Artykuł w kategoriach: Początkujący, Wije – Artykuły

Krocionogi – najczęściej zadawane pytania


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...

1. Jaki krocionóg najlepszy dla początkującego?

Na pierwszego krocionoga nadają się zdecydowanie Archispirostreptus gigas, który rośnie bardzo duży i jest bardzo często spotykany w handlu, osobiście mogę również polecić Telodeinopus aoutii – jest to gatunek coraz popularniejszy a i ciekawiej ubarwiony od Archispirostreptus gigas równie dobrze można zacząć od hodowli polskich krocionogów – warunki, opieka takie same jak przy młodych krocionogach egzotycznych..
[Do góry]


2. Krocionóg, wij, dwuparzec? O co w tym wszystkim chodzi?

Z systematyką jak zawsze są zawirowania. Już wyjaśniam. Wije (Myriapoda) stanowią gromadę stawonogów, równoległą do Owadów (Insecta) czy Pajęczaki (Arachnida). Dzielimy je na cztery gromady:
pareczniki (Chilopoda) – czyli dobrze nam znane skolopendry
drobnonogi (Symphyla)
skąponogi (Pauropoda)
dwuparce (Diplopoda) – krocionogi i pokrewne
Jak widać wije to i skolopendry i krocionogi i jeszcze inne zwierzęta. Przy czym Pareczniki są jadowite a Dwuparce nie, i jedynie jeden gatunek dwuparca jest drapieżnikiem.
Dwuparce dzielimy z kolei na:
krocionogowate (Julidae) – zdecydowana większość gatunków spotykanych w handlu
skulicowate (Glomeridae)
węzławcowate (Strongylosomidae)
strzępnicowate (Polyxenidae)
rosochatkowate (Polydesmidae)
Dlatego proszę konkretyzować swoje pytania na forum, proszę nie pytać o dobrego wija na początek, bo jest to pytanie wieloznaczne.
[Do góry]

3. Jakie terrarium – wielkość, podłoże, wystrój?

Zależnie od gatunku oraz wielkości – od pojemników na mocz dla jednego młodego osobnika, do dużych
terrariów dla całej koloni dorosłych krocionogów. Podobnie jak u skolopendr przyjmuje się założenie
wymiarów dwie długości krocionoga na jedną długość krocionoga. Czyli dla dorosłego Archispirostreptus gigas optymalne będzie terrarium 40-50×20-25 cm przy czym dość wysokie, aby zmieściło się sporo torfu oraz ewentualnie jakieś elementy ozdoby. Za podłoże najlepiej posłuży nam torf bądź włókno kokosowe zmieszane z piaskiem i ewentualnie wermikulitem, grubość podłoża – optymalnie 10cm dla dużych osobników, dla mniejszych oczywiście mniejsza, możemy posadzić mech, roślinki (odporne na obgryzanie, przy odpowiedniej ilości pokarmu nie powinny zostać zjedzone), możemy włożyć korzenie, kamienie, po których krocionogi lubią się wspinać.
[Do góry]

4. Co robić gdy krocionóg się zakopie?

Przede wszystkim zostawić go w spokoju, zakopywanie się jest najczęściej oznaką zbliżającej się wylinki lub po prostu kaprysu krocionoga. One tak po prostu mają Niektóre gatunki wychodzą na powierzchnię tylko aby coś zjeść, inne przebywają praktycznie cały czas na powierzchni.
[Do góry]

5. Jak rozpoznać płeć krocionoga?

Samce posiadają narządy rozrodcze powstałe z przemienionych odnóży krocznych (tzw. gonopodia)
[foto]. Wystarczy podnieść samca i delikatnie odchylić mu głowę i pierwsze segmenty do tył, dorosłe samce będą mieć przerwę w nogach, na wysokości 8 i 9 pary, będzie widać gonopodia, albo po prostu brak odnóży krocznych.
[Do góry]

6. Czy można hodować kilka krocionogów w jednym terrarium?

Tak, jak najbardziej, u krocionogów, praktycznie nie występuje zjawisko kanibalizmu (tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy przez długi okres czasu brakuje im białka lub/i wapnia). Można również hodować kilka różnych gatunków w jednym pojemniku.
[Do góry]

7. Czy mogę hodować wraz z krocionogiem inne zwierzęta?

Tak, jeśli zwierzęta są zbliżonych rozmiarów, maja podobne preferencje bytowe (głównie wilgotność i temperatura) oraz gdy nie stanowią dla naszych podopiecznych wijów zagrożenia.
Zwierzętami takimi są:
– niektóre małe gatunki ropuch (Bufo spp.)
Karaczany (Blattariae),choć karaczany będą wyjadać nimfy krocionogów w przypadku ich rozmnożenia.
– Śpieszek jaskiniowy (Phaeophilacris bredoides)
Straszyki (Phasmodea)
Przy wszelakich drapieżnikach oczywiste jest ryzyko pożarcia. Możesz wyjątkiem hodowanie małego ptasznika i dużego krocionoga, ale nie znam nikogo kto by tak robił.
[Do góry]

8. Jak często karmić krocionogi? Czym karmić?

Krocionogi są destruentami, a dokładniej detrytusożercami, żywią się martwą materię organiczną: opadłymi liśćmi, uschłymi trawami, martwymi zwierzętami, resztkami drzew, kałem. W hodowli stosuje się uschnięte liście dębu i buku oraz wszelakiej maści warzywa i owoce, najlepiej te miększe, niektóre osobniki przepadają za pieczarkami. Krocionogi powinny mieć stały dostęp do pokarmu.
[Do góry]

9. Mój krocionóg ma roztocza, co robić?!

Nie panikuj, u krocionogów zdecydowana większość roztoczy to ‚pasażerowie na gapę’ nie robiący krocionogowi krzywdy, a co najwyżej uprzykrzają mu trochę życie. Problem się pojawia dopiero wtedy gdy mamy inwazję roztoczy drapieżnych. więcej o roztoczach u krocionogów w oddzielnym artykule:
Roztocza u krocionogów – przyjaciel czy wróg?
[Do góry]

10. Uciekł mi krocionóg! Co robić?

Na początku pogratuluj sam sobie, uciekło Ci jedno z najpowolniejszych zwierząt na ziemi:)
Przeszukaj najbliższą okolicę terrarium, prawdopodobnie nie zaszedł za daleko, uwzględnij wszelakie powierzchnie i zakamarki, krocionogi poruszają się praktycznie w trzech płaszczyznach. Jeśli go nie znajdziesz pozostaje Ci wyłożenie kilku wilgotnych szmat pod ścianami, krocionóg powinien przyjść do wilgoci.
[Do góry]


11. Czy są niebezpieczne? Mogę wziąć do ręki mojego krocionoga?

Nie, krocionogi nie są niebezpieczne. Nie są w stanie przegryźć Twojego naskórka, czasem możesz poczuć delikatne drapanie – to właśnie krocionóg sprawdza czy nie jesteś do jedzenia:)

Oczywiście można brać krocionogi do ręki, ale po co? To tylko naraża zwierzaka na niepotrzebny stres.
Najlepiej jakby był przenoszony tylko w przypadku przeprowadzki, seksowania, itp. Dodatkowym minusem jest całkiem spore prawdopodobieństwo defekacji zestresowanego zwierzaka właśnie na Twoją rękę. Do tego niektóre gatunki pod wpływem stresu wydzielają specjalną substancję, która barwi i drażni skórę oraz śmierdzi i ciężko ją zmyć. Jednak poza tym krocionóg nic nie jest w stanie Ci zrobić.

[foto=17884]Wydzielina obronna Epibolus pulchripes[/foto]

Ciekawostka: Niektóre gatunki krocionogów są używane przez małpy jako ‚kosmetyki’ odstraszające owady. Małpy łapią krocionogi i smarują ich wydzieliną swoje futro, zawarty w ich wydzielinie kwas mrówkowy działa odstraszająco na bardzo uciążliwe owady, które gryzą bezlitośnie małpy.
[Do góry]

12. Jakie stosować podłoże u krociongów do składania jaj oraz lepszego wylęgu?

Najlepszym podłożem do stymulowania zachowań rozrodczych są wysuszone liście dębu, zmielone, nasączone wodą, lekko ubite. Krocionogi „kopulują jak szalone”
[Do góry]

13. Mój krocionóg złożył jaja. Co robić?

Gratuluję! Pozostaw samicę w spokoju, jajka zostaną złożone do podłoża a po pewnym czasie powinny pojawić się młode.
[Do góry]


Wszelakie opinie, poprawki oraz komentarze mile widziane.
Grzegorz Pełka

Jedno przemyślenie na temat Krocionogi – najczęściej zadawane pytania

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu