Artykuł w kategoriach: Aphonopelma, Ptaszniki – Opisy

Aphonopelma texense


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...

Aphonopelma texense – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1891 roku przez Simon’a, na podstawie samca. Samicę opisano w 1992 roku (Perez-Miles). Na wolności występuje w USA (Teksas). Inne nazwy to Homoeomma texense, Rhechostica texensis i Aphonopelma texensis. Angielskie nazwy tego ptasznika to Texas Starr Tarantula i Rio Grande Copper Back Tarantula.


Samce dorastają do 4,5 cm ciała.

Bardzo ładnie ubarwiony ptasznik, z pokroju ciała i barwy podobny do Aphonopelma moderatum. Tarczka grzbietowa jasnopomarańczowa. Odnóża podobne, z ciemniejszymi plamami na drugim członie. Stopy szare. Odwłok szaro-pomarańczowy. Kądziołki przędne czarne. Inna forma barwna – tarczka grzbietowa pomarańczowa, odwłok ciemny, porośnięty krótkimi, pomarańczowymi włoskami, kończyny czarne.

W terrarium powinna znaleźć się kilkucentymetrowa warstwa podłoża (torfu lub substratu kokosowego). Na kryjówkę nadaje się kawałek kory. Wymaga temperatury w granicach 28-35°C (w nocy może spadać do 21-22°C) i wilgotności utrzymującej się na poziomie 60-80%.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki.

Młodym pajączkom podajemy larwy mącznika młynarka i much, starsze i dorosłe osobniki chętnie polują na świerszcze, karaczany i szarańczę.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 1, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
http://geagallerie.free.fr/galerie1.htm;


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu