Artykuł w kategoriach: Początkujący, Węże – Artykuły

Węże – najczęściej zadawane pytania


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...

1. Jak kupić zdrowego węża?

Spis treści

Kupując węża należy zwrócić baczną uwagę na jego stan zdrowia. Jak wyglądają łuski na ciele węża, czy nie ma otarć, otwartych ran, małych robaczków biegających po ciele i chowających się pod łuskami (roztoczy), otwartego pyska, resztek starego naskórka (co świadczy o problemach z linieniem), różnego rodzaju guzów na ciele itp. Chcąc kupić węża najlepiej zwrócić się do hodowli, lepiej omijać ogólnikowe sklepy zoologiczne i wszelkiej maści pośredników. Wiele hodowli prowadzi sprzedaż internetową, można się umówić na obejrzenie węża u hodowcy i wtedy warto podpytać o takie rzeczy jak : sposób karmienia, kiedy była ostatnia wylinka, jacy są rodzice, jaki mieli temperament, do jakich rozmiarów dorośli oraz o wszelkie pytania utrzymaniowe, których nie jesteście pewni czyli zakres temperaturowy, wielkość przestrzeni życiowej czy ilość i wielkość kryjówek. Hodowce można poprosić o wyjecie upatrzonego osobnika by ocenić wzrokowo jego stan, zdrowy i silny wąż powinien uciekać, jeżeli nie wykaże takiej chęci może mieć bardzo przyjazny temperament w stosunku do człowieka, skóra powinna być napięta i mieć ładny połysk.
[Do góry]


2. Gdzie można tanio kupić węża?

Najtaniej i najpewniejsze węże można kupić u hodowcy. Sprzedają oni swój przychówek nieraz naprawdę tanio. Innym miejscem są giełdy terrarystyczne, na których mamy duży wybór węży i często bardzo atrakcyjne ceny. Nie polecam kupowania w sklepach zoologicznych ze względy na często bardzo wygórowane ceny i słaby stan zdrowia zwierząt. Często się słyszy, o ich złym trzymaniu i w sklepie. Są jednak też wyjątki i czasami można spotkać węże w sklepie zoo nawet za „hurtową” cenę.
[Do góry]

3. Jaki wąż na początek?

Zanim kupisz węża, dowiedz się, któremu gatunkowi jesteś w stanie zapewnić jak najodpowiedniejsze warunki bytu. Najlepszymi wężami na początek będą węże z rodzaju Pantherophis (dawne Elaphe) (np Pantherophis guttatus, Pantherophis obsoletus, Pantherophis bairdi) oraz inne węże właściwe (Elaphe schrencki, Elaphe bimaculata, Orthriophis taeniurus, Lampropeltis californiae, Lampropeltis nigrita, Lampropeltis floridiana, Lampropeltis getula, Lampropeltis triangulum, Lampropeltis polyzona „sinaloan” „nelsoni” „campbelli”, Lampropeltis mexicana, Thamnophis sirtalis, Lamprophis fuliginosus). Z tego względu należy na początek ograniczyć się do wybrania jednego z wyżej wymienionych. Większość gatunków z tych rodzin charakteryzuje się spokojnością oraz odpornością na błędy hodowcy. Nie wymagają one nadzwyczajnych warunków w terrarium, i nie osiągają dużych rozmiarów. Dla wielbicieli dusicieli, z tych, które są najłatwiejsze w hodowli zaliczamy boa constrictora. Nie osiąga on aż tak wielkich rozmiarów, szybko się oswaja i nie jest agresywny. Często sie słyszy ostatnio, ze początkujący kupują sobie pytony królewskie (Python regius): one również nie są trudne w utrzymaniu nawet przez początkujących, ale trzeba pamiętać, ze lubią robić sobie długie posty (nawet do 3 miesięcy), a młode osobniki często odmawiają przyjmowania pokarmu. Z tego względu polecam je jedynie ambitnym i cierpliwym osobom.

Ja jeszcze dodam do tego spisu Lampropeltis calligaster, Pituophis catenifer oraz hybrydy różnych gatunków Pantherophis, Lampropeltis i międzyrodzajowe Pantherophis/Lampropeltis, opcja już nie tak rzadko spotykana w naszym kraju, aczkolwiek ciekawa i godna polecenia.
[Do góry]

4. Co się dzieje, gdy mętnieją mu oczy?

Zjawisko mętnienia oczu jest oznaką nadchodzącej wylinki. Oznacza to, że wąż będzie zrzucał stary naskórek. Nie masz się co denerwować jeżeli masz odpowiednie warunki w terrarium, wężowi nic nie powinno się stać. Często można zauważyć. że wraz ze zjawiskiem zmętnienia oczu, skóra węża robi się blada. Jest to wywołane zbieraniem się pod starym naskórkiem płynu, który ułatwi jego zrzucenie. Po efekcie mętnych oczu mija jeszcze od 3 do nawet 14 dni zanim wąż zrzuci stary naskórek. Proces linienia można podzielić na kilka etapów. Każdy w zależności od gatunku węża, jego wieku i warunków trwa od 2-8 dni. A oto te etapy :

a) Wąż staje się mniej aktywny. Zaczyna przebywać najczęściej w ciemniejszych i wilgotniejszych częściach terrarium. Już w tym etapie może nastąpić odmowa przyjmowania pokarmu.
b) Skóra staje się matowa a oczy białe. Aktywność węża może spadać prawie do zera. W większości przypadków występuje odmowa przyjmowania pokarmu.
c) Mleczna wydzielina oddzielająca stary naskórek od nowego podsycha przez co wąż wraca do normalnego wyglądu.
d) Następuje zrzucenie wylinki

[Do góry]

5. Jak często linieją węże?

Częstotliwość linienia u węży jest uzależniona od gatunku węża, ilości podawanego pokarmu, temperatury i ogólnego stanu zdrowia. Węże zrzucają stary naskórek, gdy staje się on dla nich za ciasny, więc te rosnące szybciej, będą częściej linieć.
[Do góry]

6. Co zrobić gdy widzę ze mój wąż będzie przechodził wylinkę?

Jeśli masz w terrarium odpowiednią wilgotność, wąż nie powinien mieć problemów ze zrzuceniem wylinki. Sprawa wilgotności w tym okresie jest bardzo istotna. Aby wąż mógł sobie wybrać miejsce o dobrej dla niego wilgotności możemy wstawić pojemnik z wilgotnym torfem i mchem. Niektóre węże przed wylinką wylegują się w naczyniu z wodą. Pamiętaj, że w terrarium musisz mieć koniecznie jakiś korzeń, korę lub inne rzeczy o które wąż będzie się ocierał w celu zrzucenia (zsunięcia) starego naskórka.
[Do góry]

7. Co zrobić gdy wężowi pozostały kawałki starej skóry?

Jeżeli Twój wąż nie zrzucił do końca starej skóry, lub pozostały jej kawałki prawdopodobnie w terrarium panowała zbyt niska wilgotność. Teraz wężowi może pomóc zapewnienie miejsca o wysokiej wilgotności lub ciepła kąpiel. Jeżeli zwiększysz wilgotność istnieje możliwość że wąż spróbuje ponownie pozbyć się kawałków nie zrzuconego wcześniej naskórka, lecz jeśli to nie pomoże to pozostaje kąpiel. Kąpiel robimy wężowi w wodzie o temperaturze pokojowej. Moczymy węża przez kilkanaście minut, a potem delikatnie próbujemy zmasować pozostałą skórę z węża (robimy to w kierunku od głowy do ogona). Po takim zabiegu, jeżeli udało nam się usunąć pozostałą skórę wkładamy węża do terrarium i cieszymy się nową, błyszczącą skórą.
Pamiętaj aby zabiegi związane z usuwaniem pozostałej skóry należy wykonywać bardzo delikatnie, bo możesz uszkodzić węża.
[Do góry]


8. Mój wąż nie chce jeść. Dlaczego? I co mam zrobić żeby jadł?

Wąż może odmówić przyjmowania pokarmu z wielu powodów. Węże przybywające do nowego miejsca często nie chcą jeść. Ciągłe branie na ręce, szczególnie w przypadku nowo nabytych węży jest dla nich bardzo stresujące i wywołuje brak apetytu. Odmawianie przyjmowania pokarmu może być wywołane również przez brak kryjówek. W terrarium powinna obowiązywać zasada zróżnicowania temperatur, a woda musi być stale dostępna. Ponadto węże w okresie linienia oraz ciężarne samice często odmawiają przyjmowania pokarmu. To samo dotyczy niektórych gatunków węży podczas okresu godowego (np. samców niektórych gatunków boa i pytonów). Chore zwierzęta również często wykazują brak apetytu. Aby zachęcić węża do jedzenia należy zastosować odpowiednią dietę.
[Do góry]

 9. Czym karmić mojego małego węża, gdy nie mam osesków?

Jest to odwieczny problem hodowców z małych miejscowości. Często nie można dostać w najbliższej okolicy pokarmu dla młodych węży. Aby uniknąć tego problemu dobrze jest mieć zawsze w zapasie kilka mrożonych osesków mysich lub szczurzych. Gdy mamy pod ręką oseski szczurze, a wąż jest za mały, by go zjeść, możemy spróbować go zabić, zamrozić, przekroić na pół, rozmrozić, podgrzać i podać wężowi. Na niektóre to działa, ale nie na wszystkie. Jeśli to nie poskutkuje to i tak nie mamy czym się martwić. Wąż nie musi jeść dokładnie co tydzień. Dłuższa przerwa mu nie zaszkodzi. Jako zasadę należy jednak przyjąć iż zapas pokarmu zgromadzić powinniśmy przed zakupem węża i podawanie pokarmów alternatywnych, innych niż odpowiedniej wielkości całe gryzonie ograniczony być powinien do sytuacji, gdy wąż z rożnych przyczyn odmawia przyjmowania gryzoni.
[Do góry]

10. Jak często karmić węża?

Małe węże właściwe karmi się przeważnie co 4 – 5 dni, te trochę większe (ok. 50cm) co 6 – 7 dni. Dorosłe możemy karmić co tydzień lub nieco rzadziej.
[Do góry]

11. Jak podawać żywy pokarm wężom?

Często bywa tak, że niedoświadczeni terraryści wpuszczają do małego węża dorosłą mysz, która biega po wężu i wąż się niepotrzebnie stresuje. Jeśli wąż przeceni swoje możliwości i rzuci się na taki posiłek, a ten mu się wyrwie, może to spowodować, ze wąż straci zapał do polowania. Pamiętaj, że jeżeli wpuszczasz do terrarium żywy pokarm, to żeby był on takiej wielkości by wąż mógł go spokojnie uśmiercić i skonsumować (prawidłowej wielkości posiłek jest taki szeroki jak wąż w swoim najszerszym miejscu). Zawsze, wpuszczając żywy pokarm do terrarium kontroluj sytuację i w razie nieudanego ataku niezwłocznie wyjmij gryzonia, gdyż nie pilnowany, może broniąc się wyrządzić wielką szkodę naszemu pupilowi.Żywy pokarm podajemy jedynie wtedy, gdy wąż absolutnie nie chce przyjmować martwego (jeśli po kilkukrotnym zaoferowaniu mu martwych zwierząt pod różną postacią wąż nie chce jeść, możemy spróbować z żywym gryzoniem).
[Do góry]

12. Jak podawać martwy pokarm wężom?

Nauczenie węża jedzenia martwego (mrożonego) pokarmu bardzo ułatwia życie jego właścicielowi ponieważ jest on łatwiejszy do zdobycia, bezpieczniejszy i wolny od większości pasożytów oraz zawsze można mieć go w zamrażalniku. Aby podać wężowi mrożony pokarm musimy go rozgrzać do temperatury ok. 30 stopni (czyli nie ma być ani zimny, ani gorący, po prostu ciepły):

1) tak jak rozmrażamy mięso, tak rozmrażamy gryzonia : kładziemy w miejscu w którym nie będzie nikomu przeszkadzał i czekamy aż głowa osiągnie temperaturę pokojową.
2) Następnie w celu podgrzania bierzemy miskę i kubek. Do miski wlewamy wrzątek, wstawiamy do niego kubek a do kubka wkładamy gryzonia. Jest to szybka metoda i dzięki niej gryzoń przy podaniu wężowi pozostaje suchy.


Niektórzy podgrzewają posiłek wężowi w samej gorącej wodzie. Pamiętajmy, że posiłek musi być ciepły. Jeśli pokarm będzie za zimny lub za ciepły waż może go zwymiotować po zjedzeniu.
W razie nie zjedzenia gryzonia przez węża, możemy spróbować podgrzać go ponownie i zostawić na noc. Z reguły nad ranem już go nie ma. Są dwie metody podawania martwego pokarmu. Jeżeli wasz wąż przyzwyczajony jest jeść żywy pokarm, to martwym pokarmem machamy kilka centymetrów od głowy węża, tak żeby myślał że przed nim jest żywy gryzoń (robimy to pęsetą). Natomiast jeżeli wąż przyzwyczajony jest jeść martwy pokarm, to po prostu podgrzewamy jedzenie i wrzucamy do terrarium, można również wstawiać pokarm do terrarium w niewielkim, pustym pojemniku, co zabezpiecza przed przyklejaniem się do niego fragmentów ściółki.
[Do góry]

13. W jaki sposób ogrzewać terrarium dla węża?

Gady są zwierzętami zmiennocieplnymi. Ważne dla wielu gatunków jest, by temperatura nocna i dzienna różniły się między sobą. Temperatura w ciągu dnia powinna być wyższa. Dodatkowo, instalując źródło/a ciepła należy pamiętać, by temperatura w całym terrarium nie była jednakowa. Ważne jest, żeby w jednym miejscu była ona wyższa i stanowiła maksymalną temperaturę podaną w opisie gatunku, a w innym niższą, minimalną temperaturę dnia. W nocy ogrzewanie lub jego brak dostosowujemy do wymagań konkretnego gatunku i warunków panujących w pomieszczeniu. Konieczność instalacji ogrzewania nocnego oraz zakresy temperatur i temperatury minimalne podane są w opisach gatunków.

Przy instalowaniu ogrzewania w terrarium należy zwracać baczną uwagę na to, żeby źródło ciepła, nie zagrażało naszemu pupilowi. Dawniej często stosowało się zwykłe żarówki o odpowiedniej mocy umieszczone poza terrarium, lub w nim, ale odpowiednio zabezpieczone. Można też korzystać z żarówek typu DayGlo. Jako nocny podgrzewacz można stosować promienników podczerwieni, lub żarówki ceramiczne, które też trzeba zabezpieczyć przed gadem. Trzeba pamiętać, że ogrzewanie terrariów za pomocą żarówek powoduje osuszanie sie powietrza. O wiele lepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe w postaci kabli grzewczych. Przy ich instalacji pamiętajmy jednak o tym, by znajdowały się poza zasięgiem węża, który często zakopuje się w podłożu. Układając kabel należy uważać, by fragmenty przewodu nie stykały się ze sobą, gdyż czasem prowadzi to do stopienia osłonki i zwarcia, najlepszym sposobem zabezpieczenia kabla będzie nakrycie go kaflami ceramicznymi i zabezpieczenie rogów oraz łączeń sylikonem. Czasem stosuje się również maty grzewcze, które układa się pod terrarium. Stosowanie ogrzewania podłogowego ułatwia wężowi proces trawienia, gdyż wąż jest głownie ogrzewany od strony brzucha. Do wszystkich urządzeń ogrzewających należy dokupić termoregulator, który jest ogromnym ułatwieniem przy utrzymywaniu właściwej temperatury.
[Do góry]

14. Co zrobić, gdy zobaczę w terra lub na wężu jakieś robaczki? Co to jest?

Najprawdopodobniej są to roztocza. Małe pajęczaki, które często wpływają na stan złego samopoczucia u węży oraz mogą przenosić choroby. Trzeba je zwalczać. Aby tego dokonać, stosujemy Ivermektynę (1%) którą można dostać u weterynarza. (dostępne są również inne środki (Frontline, płytki ogrodnicze itp.), jednak są one mocniejsze i mogą zaszkodzić młodym wężom, z tego względu polecam właśnie Ivermektynę) 1 ml rozpuszczamy w litrze wody i spryskiwaczem rozpylamy dokładnie po całym terrarium łącznie z dekoracjami i całym wystrojem. Ze względów bezpieczeństwa z mieszkanka węża na czas spryskiwania usuwamy zbiornik z wodą aby się roztwór Ivermektyny nie dostał do picia. Po tygodniu powtarzamy (dla pewności możemy powtórzyć tę czynność w odstępach 7 i 14 dniowych).

Aby pozbyć się ich z węża, w roztworze moczymy szmatkę lub gazę i przecieramy nią ciało węża. Tę czynność również powtarzamy jeszcze 2 razy w odstępach tygodniowych. Jeśli nie mamy dostępu do weterynarza, możemy sobie z nimi poradzić w inny sposób. Jest on bardziej pracochłonny, ale konieczny. Z terrarium wyjmujemy dekoracje i podłoże. Ściółkę wyrzucamy, a wystrój dokładnie dezynfekujemy parząc lub myjąc roztworem octu. To samo robimy z wnętrzem terrarium. Dla pewności że pozbyliśmy się nieproszonych gości, gdy tylko będziemy mięli dostęp do weterynarza, warto wykonać pierwsze wskazówki.
[Do góry]

15. Jakie wymiary terra dla danej długości węża?

Minimalne wymiary terrarium dla węża powinny wynosić:

Długość:= 3/4 długości ciała
Szerokość: =1/3 – 1/2 długości ciała
Wysokość: = 1/3 – 1/2 długości ciała dla gatunków naziemnych, lub 1 długość ciała dla gatunków nadrzewnych.

W przypadku największych dusicieli przyjmuje się, iż minimalna długość terrarium powinna stanowić 1/2 długości węża.
Pamiętajmy, że są to wymiary minimalne i poza nielicznymi wyjątkami należy postępować w myśl zasady „Im większe tym lepsze”.
[Do góry]

16. Co to jest zimowanie i czy jest konieczne?

Zimowanie jest to wprowadzenie węża w stan hibernacji, spowolnienie jego metabolizmu i wprowadzenie go w stan „snu zimowego” poprzez obniżenie temperatury do ok. 8 – 14°C w zależności od gatunku (niektórych węży się nie zimuje. Informacje na ten temat są w opisach gatunków). Trwa ono zazwyczaj od 8 do 12 tygodni. Zwierzęta muszą mieć w hibernakulum wilgotne podłoże, w którym będą mogły się zagrzebać oraz obowiązkowo niewielki pojemnik z wodą do picia. Zimowanie powinno się kontrolować i w razie jakichkolwiek oznak nie dyspozycyjności węża, wybudzić go.

Zimowanie jest jedną z form naturalnej selekcji i dlatego należy zimować jedynie dorosłe, zdrowe i silne osobniki przeznaczone do rozrodu. Jest ono sposobem stymulacji zwierząt do godów i reguluje ich zegar biologiczny.
[Do góry]

17. Ile czasu dać wężowi na zaaklimatyzowanie się w nowym terrarium?

Po przybyciu węża do naszego domu jest on bardzo zestresowany zarówno transportem jak i nowym otoczeniem. Nowo przybyłe węże często nie chcą jeść, chowają się a niektóre są agresywne. Aby uspokoić węża, należy dać mu spokój na pewien czas, w zależności od gatunku i wieku. Młode węże większości gatunków uspokajają się szybko i podejmują normalną aktywność i żerowanie już po 2-4 dniach, zaś te bardziej podatne na stres, oraz okazy dorosłe mogą wymagać na aklimatyzację 2-3 tygodni, a nawet jeszcze więcej czasu( spośród popularnych gatunków długo aklimatyzują się pytony królewskie). W tym czasie nie należy zwierzęcia wyciągać, niepokoić ani karmić. Po tym okresie podajemy pierwszy posiłek. Po kilku regularnie zjedzonych posiłkach można zacząć przyzwyczajać węża do kontaktów z człowiekiem.
[Do góry]

18. Gdzie szukać węża, gdy ucieknie?

Gdy ucieknie nam wąż bardzo często nie uda nam się go znaleźć pierwszego dnia, dlatego nie trzeba się tym aż tak mocno martwić. Szukać zaczynamy od razu. Pierwszym naszym krokiem jest dokładne sprawdzenie, czy wąż na pewno nie schował się gdzieś w terrarium, gdyż łatwo można go przeoczyć i może niepotrzebnie się denerwujemy. Jeśli nie ma go tam, dokładnie przeszukujemy teren wokół terrarium stopniowo rozszerzając zakres naszych poszukiwań. W przypadku małych węży robi się „ścieżkę wężową” czyli dokładnie śledzi, w którą stronę wąż miał fizyczną możliwość pójść (można wykluczyć na początek np. półkę będącą w odległości równej lub większej niż długość węża). W takim wypadku jeśli wąż miał możliwość zejścia na podłogę, to może być wszędzie. Ale prawdopodobnie raczej chowa się w pobliżu (w każdym razie do nocy). Węże najczęściej ukrywają się tam gdzie jest ciemno, ciasno. Dlatego sprawdzamy wszystkie szpary przy podłodze, za i pomiędzy meblami, w meblach, na nich itp. Szukamy nawet tam, gdzie nam się wydaje, ze ich na pewno nie ma. Jeśli nasze poszukiwania zakończą się fiaskiem można spróbować jednego z wymienionych sposobów:

1) do pokoju w którym podejrzewamy obecność węża wstawiamy klatkę z umieszczonym pokarmem (myszkę, szczurka, oseska), szczebelki klatki muszą być na tyle szerokie, żeby wąż mógł się pomiędzy nimi prześliznąć i zjeść posiłek uwięziony w klatce. Skoro mysz nie wyszła, to wąż po zjedzeniu jej też nie wyjdzie.

2) Obniż temperaturę w pokoju tak, aby wężowi nie stała się krzywda, a było mu trochę zimno (18 stopni) zapal taką lampkę, żeby dawała tyle ciepła, ile potrzebuje twój gatunek węża i czekaj. Najprawdopodobniej wąż wyczuje ciepło i ułoży się pod lampą, żeby się ogrzać. Lampy nie należy ustawiać na otwartej przestrzeni np. na środku pokoju, bo wąż będzie się bał wyjść i ta metoda nic nie da. Lampkę ustaw w rogu, gdzie będziesz mógł ją obserwować, a wąż będzie się czuł bezpieczny. Zamiast lampki możesz użyć czegoś innego co daje ciepło. Jest to wskazane, gdy twój wąż żeruje nocą.

3) BARDZO BRUDZĄCY!! Weź sitko i rozsyp w pokoju, w którym najprawdopodobniej jest wąż, w miejscu, w którym się najprawdopodobniej ukrył, albo może się ukryć mąkę. Należy to zrobić dokładnie i „zabielić” pas ok. 30cm, a jeśli wąż się przemieści, to będziemy wiedzieli mniej więcej w którym kierunku i gdzie szukać, a przede wszystkim, czy w ogóle jest jeszcze w pokoju w którym szukamy. Ten sposób również pomógł mi złapać węża!

Można jeszcze ustawić w pokoju pojemnik z wilgotnym torfem lub wilgotny ręcznik i ustawić go w ciemnym miejscu. Często też właśnie tak można znaleźć pupilka.Węże najczęściej chowają się w ciepłych i mało widocznych miejscach! Nieraz można go znaleźć za lodówką czy kaloryferem.
[Do góry]

19. Dlaczego mój wąż zwraca pokarm?

Węże zwracają pokarm najczęściej z naszego powodu. Głównym powodem jest branie węża na ręce zbyt szybko po posiłku. Wąż po karmieniu powinien mieć co najmniej 3 dni spokoju, kiedy to trawi pokarm. Po tym okresie, branie węża na ręce niesie za sobą mniejsze ryzyko zwrócenia pokarmu. Innym powodem jest podanie zbyt dużego pokarmu lub zbyt duża częstotliwość karmienia, przez co wąż nie może sobie poradzić ze strawieniem go i po prostu wymiotuje. Zdarza się jednak, że wąż niebrany na ręce zwymiotuje. Może być to spowodowane chwilową nie dyspozycyjnością naszego pupila, zbyt niską temperaturą (w zbyt niskiej temperaturze pokarm psuje się zanim zostanie strawiony) lub stresem. Jeśli się to powtórzy, należy udać się do weterynarza i wykonać badania na obecność pasożytów przewodu pokarmowego. Kilkakrotne zwrócenie pokarmu przez węża może doprowadzić nawet do jego śmierci.

Gdy nasz wąż zwymiotuje, nie wolno podawać mu następnego posiłku już następnego dnia. Musi on mieć czas na wytworzenie od nowa substancji potrzebnych do trawienia (których pozbył się przy wymiotowaniu). Podanie jedzenia w zbyt krótkim czasie lub zbyt dużego pokarmu może doprowadzić do kolejnego zwymiotowania, co może mieć już negatywne skutki. Następny posiłek można podać dopiero po upływie 2 tygodni. Małemu wężowi podajemy jak najmniejszego oseska mysiego (jeśli nie mamy dostępu do maleńkich – wtedy sama głowa uśmierconego oseska), dorosłym standardowego łysego oseska. Większym dusicielom można podać oseska szczurzego (łysego). Kolejny posiłek podajemy znów po długiej przerwie (1-2 tygodnie) i najlepiej nieco mniejszy od normalnego. Dopiero potem można wrócić do standardowej procedury karmienia.
[Do góry]

20. Czytałem, że wężowi powinno podawać się witaminy? Prawda czy fałsz?

Fałsz. Wszystkie witaminy potrzebne naszemu pupilowi do prawidłowego rozwoju zapewnia podawanie gryzoni. Aby być pewnym, że będzie zdrowy, podajemy mu gryzonie dobrze odżywione. Dodatkowe podawanie witamin jest wtedy zbędne, a pamiętajmy, że co za dużo, to nie zdrowo. Nadmiar witamin też może zaszkodzić.

Niektórym wężom, odżywiającym się rybamipodaje się czasami witaminę B1 ze względu na to, że często w skład ich diety wchodzą ryby karpiowate, zawierające rozkładającą tę witaminę tiaminazę. Takimi rodzajami są np. Thamnophis sp.czy Nerodia sp. . Witaminę tę podaje się co 2-3 karmienia skrapiając podgrzane wcześniej ryby do temperatury 80°C (co rozkłada tiaminazę, która niszczy witaminę B1). Lepiej jednak całkowicie wyeliminować ryby karpiowate z diety tych węży.

Absolutnie nie należy podawać filetów rybnych, które są pokarmem deficytowym i niewłaściwym. Można i należy natomiast próbować podawać oseski gryzoni- nawet dla zaskrońców i pończoszników dieta składająca się w 100% z osesków jest najlepsza i nie wymaga uzupełniania niczym.
[Do góry]

21. Jak trafnie określić płeć u węża?

Poprzez odpowiedni masaż nasady ogona ( w kierunku od końca ku ujściu kloaki) można doprowadzić do wysunięcia się półprąci i w ten sposób sprawdzić płeć( u samic dojdzie wtedy do wyeksponowania maleńkich czerwonych brodawek- hemiclitoris). Jest to w zasadzie możliwe jedynie u osobników młodych, najlepiej seksować w ten sposób węże niezwłocznie po wykluciu
Innym sposobem określenia płci u węża jest sondowanie.

Sondę wprowadza się do nasady ogona w kierunku jego końca. Porównując głębokość wniknięcia sondy, określa się płeć (u samców sonda wchodzi głębiej). Jeśli jesteś niedoświadczonym hodowcą, to nie należy samemu sondować węża, gdyż nieumiejętne sondowanie może uszkodzić hemipenisa u samca i doprowadzić do bezpłodności. Sondowanie może wykonać weterynarz zajmujący się gadami lub doświadczony hodowca. Innym sposobem określenia płci jest porównanie nasady ogona dorastających lub dorosłych zwierząt (samce mają szerszą nasadę i proporcjonalnie dłuższy ogon ze względu na znajdujące się tam narządy kopulacyjne).
[Do góry]

22. Jak oswoić węża?

Węża nie da się w 100% oswoić w kontaktach z człowiekiem dlatego odradzane jest branie ich na ręce. Czasem jest to jednak konieczność, więc aby nie zostać pokąsanym przy każdej próbie manipulacji w terrarium i aby zmniejszyć stres zwierzęcia, należy je przyzwyczaić do kontaktów z człowiekiem. Głównym zmysłem jakim posługują się węże jest węch. Najważniejsze jest więc, żeby wąż poznał nasz zapach. Aby tak się stało, co kilka dni wyjmujemy węża z terrarium na jakieś 10-20 minut, aby przyzwyczaił się do kontaktów z człowiekiem. Młode węże najczęściej kąsają przy próbie ich podniesienia. Kiedy już są na rękach, zwykle przestają – próbują uciekać, lub się uspakajają. Jeśli wąż kąsa na rękach, nie należy go odkładać, żeby sobie nie zakodował, że gryzienie przynosi skutek. Gdy zauważymy, że nasz podopieczny nie zdradza większych oznak stresu podczas brania na ręce, możemy zaprzestać tej czynności. I nie wyjmować węża z terrarium bez potrzeby, co jest bardzo zalecane.
[Do góry]

23. Jaki jest największy wąż?

Za największego węża uznaje się anakondę zieloną (Eunectes murinus) ze względu na jej potężne i ciężkie, dochodzące do 250kg ciało. Anakonda nie jest jednak najdłuższym gatunkiem węża, jej długość dochodzi do 9,14m (największy zanotowany osobnik). Dłuższy od anakondy zielonej jest tylko pyton siatkowany (Python reticulatus), długość największego osobnika wynosiła 12.20m. ważył jednak mniej od anakondy zielonej (jedynie 220kg ).
Podane wyżej wartości są niepotwierdzone i zazwyczaj uznaje się je za nieprawdziwe. W rzeczywistości P. reticulatus osiąga 4-7 m, a E. murinus 2,5-6 m, i już te górne wartości można uznać za rekordowe. Do innych dużych węży należą Python sebae (pyton skalny) -4-6,5 m, Python molurus bivittatus(pyton tygrysi)- 4-6,5 m, Morelia amethisthina (pyton ametystowy)- 4- 7,5 m. Samce zawsze są mniejsze od samic, szczególnie u anakond.
[Do góry]

24. Jakie zwierzęta można trzymać razem z wężami?

Nie zaleca się łączenia gatunków, także wąż nie powinien być trzymany w terrarium z jakimkolwiek innym zwierzęciem. Każdy gatunek powinno się trzymać oddzielnie. W opisach niektórych zwierząt można znaleźć informacje dotyczące tego, jakie inne gatunki można trzymać razem z wężami. Należy jednak pamiętać, że łącząc węża z jaszczurką czy żabami narażamy oba gatunki na wielki stres związany ze znoszeniem w terrarium obecności tego drugiego, a nawet na zjedzenie się ich nawzajem (część węży żywi się jaszczurkami bądź żabami).
[Do góry]

25. Jak poznać, że wąż przeszedł wylinkę?

Pierwszą oznaką tego faktu będzie stara skóra leżąca na podłożu lub zawieszona za gałęzi lub innych przedmiotach, o które ocierał się wąż ułatwiając sobie jej zrzucenie. Drugą oznaką będą „świeże” kolory węża. Po linieniu zwierzęta te wyglądają jak nowe.
[Do góry]

26. Jaką żarówkę zamontować na noc?

Oświetlenie terrarium nocą jest ZABRONIONE. Chyba, że żarówką tzw. nocną czyli NIEZBYT JASKRAWĄ niebieską lub czerwoną. Stosuje się je, aby móc obserwować zwierzę, które aktywne jest nocą. Aby nie stresować węża, najlepiej jest użyć żarówki o kolorze niebieskim, która naśladuje światło księżyca lub czerwonej, której ze względu na słaby wzrok węże nie widzą. W sprzedaży są również specjalne żarówki nocne typu NightGlo.
[Do góry]

27. Przymusowe karmienie węży

Przymusowa karmienie stosuje się jedynie w skrajnych przypadkach. Decyduje o nim stan zdrowia węza, a nie fakt, że zwierzak nie je kilka dni/tygodni/miesięcy. Jeśli wąż nie je i chudnie, a jego masa spadnie o 30% u dorosłego węża i 20% u młodego (do 1 roku), wtedy dopiero zaczynamy się poważnie martwić. Wtedy najlepiej udać się do weterynarza lub zasięgnąć porady doświadczonego hodowcy. Karmienie przymusowe jest ogromnym stresem dla węża, więc niektóre podatne na stres węże mogą go nie przetrzymać. Dodatkowo poprzez nieumiejętne wpychanie wężowi do gardła pokarmu, bardzo łatwo jest zrobić wężowi krzywdę. Z tego względu właśnie karmienie przymusowe jest stosowane TYLKO w ostateczności.
[Do góry]

28. O której godzinie karmić węża?

Węże najlepiej jest karmić w porze ich największej aktywności. Dla węży prowadzących nocny tryb życia, dobrze jest podawać pokarm w godzinach wieczornych, gdy już się ściemnia, po wyłączeniu oświetlenia w terrarium. Węże aktywne w ciągu dnia zazwyczaj wyruszają na polowanie późnym popołudniem, o zmroku, kiedy to na żer wychodzą również gryzonie lub wczesnym rankiem do godziny 12.00, kiedy węże chowają się zazwyczaj w kryjówkach, by schronić się przed zbyt wysoką temperaturą związaną z górowaniem słońca. Popularne gatunki polecane dla początkujących terrarystów najczęściej przyjmują pokarm o dowolnej porze doby.
[Do góry]

29. Jakie są najczęstsze choroby węży i jakie są ich objawy?

Do najczęściej występujących problemów zdrowotnych, z jakimi spotkać się można w trakcie hodowli węży należą:

1) Deformacje.
Deformacje zwykle dotyczą układu kostnego, najczęściej kręgosłupa, rzadziej czaszki czy żeber. Są widoczne lub wyczuwalne w dotyku. Niewidoczne mogą być deformacje narządów wewnętrznych lub niewielkie zniekształcenia kości. Małe deformacje zwykle nie przeszkadzają w życiu, większe często kwalifikują węża do uśpienia. Deformacje głównie spowodowane są błędami w rozwoju w jajku (niekoniecznie z winy hodowcy). Czasem mogą być deformacje pourazowe. Deformacji generalnie się nie leczy.

2) Zakaźne zapalenie jamy ustnej.
Inaczej zwane jest zgnilcem pyska. Prawie zawsze wywołane jest przez bakterie Pseudomonas sp., Aeromonas sp. Wielu lekarzy weterynarii uważa, że schorzenie to dołącza się do pierwotnie występujących zaburzeń, gdyż bakterie te są naturalną florą bakteryjną pyska. Czynnikami sprzyjającym powstawaniu zgnilca pyska są: brudne otoczenie gada, pasożyty wewnętrzne, zła dieta, nieodpowiednia temperatura otoczenia, zła wilgotność. Zmiany śluzu w pysku są łatwo zauważalne: śluzu jest kilka razy więcej, „cały pysk się od niego klei” Do tego wyraźne niezdrowe zabarwienie śluzówki pyska (fioletowo-sine, zamiast jasno-różowego) oraz nierzadko wręcz paskudny zapach (zgnilizny). Jeśli tylko zauważymy, że z pyskiem naszego gada dzieje się coś nie tak (np. otwarty pysk, piana, śluz), natychmiast musimy skontaktować się z weterynarzem!

3) Brak apetytu.
Opisany w punkcie „Mój wąż nie chce jeść. Dlaczego i co mam zrobić żeby jadł?”

4) Schorzenia układu oddechowego.
Czynnikiem wywołującym choroby układu oddechowego mogą być bakterie, grzyby, wirusy i pasożyty. Przez fakt, że gady nie posiadają przepony, nie mogą odkrztuszać wydzieliny, które przy infekcji gromadzi się w płucach i górnych drogach oddechowych. W związku z tym każda, nawet najmniejsza infekcja może doprowadzić do zapalenia płuc. Ważne jest, aby od razu zastosować odpowiednie kroki i zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Objawami chorób układu oddechowego są: kichanie, sapanie, śluzowo-ropny wyciek z jamy nosowej i z pyska, duszności, oddychanie przez otwartą jamę ustną i brak apetytu. Ze względu na poważne następstwa wywołane przez zakażenia układu oddechowego, należy skontaktować się z lekarzem i podjąć odpowiednią próbę leczenia.

5) Posocznica.
Jest wynikiem przedostania się bakterii z zakażenia do krwi. Rokowanie dla takich gadów jest złe i konieczna jest hospitalizacja i intensywna terapia. Węże zaatakowane tym schorzeniem tracą apetyt i są letargiczne. Często mają napięte mięśnie. Mogą wystąpić ich drżenia. Często obserwuje się też wybroczyny na śluzówce jamy ustnej i brzusznej stronie ciała.

6) Zaburzenia procesu linienia.
Występuje ono wtedy, gdy wąż nie jest w stanie sam zrzucić starej skóry lub udaje mu się pozbyć się tylko jej części. Aby ułatwić wężowi ten proces, a możemy to zrobić tylko wtedy, gdy widzimy, że wąż nie może sobie sam poradzić, umieszczamy go na kilka godzin w plastikowym pojemniku. Na dnie układamy wilgotne ręczniki. nawilżą one skórę gada, a o szorstki materiał będzie mógł się ocierać. To powinno pomóc. Na okres linienia zapewniamy miejsce o wyższej wilgotności w terrarium!

7) Obrażenia spowodowane przez ofiary.
Wielu właścicieli węży w osłupienie wprawia fakt, że mysz może zaatakować gada. Niestety takie wypadki się zdarzają. Rany zadane przez gryzonie są często poważne, a nawet śmiertelne, a przy tym goją się trudno, prowadzą do powstawania blizny. Łatwo tez o zakażenie grzybicą czy posocznicę. Aby uniknąć takich sytuacji wężowi podaje się pokarm ogłuszony lub martwy, gdyż wtedy nie może on zrobić mu krzywdy. Podając żywy i „całkiem sprawny”posiłek, należy cały czas pilnować, czy nie dzieje się coś złego. Jeśli gryzoń nie zostanie zjedzony w ciągu 10-15min. należy wyciągnąć go z terrarium.

[Do góry]

30. Dlaczego mój wąż ziewa?

Węże zazwyczaj ziewają podczas zrzucania wylinki. Rozwarcie pyszczka i jednoczesne ocieranie się o szorstki materiał w terrarium pozwala na oderwanie się starej skóry z głowy. Często ziewanie można zauważyć też po jedzeniu, kiedy to wąż połknąwszy gryzonia, nastawia swoje kości żuchwy na swoje prawidłowe miejsce. Wtedy widok ten można zauważyć kilkakrotnie. zdarza się też, że węże ziewają całkowicie bez powodu. Może są po prostu senne?. Czasem ziewanie może być wywołane infekcją dróg oddechowych i niemożnością oddychania (w taki sposób wąż sobie je ułatwia) należy sprawdzić, czy nie ma innych objawów tej choroby.
[Do góry]

31. Jaki pokarm lepszy żywy czy martwy i dlaczego?

Zdania na ten temat są podzielone, ale w zasadzie konkluzja jednoznaczna. Wielu hodowców jest zwolennikami karmienia martwym pokarmem. Ma to swoje plusy. Nie trzeba pilnować, czy gryzoń nie zrobi krzywdy naszemu wężowi, można je trzymać na zapas w zamrażalniku, nie śmierdzą. Inni wolą karmić pokarmem żywym, jest to jednak zazwyczaj postępowanie niewłaściwe i nie zalecane! Nie należy podawać wężom żywych zwierząt, jeśli jedzą martwy pokarm. Pokarm żywy nie ma żadnych dodatkowych zalet, natomiast może pokaleczyć węża, w porównaniu z rozmrożonym jest dłużej trawiony, jest niewygodny. Ponadto zabijane przez węża zwierzęta cierpią, w szczególności zjadane żywcem oseski, więc skarmianie żywymi zwierzętami jest wątpliwe etycznie, w wielu krajach nie zalecane lub zabronione. Karmiąc żywym pokarmem (jeśli zachodzi taka potrzeba) należy zawsze pilnować, by gryzoń nie zrobił krzywdy wężowi, z tego względu ta metoda jest bardziej czasochłonna. Na wielkich farmach węży, karmi się je martwym pokarmem właśnie ze względu na oszczędność czasu (kto by pilnował czy 100 węży poradzi sobie każdy ze swoim posiłkiem). Tak więc decyzja jak karmić jest w zasadzie jednoznaczna-karmić martwym.

99% węży zjada martwe zwierzęta od pierwszego podania, znaczny procent spośród reszty daje się na nie namówić po pewnym czasie, jedynie nieliczne konsekwentnie przyjmują wyłącznie żywy pokarm.
[Do góry]

32. Jak zarejestrować i czy muszę rejestrować węża?

Gatunki podlegające rejestracji to gatunki chronione na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (Konwencję o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem) – wykaz tych gatunków można znaleźć w internecie.

Z popularnych węży należą do nich przede wszystkim wszystkie dusiciele (pytony, boa, anakondy). Rejestru dokonuje się w Starostwie Powiatowym w wydziale ochrony środowiska na podstawie dokumentu (lub kopii dokumentu) zezwalającego na przywóz zwierzęcia do kraju lub zaświadczającego o urodzeniu w niewoli, który powinno się otrzymać od sprzedającego. Zakupienie węża bez wymaganego dokumentu uniemożliwia jego późniejsze zarejestrowanie a jego dołączenie jest OBOWIĄZKIEM sprzedającego.
[Do góry]

33. Czy wąż powinien mieć kryjówki w terrarium, np. jakie?

Tak! Kryjówki w terrarium zarówno dla węża jak i dla innych zwierząt terrariowych są bardzo ważne! Gdy wąż się czegoś przestraszy musi mieć gdzie się schować, z kryjówki będzie polował na ofiarę, tam będzie odpoczywał po posiłku. Bez niej, wąż będzie w ciągłym stresie. Zwierzęta te z natury są skryte i bardzo rzadko pojawiają się na otwartej przestrzeni. Kryjówki mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów. Dla małych węży mogą to być np połówki orzechów kokosowych, przewrócone doniczki, czy gęsto obsadzony roślinami kawałek terrarium. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni!. Kryjówki powinny być dostosowane do wielkości węża (ciasne), konieczna jest więc ich wymiana w miarę wzrostu zwierzęcia.
[Do góry]

34. Czy mogę brać mojego węża na ręce?

Branie węża na ręce nie jest wskazane, gdyż jest to dla niego wielki stres (mniejszy dla zwierząt już oswojonych). Węża należy brać na ręce dopiero w wyjątkowych sytuacjach i aby go oswoić. Oswajanie zostało opisane w punkcie 22). Jeśli chcemy doprowadzić do rozmnożenia węży, należy dać im jak najwięcej spokoju. Nie stresować ich, jeśli nie jest to naprawdę konieczne. Pamiętajmy, że nie zestresowany wąż, to szczęśliwy wąż.
[Do góry]

35. Jak się podnosi węża?

Węża najlepiej jest podnosić chwytając go w środkowej części ciała, lub w dwóch miejscach na raz w przypadku większych węży. Chwytanie za ogon lub głowę jest wykluczone. Na rękach najlepiej jest pozwolić wężowi swobodnie pełzać między palcami (mniejsze węże) lub po rękach, ramionach czy szyi (większe węże). Oczywiście należy pilnować, żeby wąż nie uciekł (większe węże mogą niespodziewanie się o coś zaczepić i wykorzystać to do wysunięcia się z rąk, natomiast mniejsze, nie całkiem oswojone, mogą próbować poszybować w przestrzeń nawet z dużej wysokości). Puszczanie węża bez nadzoru jest wykluczone.
W wypadku większych i agresywnych węży należy uchwycić je tuż za głową, aby uniemożliwić pokąsanie.
[Do góry]

36. Czy węże trzeba odrobaczać i szczepić?

Najczęściej odrobacza się węże, które pochodzą z importu, a głównie z odłowu. Odrobaczaniu powinniśmy poddać również węże, co do których źródła pochodzenia, nie jesteśmy w 100% pewni i przekonani. Pasożyty, które przywędrowywują z nimi do naszych terrariów, jeśli ich nie usuniemy, mogą doprowadzić do przedwczesnego zgonu naszego pupila. Odrobaczanie węży, które urodziły się w niewoli nie jest konieczne do momentu, kiedy nie będziemy pewni, że nasz wąż posiada pasożyty. Mimo to, dobrze jest przeprowadzić badania na obecność pasożytów co jakiś czas i w razie potrzeby odrobaczyć, by uniknąć chorób, które mogą wywołać. Węże nie podlegają szczepieniom. Czasem chorym wężom podaje się leki, robiąc zastrzyk. Nie są to jednak szczepionki, które miałyby uodpornić węża na niektóre choroby.
[Do góry]

37. Co oznaczają skróty CB, CH, WC, FB, LTC w ofertach i opisach?

CB – Captive Bred – osobnik urodzony ( lub wykluty ) z rodziców pochodzących z hodowli.
CH – Captive Hatched – osobnik urodzony ( lub wykluty ) z ciężarnej samicy złapanej w środowisku naturalnym.
WC – Wild Caught – osobnik pochodzący z odłowu ; złapany w środowisku naturalnym.
FB – Farm Bred – osobnik fermowy.
LTC – Long Term Captive – osobnik pochodzący z odłowu.

[Do góry]

38. Czy muszę oświetlać terrarium swojego węża?

Na ogół oświetlanie dzienne terrarium nie jest wymagane. Jednak zapewnienie cyklu dzień-noc w wielu przypadkach przynosi dużo korzyści, bowiem możliwe jest wtedy ingerowanie w długość „sztucznego” dnia. Jego skracanie, lub wydłużanie, przy niektórych gatunkach ułatwia stymulację okresu rozrodczego i zwiększa prawdopodobieństwo rozmnożenia. Należy pamiętać, iż zwykłe żarówki są także nadajnikami ciepła, przez co temperatura w terrarium ulegnie zmianie.

[Do góry]

39. Mój wąż ciągle przebywa w kryjówce, czy z czasem się to zmieni?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ każdy osobnik ma swój swoisty charakter. Faktem jest to, iż u większości gatunków osobniki młode, zazwyczaj są bardziej strachliwe przez co większość dnia spędzają schowane w kryjówce. Uwarunkowane jest to tym, że w warunkach naturalnych narażone są na ataki drapieżników, a biorąc pod uwagę ich rozmiary jedynym sposobem przetrwania jest właśnie ukrycie się. W warunkach terraryjnych jest podobnie, choć trafiają się czasami osobniki odważne i ciekawskie, które starają się za wszelką cenę znaleźć sposób ucieczki z terrarium. Trzeba pamiętać, aby świeżo kupionemu wężowi (lub któremu zmieniamy terrarium czy wystrój) dać czas na zaaklimatyzowanie się. Jak wcześniej wspominałem nie ma reguły czy nastąpi zmiana w zachowaniu węża i nie należy się zrażać jeśli trafimy na osobnika, którego nie będzie widać, bowiem taka jest mentalność tych gadów.

[Do góry]

 

FAQ węże opracowali:
@IroNKapeL @ser
Poprawki oraz korekty – @Karla, @Pituophis @GreeN @adamkraka oraz inni użytkownicy serwisu Terrarium.com.pl

Kopiowanie materiałów w całości lub fragmentach zezwolone jest tylko w przypadku podania całkowitego źródła artykułu [link do strony FAQ], zaznaczenia skąd pochodzi artykuł [terrarium.com.pl], podania autorów FAQ. Zabronione jest dokonywanie zmian w artykule bez uprzedzenia o tym fakcie autorów. W razie pytań piszcie do nas.

Wszelkie sugestie i uwagi prosimy kierować do @adamkraka lub @nook

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu