Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [32]
Loading...
2564
Jaszczurki – Opisy, Legwanowate

Sauromalus ater – czakuela zwyczajna, czakuela północna

Sauromalus ater – czakuela zwyczajna, czakuela północna

Sauromalus ater (Duméril, 1856)  to średniej wielkości, mocno zbudowana jaszczurka o grzbieto-brzusznie spłaszczonym ciele. W przeciwieństwie do większości przedstawicieli rodziny legwanowatych (Iguanidae) nie posiadają grzebienia na głowie, plecach czy ogonie. Ogon stanowi 2/3 długości całkowitej jaszczurek i jest dość masywny, tępo zakończony.

Długość życia

Przy zapewnieniu odpowiednich warunków mogą przeżyć ponad 25 lat.

Występowanie

Meksyk, Stany Zjednoczone

Aktywność

Dzienna

Wygląd

Wygląd samca

Samce są zdecydowanie większe i masywniejsze od samic także pory udowe są u samców dobrze rozwinięte. Ponadto u samców paleta barw jest nieco większa. Głowa, kończyny i brzuch są smolisto czarne, plecy w mniejszym lub większym stopniu zabarwione są na żółtawo lub czerwonawo mniej lub bardziej jednolicie. Ogon jest przeważnie żółtawy na całej powierzchni.

Wygląd samicy

U samic dominują różne odcienie brązu i szarości, czasem na plecach występują ciemniejsze pręgi, choć bywają samice o jednolitym ubarwieniu, brzuch przeważnie szary, ciemnobrązowy, czarny lub „mozaika” wymienionych.

Biotop

Zamieszkuje suche i ciepłe tereny, często skaliste, z licznymi szczelinami służącymi jaszczurkom za kryjówki. W naturze żyją w zhierarchizowanych grupach na dużym obszarze w skład których wchodzi dominujący samiec, samice, młode osobniki jak i również podporządkowane młodsze samce.

Przeczytaj też  Zootoca (Lacerta) vivipara - jaszczurka żyworodna

Terrarium

Terrarium pustynne. Z podłożem piaskowym lub kamienistym o przynajmniej 10 centymetrowej grubości. Bardzo ważną częścią wystroju terrarium przeznaczonego dla tych legwanów jest spora sterta większych kamieni czy łupków skalnych poukładanych tak, by jaszczurki miały możliwość ukrycia się w szczelinach i grotach (dobrze spisuje się do tego celu choćby piaskowiec). Można do terrarium dla nich wstawić większy korzeń z drzewa liściastego.

Minimalne wymiary terrarium to 150x100x100 cm. Cykl oświetlenia 14 godzinny. UVB 10%.

Temperatura

Temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 25-30°C, punktowo jednak temperatura może osiągać do ponad 40°C. Nocą temperatura powinna spadać o kilka stopni. W ciągu okresu zimowego za dnia temperatura powinna oscylować na poziomie około 20°C.

Wilgotność

Niska, na poziomie 40-50% w ciągu dnia. Nocą nieco wyższa, pod wieczór warto delikatnie spryskać wnętrze terrarium.

Żywienie

Czakuele to głównie roślinożerne jaszczurki – w warunkach naturalnych dieta tych legwanów składa się z ponad 22 gatunki roślin. W niewoli czakuele możemy karmić najróżniejszymi, nietrującymi częściami roślin, głównie liśćmi i kwiatami – jak wiele roślinożernych, pustynnych jaszczurek dość żywiołowo reagują widząc żółte kwiaty (np. mniszka lekarskiego), prawie za każdym razem takie kwiaty zostaną zjedzone jako pierwsze.

Rozmnażanie

Okres godowy u czakueli zwyczajnych rozpoczyna się przeważnie około miesiąc po zakończeniu zimowania. Same gody wyglądają podobnie jak w przypadku większości „społecznych” jaszczurek; po wykonaniu kilku „pompek” mających na celu zaimponowanie samicy, samiec zaczyna pogoń za samicą starając się przy tym złapać ja szczękami za kark. Sama kopulacja może trwać do około 15 minut. Samica może złożyć od 5 do nawet 15 jaj dość sporych rozmiarów (prawie 4 cm długości i wagę 4 gram). Inkubacja powinna odbywać się w wysokiej wilgotności (100%) i temperaturze 29-31°C. Rozwój zarodkowy trwa od 70 do 90 dni.

Przeczytaj też  Draco spp. - drako latające, smoki latające

Zimowanie

Niezbędnym warunkiem do zainicjowania godów jest trwający przynajmniej 2 miesiące okres spoczynku zimowego.

 

Opracowanie

Piotr Prokulewicz i Grzegorz Mulkowski

 

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu