Artykuł w kategoriach: Lasiodora, Ptaszniki – Opisy

Lasiodora fracta


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...

Lasiodora fracta – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1921 roku przez Mello-Leitao, na podstawie samicy. Na wolności występuje w Brazylii, w rejonie Bahia, w lasach tropikalnych. Angielska nazwa tego ptasznika to Bahia Dusky Black Bird Eater.


Dorasta do 5-6 cm ciała.

Podstawowym ubarwieniem tego ptasznika jest ciemny brąz. Odwłok porośnięty jest dłuższymi, jasnymi włoskami. Podobne włoski porastają odnóża. Na kończynach widoczne są jaśniejsze, podwójne paseczki. Młode są jasnoszare, z ciemną plamką na odwłoku. Nie ma różnic w ubarwieniu samic i samców.

Jako podłoża można użyć substratu kokosowego lub torfu. Na kryjówkę nadaje się duży kawałek kory lub korzeń. Wymaga temperatury w granicach 28-33°C w dzień, z nocnymi spadkami do 18-20°C. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 60-80%.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki.

Małe pajączki chętnie jedzą larwy much i mącznika młynarka. Starszym i dorosłym osobnikom podajemy świerszcze, karaczany i szarańczę. Wyrośniętym samicom można od czasu do czasu podać mysz.

Bardzo rzadki w hodowli.

Nie występuje w hodowlach europejskich.

 

Opracowanie i źródła informacji


Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 2, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
www.tarantulaspiders.com;

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu