Artykuł w kategoriach: Cyriopagopus, Ptaszniki – Opisy

Cyriopagopus schioedtei


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...

Cyriopagopus schioedtei – ptasznik

 


Warunki hodowli
Wilgotność około 70%
Temperatura w dzień: 28-30°C
Temperatura w nocy: 24-25°C
Terrarium 30x30x40 cm

 

Systematyka

Domena: eukarionty (Eucaryota)
Królestwo: zwierzęta (Animalia)
Typ: stawonogi (Arthropoda)
Podtyp: szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: pająki (Araneae)
Podrząd: Opisthothelae
Infrarząd: Mygalomorphae
Rodzina: Theraphosidae
Podrodzina: Ornithoctoninae
Rodzaj: Cyriopagopus
Gatunek: Cyriopagopus schioedtei (Thorell, 1891)

 

Wygląd

Samica osiąga 7 cm ciała a jej rozstaw odnóży liczy 22 cm, sam karapaks mierzy 3 cm. Dorosłe samce dorastają do 25 cm rozstawu odnóży. Budowa ciała dorosłych samic jest masywna i krępa przypominająca rodzaj Haplopelma spp. Natomiast młode osobniki budową ciała bardziej przypominają Poecilotheria spp..

Spód ciała jest jednolicie czarny z granatowym/fioletowym matowym połyskiem. Karapaks ma kolor żółty z mało wyraźnym jaśniejszym gwiaździstym wzorem. Odwłok jest w kolorze szaro-żółtym z odchodzącymi na boki czarnymi pasami. Cały układ pasów sprawia wrażenie przypominające sierść tygrysa.

Ciało dorosłego samca jest jasnozielone pokryte żółtymi włoskami. Odwłok jest ciemnożółty z brązowymi wstawkami. Występują żółte zdobienia na łączeniach segmentów odnóży. Dymorfizm płciowy pojawia się przy 4-5 cm w rozstawie odnóży, szczególnie widoczny jest na brzusznej stronie ciała. Samce wybarwiają się na odcień zielony a samice pozostają ciemne.

Występowanie

Północna część Półwyspu Malajskiego oraz wyspy Langkaw i Penang.

Biotop

Cyriopagopus schioedtei prowadzi nadrzewny tryb życia. W większości przypadków zamieszkuje rozmaite zagłębienia wewnątrz pni drzew, przy czym wykorzystuje tylko te, które są suche wewnątrz. Niektóre osobniki zostały znalezione pod dachem wykonanym z drewna a inne zamieszkiwały dziury wewnątrz mocowań mostu. Ptaszniki te w środowisku naturalnym chętnie polują na latające owady, a w szczególności ćmy, które w ich naturalnym środowisku przekraczają wielkość 10 cm.

Terrarium

Pomimo tropikalnego środowiska w jakim żyją, nie powinno ich się trzymać w zbyt słabo wentylowanych terrariach ze zbyt mokrą ziemią ponieważ w naturze zasiedlają one szczeliny pośród konarów drzew. Wewnątrz ich gniazd panują nieco bardziej suche i zimniejsze warunki niż te spotykane w ich środowisku. Należy zapewnić im podobną kryjówkę, może posłużyć do tego korkowa tuba. Pająki z rodzaju Cyriopagopus spp. tak samo jak Poecilotheria spp. są bardzo wrażliwe na światło więc taka kryjówka powinna utrzymać je w całkowitym zaciemnieniu. Należy zapewnić grubą warstwę podłoża ponieważ pomimo nadrzewnego trybu życia w warunkach hodowlanych ptaszniki te budują gniazda od podstawy terrarium.

Żywienie

Pająki L1, tuż po wykluciu osiągają 2-2,2 cm rozstawu odnóży dzięki czemu nie ma większych problemów z wyborem pokarmu. Przy tej wielkości za pokarm mogą nam posłużyć muchy jak i ich larwy, mniejsze mączniki jak i małej wielkości karaczany i świerszcze. Dorosłe samice bez problemu radzą sobie dużymi karaczanami takimi jak Blaberus craniifer, Blaptica dubia.


 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Mateusz Krzeszewski

Literatura:
http://sites.google.com/site/asianarboreals/cyriopagopusschioedtei
Kumar, V. ( 2003). The first captive breeding of the giant Malaysian sun tiger. Br. Tarantula Soc., 18(4): 110–115.
Pennell, M. (2001). Tree Spider of the Hutan (Malaysian Rainforest). Br. Tarantula Soc. 16(4): 81-85 .
Platnick, N. (2011). The World Spider Catalog, Version 12.0.
Richard, G., & Gabriel, R. (2006). Breeding and Maintaining Cyriopagopus Species in Captivity. Br. Tarantula Soc. 22(1): 16-30 .

Raporty rozmnożeniowe

  1. Cyriopagopus schioedtei – raport rozmnożeniowy

One thought on “Cyriopagopus schioedtei

Post Comment