Artykuł w kategoriach: Początkujący, Straszyki – Artykuły

Straszyki – najczęściej zadawane pytania


Ocena 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
Loading...

1. Czy można utrzymywać terrarium wielogatunkowe ?

Tak, można trzymać w jednym terrarium większość dostępnych gatunków. Jednakże zbiornik powinien mieć odpowiednie wymiary i wystarczającą ilość jedzenia. Nie poleca się łączenia ciężkich straszaków (np. Eurycantha spp.) z patyczakami. Jednak w praktyce wygląda to trochę inaczej- zarówno patyczaki, jak i straszyki zasiedlają inne partie terrarium. Łączac gatunki trzeba się też zastanowić czy faktycznie odpowiadają im warunki, niestety duża ilość, np. mniejszych straszyków w terrarium, gdzie są, np. dorosłe pary H.dilatata może przeszkadzać w kopulacji, gdyż mniejsze osobniki w dużej ilości będą wybierać sobie większego straszyka jako niezłe miejsce do zamieszkania, a to staje się potem problemem w kopulacji. W tym przypadku nie pomoże duża ilość pożywienia.


[Do góry]

2. Czym karmić patyczaki i straszyki?

Najlepszym pokarmem dla straszykowatych są liście malin, jeżyn i truskawek. Są to sprawdzone pokarmy. Oczywiście nie należy podawać pryskanych chemicznie liści , ponieważ można otruć owady. Innymi pokarmami, które z powodzeniem stosuje się są dęby, róże, sałata, pietruszka, eukaliptus, dębik ośmiopłatkowy, akacja, ostrokrzew, głóg i bluszcz – to ryzykowny pokarm – dla patyczaków jest nieszkodliwy, ale za to niektóre starszymi mogą po nim paść.

[Do góry]

3. Jak odpowiednio dobrać rozmiar terrarium do wymagań straszyków/patyczaków?

Najlepiej jest przyjąć taki przelicznik – długość: 3x wielkość straszyka bez odnóży , szerokość 2x wielkość straszyka , wysokość 3x wielkość straszyka. W takim terrarium można z powodzeniem trzymać do 3-4 przedstawicieli danego gatunku. Kolejny osobnik to zwiększenie każdego wymiaru o około 20%. Oczywiście nie są to ścisłe reguły. Proporcjonalnie do ilości owadów terrarium powinno być większe. Patyczaki i straszyki muszą mieć odpowiednią ilość miejsca do poruszania się. Jednakże, zasada im większe terrarium tyn lepsze nei zawsze się sprawdza. Straszyki australijskie często spadają z góry terarrium i jeżeli będzie ono za wysokie doznają uszkodzeń wewnętrznych gdyż są dość ciężkie, więc wysokość też warto przemysleć.

[Do góry]

4. Dlaczego mój straszykowaty ma „sflaczały” odwłok?

Owad może być odwodniony, trzeba dać mu wody. Należy spryskać terrarium, wtedy straszyk powinien napić się i za jakiś czas kłopot zniknie. Równie dobrze przyczyną mozę być pokarm, który jest niewłaściwy lub go brak. Kolejną przyczyną może być zatrucie. Jednak najczęściej w takich przypadkach owad może być także świeżo po wylince. Dośc często po opróżnieniu odwłoku z jajek jest podobny efekt jakby owad był odwodniony albo chory gdyż nagle staje się chudy.

[Do góry]

5. Jak często mam spryskiwać terrarium?

Spryskiwanie zależy od wentylacji oraz gatunku owada, ogólnie rzecz biorąc dla wilgotnolubnych trzeba dwa razy dziennie, a dla pozostałych raz dziennie – najlepiej rano, ażeby wilgotność utrzymywała się przez cały dzień.

[Do góry]


6. Ile kosztują straszykowate?

Cena zależy od gatunku, sprzedawcy, a przede wszystkim od kraju, z którego kupujemy owady. Młode patyczaki można dostać już za 0,5zł, jednak niektóre w tym stadium mogą kosztować 30zł. W niektórych krajach ceny znacznie są bardzo zróżnicowane. Przede wszystkim cena zależy od hodowcy, który sprzedaje swoje owady ;).

[Do góry]

7. Jak powinna prawidłowo przebiegać wylinka?

Straszyk czy patyczak, aby prawidłowo przejść wylinkę powinien przede wszystkim mieć odpowiednią wilgotność oraz miejsce. Wilgotność jest niezbędna do nawilżenia oraz oddzielenia starego naskórka od nowego pancerzyka. Bardzo ważna jest także odpowiednia ilość miejsca w insektarium, gdyż owady linieją wisząc na gałązkach głową w dół. Kiedy zbiornik jest za mały owad może dotknąć podłoża lub innych gałęzi i wtedy jego pancerz stwardnieje w niewłaściwej pozycji, co może doprowadzić do śmierci. Należy pamiętać także, iż inne owady mogą zrzucić liniejącego owada z gałązki, dlatego nie zaleca się trzymania patyczaków z masywnymi straszykami.

[Do góry]

8. Dlaczego mój patyczak zgubił nogę i czy to coś poważnego?

Patyczak może zgubić nogę, kiedy niewłaściwie przejdzie wylinkę lub w sytuacji nieostrożnego wyjmowania owada z terrarium. W większości przypadków nie jest to nic poważnego, jednak bez wątpienia może być przyczyną śmierci straszyka czy patyczaka. W wypadku, kiedy utrata odnóża nastąpi we wczesnym stadium, odnóże odrośnie wraz z kolejnymi wylinkami, jednak nie będzie już pierwotnego kształtu.

[Do góry]


9. Jakie straszyki są odpowiednie dla początkującego hodowcy?

Praktycznie każdy gatunek nadaje się dla początkującego, wystarczy dokładnie poczytać opisy oraz porozmawiać z bardziej doświadczonymi hodowcami. Jednak poleca się początkujących szczególności patyczaki z gatunku Carausius morosus czy Medauroidea extradentata oraz straszyki Extatosoma tiaratum oraz Eurycantha calcarata. Owady te nie powinny sprawiać większych problemów początkującym. Jednak dla początkujących nie poleca się liśćców, gdyż potrzebują troszkę więcej uwagi oraz specjalnych warunków. Jednak po solidnym teoretycznym przygotowaniu, można stawić czoło każdemu gatunkowi.

[Do góry]

10. Dlaczego mój straszyk chwieje się, czy to coś złego?

Jest to normalne zachowanie owada, który chwiejąc się udaje podrygującą gałązkę na wietrze. Przystosowanie kamuflujące – nie ma powodów do obaw.

[Do góry]

11. W czym hodować patyczaki i straszyki?

Owady te można hodować w przeróżnych zbiornikach, wszystko zależy od hodowcy. Można stosować plastikowe faunaboxy, plastikowe pojemniczki, słoiki, akwaria po rybkach oraz specjalne terraria. Należy jednak pamiętać, iż akwarium winno być zabezpieczone od góry siatką lub przepuszczalnym materiałem. Terraria można budować ze sklejki, płyt meblowych, szkła itp. Bardzo często spotyka się insektaria o drewnianym szkielecie i ścianach z siatki.

[Do góry]

12. Jak najlepiej inkubować jaja?

Jaja można inkubować w pojemniczkach z piaskiem, torfem lub ich mieszanką w odpowiedniej temperaturze oraz wilgotności. Bardzo dużą uwagę należy zwrócić na odpowiednią wentylację, która zapobiegnie pojawianiu się pleśni. Można zbudować specjalny inkubator.

[Do góry]

13. Jaki jest procent wyklucia?

W tej sprawie nie ma konkretnych reguł. Procent wyklucia zależy od warunków inkubacji i dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na warunki inkubacji. Z reguły wykluwalność to około 70-80%, jednak zdarzają się też przypadki 0 – 100.

[Do góry]

14. Przez jaki okres czasu może nie jeść patyczak /straszyk ?

Jest to zależne od gatunku i wieku, młode patyczaki bez żadnej szkody dla siebie mogą nie jeść 2-3 dni, mniej więcej tak samo jest u straszyków. Dorosłe mogą nie jeść około tygodnia. Należy pamiętać, iż owady mogą prędzej paść z odwodnienia niż z braku pokarmu.

[Do góry]

15. Jakie są oznaki wylinki?

Owad staje się mniej aktywny, wisi „do góry nogami”, przestaje jeść 1-2 dni przed wylinka, a także trochę ciemnieje. Jego ciało staje się jakby napompowane, a kolory są jakby przymglone.

[Do góry]

16. Ile żyją straszyki/patyczaki?

To także jest zależne od gatunku, patyczaki przeważnie od 4 – 6 miesięcy po ostatniej wylince. Straszyki od 6miesięcy do 1,5 roku po ostatniej wylince, np. H.dilatata. Długość życia tych owadów jest również kwestią płci, samce żyją krócej niż samice. Samice straszyka z gatunku E. nolimetangere mogą żyć nawet 3 lata po ostatniej wylince.

[Do góry]

17. Co to jest partenogeneza?

Partenogeneza inaczej dzieworództwo- to odmiana rozrodu płciowego polegająca na rozwoju nowego organizmu zwierzęcego z niezapłodnionej komórki jajowej. Zachodzi naturalnie (m.in. u wrotków, nicieni, roztoczy) lub sztucznie (za pomocą bodźców mechanicznych lub chem., np. potarcie szczotką lub zanurzenie w kwasie siarkowym zwiększa u jedwabników liczbę osobników, rozwijających się z niezapłodnionych jaj); rozróżnia się kilka rodzajów partenogenezy naturalnej: przygodną (zachodzi np. u jedwabników); fakultatywną (samce niektórych gat. mogą pochodzić z niezapłodnionych jaj, np. trutnie u pszczół), stałą (gatunek reprezentowany jest wyłącznie przez samice, czasami samce istnieją, ale nie uzyskują dojrzałości płciowej; w jej ramach wyróżnia się m.in. p. geograficzną – polegającą na tym, iż w ściśle oznaczonym obszarze gat. rozmnaża się tylko partenogenetycznie) oraz cykliczną (przemiennie występują pokolenia rozmnażające się obupłciowo i partenogenetycznie, np. mszyce ).

[Do góry]

18. Czy wszystkie patyczaki rozmnażają się partenogenetycznie?

Nie wszystkie, choć większość tak. Spora liczba gatunków zdolna jest do rozmnażania partenogenetycznego oraz płciowego, np. Extatosoma tiaratum, czy Eurycantha calcarata. Występują jednak gatunki, które rozmnażają się tylko dzieworodnie, np. Sungaya inexpectata oraz wyłącznie płciowo, np. Eurycnema osiris.

[Do góry]

 

 

FAQ Straszyki i Patyczaki opracowali M.I.R.A.S., Fibus, psg2500, Marek69, Do publikacji przygotował Rafał Tobiasz (Rafter)
Kopiowanie materiałów w całości lub fragmentach zezwolone jest tylko w przypadku podania całkowitego źródła artykułu [link do strony FAQ], zaznaczenia skąd pochodzi artykuł [terrarium.com.pl], podania autorów FAQ. Zabronione jest dokonywanie zmian w artykule bez uprzedzenia o tym fakcie autorów. W razie pytań piszcie do nas

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu