      • Eubrianacinae Jacobson, 1913 (1880)
      • Psepheninae Lacordaire, 1854
      • Cneoglossidae Champion, 1897
      • Ptilodactylidae Laporte, 1836
      • Anchytarsinae Champion, 1897
      • Cladotominae Pic, 1914
      • Aploglossinae Champion, 1897
      • Araeopidiinae Lawrence, 1991
      • Ptilodactylinae Laporte, 1836
      • Chelonariidae Blanchard, 1845
      • Eulichadidae Crowson, 1973
      • Callirhipidae Emden, 1924
    • Nadrodzina: Elateroidea Leach, 1815
      • Artematopodidae Lacordaire, 1857
      • Electribiinae Crowson, 1975
      • Artematopodinae Lacordaire, 1857
      • Brachypsectridae LeConte & Horn, 1883
      • Cerrophytidae Latreille, 1834
      • Eucnemidae Eschscholtz, 1829 – Goleńczykowate
      • Perothopinae Lacordaire, 1857
      • Phyllocerinae Reitter, 1905
      • Pseudomeninae Muona, 1993
      • Palaeoxeninae Muona, 1993
      • Phlegoninae Muona, 1993
      • Melasinae Fleming, 1821
      • Eucneminae Eschscholtz, 1829
      • Macraulacinae Fleutiaux, 1923
      • Throscidae Laporte, 1840 – Podrywkowate
      • Elateridae Leach, 1815 – Sprężykowate
      • Cebrioninae Latreille, 1802
      • Tetralobinae Laporte, 1840
      • Thylacosterninae Fleutiaux, 1920
      • Lissominae Laporte, 1835
      • Semiotinae Jacobson, 1913
      • Pityobiinae Hyslop, 1917
      • Oxynopterinae Candeze, 1857
      • Agrypninae Candeze, 1857/ Lacordaire, 1857
      • Denticollinae Stein & Weise, 1877 (1856)
      • Negastriinae Nakane & Kishii, 1956
      • Diminae Candeze, 1863
      • Elaterinae Leach, 1815
      • Cardiophorinae Candeze, 1859
      • Hemiopinae Fleutiaux, 1941
      • Physodactylinae Lacordaire, 1857
      • Incertae sedis
      • Eudicronychinae Girard, 1971
      • Anischiinae Fleutiaux, 1936
      • Subprotelaterinae Fleutiaux, 1920
      • Plastoceridae Crowson, 1972
      • Drilidae Blanchard, 1845
      • Omalisidae Lacordaire, 1857
      • Lycidae Laporte, 1836
      • Lycinae Laporte, 1836
      • Leptolycinae Leng & Mutchler, 1922
      • Ateliinae Kleine, 1928
      • Metriorrhynchinae Kleine, 1926
      • Erotinae LeConte, 1881
      • Calochrominae Lacordaire, 1857
      • Telegeusidae Leng, 1920
      • Phengodidae LeConte, 1861
      • Rhagophthalaminae Olivier, 1907
      • Phengodinae LeConte, 1861
      • Lampyridae Latreille, 1817 – Świetlikowate
      • Pterotinae LeConte, 1861
      • Ototretadrilinae Crowson, 1972
      • Cyphonocerinae Crowson, 1972
      • Ototretinae McDermott, 1964
      • Amydetinae Olivier, 1907
      • Lampyrinae Latreille, 1817
      • Luciolinae Lacordaire, 1857
      • Photurinae Lacordaire, 1857
      • Omethidae LeConte, 1861
      • Driloniinae Crowson, 1972
      • Matheteinae LeConte, 1881
      • Omethinae LeConte, 1861
      • Cantharidae Imhoff, 1856 (1815) – Omomiłkowate
      • Cantharinae Imhoff, 1856 (1815)
      • Silinae Mulsant, 1862
      • Dysmorphocerinae Brancucci, 1980
      • Malthininae Kiesenwetter, 1852
      • Chauliognathinae LeConte, 1861
      • Incertae sedis
      • Podabrocephalidae Pic, 1930
      • Rhinorhipidae Lawrence, 1988
  • Infraordo: Bostrichiformia Forbes, 1926
    • Nadrodzina: Derodontoidea LeConte, 1861
      • Derodontidae LeConte, 1861
      • Peltasticinae LeConte, 1861
      • Derodontinae LeConte, 1861
      • Laricobiinae Mulsant & Rey, 1863-64
    • Nadrodzina: Bostrichoidea Latreille, 1802
      • Nosodendridae Erichson, 1846
      • Dermestidae Latreille, 1804 – Skórnikowate
      • Dermestinae Latreille, 1804
      • Marioutinae Jacobson, 1913
      • Thorictinae Agassiz, 1846
      • Orphilinae LeConte, 1861
      • Trinodinae Casey, 1900
      • Thylodriinae Semenov-Tian-Shanskij, 1913
      • Attegeninae Laporte, 1840
      • Megatominae Leach, 1815
      • Endecatomidae LeConte, 1861
      • Bostrichidae Latreille, 1802 – Kapturnikowate
      • Dysidinae Lesne, 1921
      • Polycaoninae Lesne, 1896
      • Bostrichinae Latreille, 1802
      • Psoinae Blanchard, 1851
      • Dinoderinae C.G. Thomson, 1863
      • Lyctinae Billberg, 1820
      • Euderiinae Lesne, 1934
      • Anobiidae Fleming, 1821 – Kołatkowate
      • Eucradinae LeConte, 1861
      • Ptininae Latreille, 1802
      • Dryophilinae LeConte, 1861
      • Ernobiinae Pic, 1912
      • Anobiinae Fleming, 1821
      • Ptilininae Shuckard, 1840
      • Alvarenganiellinae Viana & Martinez (?)
      • Xyletininae Gistel, 1856
      • Dorcatominae C.G. Thomson, 1859
      • Mesocoelopodinae Mulsant & Rey, 1864
      • Incertae sedis
      • Jacobsoniidae Heller, 1926
  • Infraordo: Cucujiformia Lameere, 1938
    • Nadrodzina: Lymexyloidea Fleming, 1821
      • Lymexylidae Fleming, 1821 – Drwionki
      • Hylecoetinae Gistel, 1856
      • Lymexylinae Fleming, 1821
      • Melittommatinae Wheeler, 1986
    • Nadrodzina: Cleroidea Latreille, 1802
      • Phloiophilidae Kiesenwetter, 1863
      • Trogossitidae Latreille, 1802
      • Protopeltinae Crowson, 1966
      • Larinotinae ¦lipiński, 1992
      • Peltinae Kirby, 1837
      • Rentoniinae Crowson, 1966
      • Decamerinae Crowson, 1964
      • Lophocaterinae Crowson, 1964
      • Calitinae Reitter, 1922
      • Egoliinae Lacordaire, 1854
      • Trogossitinae Latreille, 1802
      • Chaetosomatidae Crowson, 1952
      • Cleridae Latreille, 1802 – Przekraskowate
      • Clerinae Latreille, 1802
      • Epiphloeinae Kuwert, 1893
      • Enopliinae Gistel, 1856
      • Tarsosteninae Jacquelin du Val, 1860
      • Korynetinae Laporte, 1836
      • Acanthocnemidae Crowson, 1964
      • Phycosecidae Crowson, 1952
      • Prionoceridae Lacordaire, 1857
      • Melyridae Leach, 1815
      • Melyrinae Leach, 1815
      • Rhadalinae LeConte, 1861
      • Gietellinae Constantin & Menier, 1987
      • Dasytinae Laporte, 1840
      • Malachiinae Fleming, 1821
    • Nadrodzina: Cucujoidea Latreille, 1802
      • Protocucujidae Crowson, 1954
      • Sphindidae Jacquelin du Val, 1860
      • Protosphindinae Jacquelin du Val, 1860
      • Odontosphindinae Sen Gupta & Crowson, 1979
      • Sphindiphorinae Sen Gupta & Crowson, 1979
      • Sphindinae Jacquelin du Val, 1860
      • Brachypteridae Erichson, 1845
      • Nitidulidae Latreille, 1802 – Łyszczynkowate
      • Calonecrinae Kirejtshuk, 1982
      • Carpophilinae Erichson, 1842
      • Meligethinae C.G. Thomson, 1859
      • Nitidulinae Latreille, 1802
      • Cillaeinae Kirejtshuk & Audisio in Kirejtshuk, 1986
      • Cryptarchinae C.G. Thomson, 1859
      • Cybocephalinae Jacquelin du Val, 1858
      • Smicripidae Horn, 1879
      • Monotomidae Laporte, 1840
      • Rhizophaginae Redtenbacher, 1845
      • Monotominae Laporte, 1840
      • Boganiidae Sen Gupta & Crowson, 1966
      • Paracucujinae Endrody-Younga & Crowson, 1986
      • Boganiinae Sen Gupta & Crowson, 1966
      • Helotidae Reitter, 1876/Chapuis, 1876
      • Phloeostichidae Reitter, 1911
      • Phloeostichinae Reitter, 1911
      • Hymaeinae Sen Gupta & Crowson, 1966
      • Agapythinae Sen Gupta & Crowson, 1969
      • Myraboloonae Lawrence & Britton, 1991
      • Priasilphinae Crowson, 1973
      • Tasmosalpinginae Lawrence & Britton, 1991
      • Silvanidae Kirby, 1837
      • Brontinae Erichson, 1845/Blanchard, 1845
      • Silvaninae Kirby, 1837
      • Passandridae Erichson, 1845/Blanchard, 1845
      • Cucujidae Latreille, 1802 – Zgniotkowate
      • Laemophloeidae Ganglbauer, 1899
      • Propalticidae Crowson, 1952
      • Phalacridae Leach, 1815
      • Phaenocephalinae Matthews, 1899
      • Phalacrinae Leach, 1815
      • Hobartiidae Sen Gupta & Crowson, 1966
      • Cavognathidae Sen Gupta & Crowson, 1966
      • Cryptophagidae Kirby, 1837 – Zatęchlakowate
      • Hypocoprinae Reitter, 1879
      • Cryptophaginae Kirby, 1837
      • Atomariinae LeConte, 1861
      • Lamingtoniidae Sen Gupta & Crowson, 1969
      • Languriidae Crotch, 1873
      • Xenoscelinae Ganglbauer, 1899
      • Setariolinae Crowson, 1952
      • Languriinae Crotch, 1873
      • Cryptophilinae Casey, 1900
      • Toraminae Sen Gupta, 1969
      • Erotylidae Latreille, 1802 – Zadrzewkowate
      • Dacninae Gistel, 1856
      • Megalodacninae Sen Gupta, 1969
      • Encaustinae Crotch, 1876/Chapuis, 1876
      • Tritominae Curtis, 1834
      • Erotylinae Latreille, 1802
      • Byturidae Jacquelin du Val, 1858
      • Platydascillinae Pic, 1914
      • Byturinae Jacquelin du Val, 1858
      • Biphyllidae LeConte, 1861
      • Bothrideridae Erichson, 1845
      • Teredinae Seidlitz, 1888
      • Xylariophilinae Pal & Lawrence, 19864
      • Anommatinae Ganglbauer, 1899
      • Bothriderinae Erichson, 1845
      • Cerylonidae Billberg, 1820
      • Euxestinae Grouvelle, 1908
      • Loeblioryloninae ¦lipiński, 1990
      • Ostomopsinae Sen Gupta & Crowson, 1973
      • Murmidiinae Jacquelin du Val, 1858
      • Ceryloninae Billberg, 1820
      • Alexiidae Imhoff, 1856
      • Discolomatidae Horn, 1878
      • Notiophyginae Jacobson, 1915
      • Discolomatinae Horn, 1878
      • Aphanocephalinae Grouvelle, 1912
      • Cephalophaninae John, 1954
      • Pondonatinae John, 1954
      • Endomychidae Leach, 1815- Wygłodkowate
      • Merophysiinae Seidlitz, 1872
      • Holoparamecinae Seidlitz, 1888
      • Leiestinae C.G. Thomson, 1863
      • Eupsilobiinae Casey, 1895
      • Endomychinae Leach, 1815
      • Epipocinae Gorham, 1873
      • Lycoperdininae Redtenbacher, 1844
      • Mycetaeinae Jacquelin du Val, 1857
      • Anamorphinae Strohecker, 1953
      • Pleganophorinae Jacquelin du Val, 1858
      • Xenomycetinae Strohecker in Arnett, 1962
      • Coccinellidae Latreille, 1807 – Biedronkowate
      • Sticholotidinae Weise, 1901
      • Coccidulinae Mulsant, 1846
      • Scymninae Mulsant, 1846
      • Chilocorinae Mulsant, 1846
      • Coccinellinae Latreille, 1807
      • Epilachninae Mulsant, 1846
      • Corylophidae LeConte, 1852
      • Peltinodinae Paulian, 1950
      • Corylophinae LeConte, 1852
      • Sericoderinae Matthews, 1888
      • Parmulinae Poey, 1854
      • Latridiidae Erichson, 1842
      • Latridiinae Erichson, 1842
      • Corticariinae Curtis, 1829
    • Nadrodzina: Tenebrionoidea Latreille, 1802
      • Mycetophagidae Leach, 1815 – Ścierowate
      • Esarcinae Reitter, 1882
      • Mycetophaginae Leach, 1815
      • Bergininae Leng, 1920
      • Archeocrypticidae Kaszab, 1964
      • Pterogeniidae Crowson, 1953
      • Ciidae Leach in Samouelle, 1819
      • Sphindociinae Lawrence, 1974
      • Ciinae Leach in Samouelle, 1819
      • Tetratomidae Billberg, 1820
      • Piseninae Miyatake, 1960
      • Tetratominae Billberg, 1820
      • Penthinae Lacordaire, 1859
      • Melandryidae Leach, 1815
      • Hallomeninae Mulsant, 1856/Gistel, 1856
      • Eustrophinae Gistel, 1856
      • Melandryinae Leach, 1815
      • Osphylinae Mulsant, 1856 (1840)
      • Mordellidae Latreille, 1802 – Miastkowate
      • Ctenidiinae Francisolo, 1951
      • Mordellinae Latreille, 1802
      • Rhipiphoridae Gemminger & Harold, 1870 (1853) – Wachlarzykowate
      • Pelecotominae Seidlitz, 1875
      • Micholaeminae Viana, 1971
      • Ptilophorinae Gerstaecker, 1855
      • Hemirhipidiinae Heller, 1921
      • Rhipidiinae Gerstaecker, 1855
      • Rhipiphorinae Gemminger & Harold, 1870 (1853)
      • Colydiidae Erichson, 1842 – Gwozdnikowate
      • Pycnomerinae Erichson, 1845
      • Colydiinae Erichson, 1842
      • Monommatidae Blanchard, 1845
      • Zopheridae Solier, 1834
      • Zopherinae Solier, 1834
      • Usechinae Horn, 1867
      • Ulodidae Pascoe, 1869
      • Perimylopidae St. George, 1939
      • Chalcodryidae Watt, 1974
      • Trachelostenidae Lacordaire, 1859
      • Tenebrionidae Latreille, 1802 – Czarnuchowate
      • Lagriinae Latreille, 1825 (1820)
      • Phrenapatinae Solier, 1834
      • Zolodininae Watt, 1974
      • Pimeliinae Latreille, 1802
      • Tenebrioninae Latreille, 1802
      • Alleculinae Laporte, 1840
      • Diaperinae Latreille, 1802
      • Coelometopinae Lacordaire, 1859/Schaum, 1859
      • Incerte sedis
      • Cossyphodinae Wasmann, 1899
      • Prostomidae C.G. Thomson, 1859
      • Synchroidae Lacordaire, 1859
      • Oedemeridae Latreille, 1810
      • Calopodinae Costa, 1852
      • Oedemerinae Latreille, 1810
      • Stenotrachelidae C.G. Thomson, 1859
      • Stenotrachelinae C.G. Thomson, 1859
      • Nematoplinae LeConte, 1862
      • Cephaloinae LeConte, 1862
      • Incerte sedis
      • Stoliinae Nikitsky, 1985
      • Meloidae Gyllenhal, 1810 – Majkowate
      • Eleticinae Wellman, 1910
      • Meloinae Gyllenhal, 1810
      • Nemognathinae Laporte, 1840
      • Mycteridae Blanchard, 1845
      • Mycterinae Blanchard, 1845
      • Lacconotinae LeConte, 1862
      • Hemipeplinae Lacordaire, 1854
      • Boridae C.G. Thomson, 1859
      • Borinae C.G. Thomson, 1859
      • Synercticinae Lawrence & Pollock, 1994
      • Trictenotomidae Blanchard, 1845
      • Pythidae Solier, 1834 – Rozmiazgowate
      • Pyrochroidae Latreille, 1807 – Ogniczkowate
      • Tydessinae Nikitsky, 1986
      • Pilipalpinae Abdullah, 1964
      • Pedilinae Lacordaire, 1859
      • Pyrochroinae Latreille, 1807
      • Incerte sedis
      • Agnathinae Lacordaire, 1859
      • Salpingidae Leach, 1815
      • Othniinae LeConte, 1861
      • Prostominiinae Grouvelle, 1914
      • Agleninae Horn, 1878
      • Inopeplinae Grouvelle, 1908
      • Salpinginae Leach, 1815
      • Aegialtinae LeConte, 1862
      • Dacoderinae LeConte, 1862
      • Anthicidae Latreille, 1819 – Nakwiatkowate
      • Eurygeniinae LeConte, 1862
      • Lagrioidinae Abdullah & Abdullah, 1968
      • Afreminae Levey, 1985
      • Macratriinae LeConte, 1862
      • Steropinae Jacquelin du Val, 1863
      • Ischaliinae Blair, 1920
      • Copobaeninae Abdullah, 1969
      • Lemodinae Lawrence & Britton, 1991
      • Tomoderinae Bonadona, 1961
      • Anthicinae Latreille, 1819
      • Aderidae Winkler, 1927
      • Scraptiidae Mulsant, 1856/Gistel, 1856
      • Scraptiinae Mulsant, 1856/Gistel, 1856
      • Anaspidinae Mulsant, 1856
    • Nadrodzina: Chrysomeloidea Latreille, 1802
      • Cerambycidae Latreille, 1802 – Kózkowate
      • Vesperinae Mulsant, 1839
      • Oxypeltinae Lacordaire, 1869
      • Disteniinae C.G. Thomson, 1860
      • Anoplodermatinae Guerin-Meneville, 1840
      • Philinae J. Thomson, 1860
      • Parandrinae Blanchard, 1845
      • Prioninae Latreille, 1802
      • Spondylidinae Audient-Serville, 1832
      • Apatophyseinae Lacordaire, 1869
      • Necydalinae Latreille, 1825
      • Lepturinae Latreille, 1802
      • Cerambycinae Latreille, 1802
      • Lamiinae Latreille, 1825
      • Megalopodidae Latreille, 1802
      • Palophaginae Kuschel & May, 1990
      • Zeugophorinae Boving & Craighead, 1931
      • Megalopodinae Latreille, 1802
      • Orsodacnidae C.G. Thomson, 1859
      • Orsodacninae C.G. Thomson, 1859
      • Aulacoscelidinae Chapuis, 1874
      • Chrysomelidae Latreille, 1802 – Stonkowate
      • Sagrinae Leach, 1815
      • Bruchinae Latreille, 1802
      • Donaciinae Kirby, 1837
      • Criocerinae Latreille, 1804
      • Hispinae Gyllenhal, 1813
      • Chrysomelinae Latreille, 1802
      • Galerucinae Latreille, 1802
      • Lamprosomatinae Lacordaire, 1848
      • Cryptocephalinae Gyllenhal, 1813
      • Eumolpinae Hope, 1840
    • Nadrodzina: Curculionoidea Latreille, 1802
      • Nemonychidae Bedel, 1882
      • Nemonychinae Bedel, 1882
      • Rhinorhynchinae Voss,1922
      • Doydirhynchinae Pierce, 1916
      • Anthribidae Billberg, 1820 – Kobielatkowate
      • Urodontinae C.G. Thomson, 1859
      • Anthribinae Billberg, 1820
      • Choraginae Kirby, 1819
      • Belidae Schoenherr, 1826
      • Belinae Schoenherr, 1826
      • Oxycoryninae Schoenherr, 1840
      • Aglycyderinae Wollaston, 1864
      • Attelabidae Billberg, 1820 – Tutkarze
      • Rhynchitinae Gistel, 1856
      • Attelabinae Billberg, 1820
      • Brentidae Billberg, 1820
      • Eurhynchinae Lacordaire, 1863
      • Cyladinae Schoenherr, 1823
      • Brentinae Billberg, 1820
      • AntliarhininaeSchoenherr, 1823
      • Nanophyinae Gistel, 1856
      • Apioninae Schoenherr, 1823
      • Caridae Thompson, 1992
      • Ithyceridae Schoenherr, 1823
      • Curculionidae Latreille, 1802 – Ryjkowcowate
      • Brachycerinae Billberg, 1820
      • Curculioninae Latreille, 1802
      • Dryophthorinae Schoenherr, 1825
      • Cossoninae Schoenherr, 1823
      • Scolytinae Latreille, 1804

Dariusz Kucharski

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu