Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [23]
Loading...
11234
Gekonowate, Jaszczurki – Opisy

Chondrodactylus turneri – gekon leśny

Chondrodactylus turneri – gekon leśny

Chondrodactylus turneri czyli popularny gekon leśny, pochodzi z południowej części kontynentu afrykańskiego.

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Bibron’s Thick-toed Gecko

Nazwa niemiecka: Bibrons Dickfingergecko

Synonimy

  • Tarentola bibronii SMITH 1846
  • Pachydactylus bibronii — BOULENGER 1885: 201
  • Pachydactylus bibronii — FITZSIMONS & BRAIN 1958
  • Pachydactylus bibronii — AUERBACH 1987: 85
  • Pachydactylus bibronii — KLUGE 1993
  • Pachydactylus bibronii — BROADLEY & HOWELL 1991: 9
  • Pachydactylus bibronii — RÖSLER 2000: 98
  • Chondrodactylus bibronii — BAUER & LAMB 2005
  • Pachydactylus bibronii  — BRANCH & BAUER 2005

Występowanie

Zasięg występowania gekon leśnego (Chondrodactylus turneri Smith, 1846) obejmuje miedzy innymi takie kraje Angole, RPA, Tanzanię czy Botswanę.

Biotop

Klimat tam panujący jest generalnie suchy choć oczywiście występuje również kilkumiesięczna pora deszczowa. Aby ułatwić czytelnikowi wyobrażenie sobie w jakich konkretnie warunkach bytuje w naturze Chondrodactylus turneri, posłużę się obrazem wziętym z popularnych filmów przyrodniczych o życiu sawanny. Otóż w programach tych producenci bardzo często pokazują nam stado lwów czy innych drapieżników spędzających dzień nie bezpośrednio na odsłoniętej trawiastej płaszczyźnie sawanny ale w zakrzewionych cienistych i porośniętych bujnymi krzewami bądź wysuszonymi akacjami zagajnikach. Tego typu miejsca są właśnie biotopem gekonów leśnych. Dla tych nocnych jaszczurek im więcej kryjówek w okolicy tym lepsze miejsce do życia ponieważ mogą się schronić przed żarem dnia. Dlatego spotykane są również często w rumowiskach skalnych, suchych lasach na pograniczu sawanny oraz dość często, jako gatunek synantropijny, goszczą w okolicznych wioskach, gdzie poza niezbędnymi kryjówkami, znajdują również dodatkowe źródło pokarmu w postaci wiecznie obecnych w takich miejscach much.

Wygląd

Gekony leśne nie mogą zniechęcać potencjalnego hodowcę z powodu ich niezbyt atrakcyjnego ubarwienia. Dominują w nim odcienie brązu, oliwkowej zieleni z ciemniejszymi zabarwieniami. Jest to typowe ubarwienie kamuflujące gekona. Z własnych obserwacji wiem, że dostrzeżenie gekona leśnego na włóknie kokosowym, torfie czy wciśniętego między korzeń jest często nie lada sztuką, tak więc w naturze gady te mogą zapewne pozostawać dla wielu swoich wrogów niezauważone. Mimo teoretycznie skromnych barw gekon ten po bliższym przyjrzeniu się zazwyczaj urzeka subtelnością swego ubarwienia. Szczególnie potrafi uwieść magnetycznym spojrzeniem dużych jaskrawo pomarańczowych oczu. Chondrodactylus turneri jest gekonem średniej wielkości, osiągającym maksimum 22 cm długości. Jest jednak masywny, a do tego bardzo sprawny – w sytuacji zagrożenia bardzo szybko się porusza i skacze na kilku centymetrowe odległości. Fakt ten sprawia, że trudno go złapać szczególnie jeśli w jakiś sposób wymknie nam się z terrarium.

Przeczytaj też  Varanus griseus - waran szary

Terrarium

Gekon leśny mimo, że nie należy do małych jaszczurek i jak wspomniałem bywa szybki i skoczny, nie wymaga dużego terrarium ponieważ jeśli nie jest niepokojony prowadzi bardzo spokojny, wręcz statyczny tryb życia. Ja swoją parkę dorosłych gekonów trzymam z powodzeniem w średnim zbiorniku o wymiarach 80x40x40 cm (dł. x szer. x wys.). Śmiało mogę jednak polecić nawet mniejsze terraria dla parki, oscylujące w granicach 60x30x30 cm. Ważne jest by w takim terrarium była jakaś ścianka strukturalna, wykonana ze styropianu lub nawet korka. Zwiększa to wydatnie powierzchnię życiową gekonów, a dodatkowo wpływa korzystnie na wygląd naszego terrarium. Jako podłoże polecam włókno kokosowe, które wygląda naturalnie, a poza tym gekony chętnie zagrzebują w nim jaja. Jako wystrój terrarium wymagane są również skałki, kamienie, korzenie i jeśli ktoś chce można posadzić rośliny gdyż gekony te nie mają w zwyczaju ich niszczyć. Ja z dodatkowego wystroju (poza kamieniami i sporym korzeniem) wyposażyłem terrarium gekonów w dwie sztuczne trawy oraz powykręcane, suche gałązki wierzby jakie można kupić za grosze w większości kwiaciarni. Można dodać duże płaty kory co również wpłynie korzystnie na estetykę zbiornika oraz zapewni jaszczurkom dodatkowe kryjówki. Wymagana temperatura dla tego gatunku to 25-28°C w dzień i nocny spadek do temperatury pokojowej w nocy. Wymagany jest także tzw. „punkt ciepła”- na przykład kamień na który bezpośrednio pada strumień światła żarówki i tam temperatura może osiągać nawet około 35°C. Moje gekony kiedy tylko gaśnie światło usadawiają się na takim nagrzanym przez cały dzień kamieniu i nagrzewają swoje ciała tak długo jak kamień daje ciepło. W terrarium należy tez umieścić miseczkę z wodą ale z doświadczenia wiem, że służy ona bardziej zwiększeniu wilgotności w zbiorniku niż jako wodopój dla gadów ponieważ nie piją z niej niemal wcale.

Żywienie

Żywienie nie nastręcza żadnych problemów. Zdrowy gekon leśny jest bardzo żarłoczny i potrafi poradzić sobie z ofiarą której wielkość znacznie przewyższa długość jego głowy, aczkolwiek nie powinniśmy dawać często tak dużego pokarmu. Głodówki zdarzają się sporadycznie. Karmimy jak inne gekony, a w skład menu wchodzą między innymi: świerszcze, karaczany, mączniki, ćmy, koniki polne oraz podobno oseski mysie czego jednak nie praktykowałem. Podstawowym pokarmem powinny być świerszcze lub karaczany. Latem łapie swojej parce ćmy oraz koniki polne. Szczególnie te pierwsze należą, obok mączników, do przysmaków moich gekonów. Co ciekawe jeden z moich gekonów nie umiał jeść mączników i dopiero po podaniu z pensety nauczył się spożywać te larwy. Ogólnie bardzo łatwo przyuczyć gekona leśnego do pobierania owadów z pensety co znacznie ułatwia jego karmienie. Dorosłe karmimy dwa, góra trzy razy w tygodniu tak żeby się najadły.

Przeczytaj też  Anolis equestris - anolis kubański

Obsługa terrarium jest banalnie prosta. Poza wodą w miseczce, i oczywistym karmieniem gekonów musimy zadbać o zwiększanie wilgotności. Najlepiej zraszać terrarium w nocy lub późnym wieczorem, co odzwierciedla naturalne procesy pogodowe zachodzące w naturze.

Zachowanie

Po szczegółowym opisaniu gekona leśnego jako gatunku, oraz przedstawieniu jego niewielkich wymagań bytowych, pragnę zapoznać czytelnika z charakterem i zachowaniami tej jaszczurki oraz zastanowić się dla kogo najodpowiedniejszy będzie ten gekon.

Już na wstępie pragnę zaznaczyć że nie jest to na pewno typ gekona lamparciego. Temperament Chondrodactylus turneri właściwie wyklucza branie tego gekona na ręce i chwalenie się nim znajomym poza terrarium. Gekon leśny pod tym względem bardziej przypomina swojego większego krewniaka czyli gekona toke. Bywa dziki i nieobliczalny. Jednego dnia można go śmiało obserwować jak wygrzewa się na kamieniu by kiedy indziej panicznie uciekł na nasz widok w popłochu. Tego nigdy nie przewidzimy w przypadku tego gatunku ale absolutnie nie należy się tym faktem zrażać. Obok skromnego ubarwienia to właściwie jedyny minus dla kogoś kto chciałby zająć się hodowlą gekona leśnego. Jest to zdecydowanie gekon dla osoby pragnącej podziwiać to piękne subtelne zwierzę przez szybę terrarium. Do wielu plusów można zaliczyć niekłopotliwość w jego utrzymaniu. Gekona można po wcześniejszym nakarmieniu, spokojnie pozostawić na dwa tygodnie bez opieki, jadąc na przykład na urlop, ponieważ takie okresy postu mu na pewno nie zaszkodzą, a z racji ich żarłoczności mogą wręcz w wielu przypadkach pomóc.

Wiele radości dostarcza karmienie gekonów leśnych z pensety. Są tak żarłoczne że trzeba niekiedy się od nich opędzać i uważać żeby łapczywie nie capnęły opiekuna za palec. Na czas karmienia przechodzi im cała nieśmiałość.

Rozmnażanie

Ciekawe są zaloty tego gatunku: samiec liże samiczkę po pyszczku i wabi ją popiskując. Niesamowitym wrażeniem dla mnie było zawsze zasypianie przy takich nawoływaniach samca.

Rozmnażanie jest dość łatwe szczególnie przy odpowiednim karmieniu jaszczurek. Jaja możemy inkubować (w temperaturze 29°C i wilgotności około 90% klują się po około 50-55 dniach), jednak z doświadczenia wiem, że z tych nie inkubowanych, przy wzorowych warunkach w terrarium, również z powodzeniem wyklują się młode. Wyobraźcie siebie moje zdziwienie kiedy pewnego razu wieczorem na głównej szybie zbiornika znalazłem dwie miniaturki dorosłych! Dorosłe wbrew różnym informacjom podawanym w opisach Chondrodactylus turneri nie polują na osobniki młode i kompletnie je ignorują. Maluch łatwiej jednak karmić w osobnym zbiorniku więc polecam je odizolować i trzymać w faunaboxach.

Wielu opisach tego gatunku poleca się trzymanie samca z kilkoma samicami jednakże w momencie kiedy jedna z samic złoży jaja może stać się z dnia na dzień niezwykle agresywna wobec pozostałych. Samice toczą wtedy bardzo brutalne walki, dlatego polecam trzymać parkę tych zwierząt.

Uwagi

Sama obserwacja Chondrodactylus turneri dostarcza terraryście wielu wrażeń. Dlatego sądzę, że warto zdecydować się na tego gekona szczególnie jeśli ma być to pierwsza nasza jaszczurka, ponieważ gekon leśny zniesie pewne błędy niedoświadczonego hodowcy, a na pewno za dobrą opiekę odwdzięczy się ciekawym zachowaniem, a być może i potomstwem.

 

Opracowanie i źródła informacji

Jakub Sikorski (kubem4)
Źródło własne (na podstawie wieloletniej hodowli gatunku), zdjęcia własne.

1 Źródło: http://reptile-database.reptarium.cz/

 

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu