Artykuł w kategoriach: Mrówki – Artykuły, Owady – Artykuły

Mrówki – najczęściej zadawane pytania


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...

1. Jak zacząć hodowlę mrówek

Polecamy zapoznanie się z artykułami Mrówki – początki hodowli oraz Mrówki – podstawy hodowli.
[Do góry]


2. Jaka mrówka na początek?

Wszechobecna mrówka Lasius niger; gniazda zakłada w sposób klasztorny, dość szybko wychowuje pierwsze pokolenie, nie wybrzydza, ma małe wymagania. Zdecydowanie najlepsza dla początkującego!

[Do góry]

3. Co to jest formikarium?

Formikarium to rodzaj sztucznego „gniazda” umożliwiającego prowadzenie hodowli/badań/informacji dla danego gatunku z rodziny Formicidae (mrówkowate). W formikariach wyróżniamy część gniazdową oraz arenę (wybieg).
Gniazdo to miejsce w formikarium gdzie mrówki wychowują potomstwo; jest jedyną wilgotna częścią.
Arena (inaczej wybieg) to strefa przeznaczona do żerowania robotnic uzyskujących pokarm dla kolonii.
[Do góry]

4. Z czego wykonać Formikarium?

Najpopularniejszym materiałem do wykonania formikarium jest gips. Wielu początkujących właśnie ten materiał wybiera na swoje pierwsze sztuczne gniazdo. Do budowy stosuje się także beton, korek, drewno oraz ziemię (wszystko to zabezpieczone jest przy pomocy tafli szkła/plexi). Formikarium można łatwo wykonać z akwarium, pudełek śniadaniowych i wszelkich pudeł plastikowych. Wymiary stworzonego przez nas formikarium powinny być dopasowane do wielkości kolonii. Konieczny jest wybieg (arena) na której robotnice furażerują zdobywając pokarm oraz wynoszą nieczystości z gniazda. Przy zakładaniu formikarium nie można więc ograniczać się do samej strefy gniazdowej.
[Do góry]

5. Jak stawiać pierwsze kroki?

Wielu początkujących stawia pytania, od czego zacząć „Złapałem królową, co teraz? Jakie formikarium wybrać? Czy formikarium ma być duże?”

Jeżeli posiadamy rójkową królową i zamierzamy rozpocząć hodowlę, będziemy potrzebować probówki lub wszechobecnego pudełka firmy Tic-tac oraz waty. Po pierwsze, należy do posiadanej probówki/pudełka wlać nieco wody (75% objętości), a następnie wodę zatkać mocno ubitą watą, by później w najzwyklejszy sposób wrzucić do środka królową. Tak przygotowane formikarium pozwoli wychować pierwsze potomstwo i utrzymać do tego czasu wilgotność na stałym poziomie.
[Do góry]

6. Czym jest rójka?

Terminem rójki określa się lot godowy samic i samców w celu odbycia kopulacji. Po udanym zapłodnieniu samice poszukują miejsc do utworzenia nowych kolonii. Loty odbywają się od maja do września (miesiąc na który przypada rójka zależy wyłącznie od gatunku).
[Do góry]

7. Kiedy mogę trafić na rójkę?

Dni muszą być ciepłe, słoneczne i bezwietrzne. Temperatura nie może spadać poniżej 20°C. Szansę natrafienia na rójkę zwiększa kilkudniowa chłodniejsza aura i późniejsze jej ocieplenie, gdyż mrówki w te chłodne dni wyczekują właśnie odpowiedniego momentu do odbycia rójki.
[Do góry]

8. Czym karmić mrówki ?

Mrówki karmimy owadami, produktami spożywczymi, różnymi rodzajami mięsa, warzywami, owocami (uwaga na środki owadobójcze!), uwzględniając przy tym  dostarczonie kolonii odpowiedniej ilości makro i mikro składników oraz witamin. Hodowcy często w swoich hodowlach używają „mikstury”, która jest mieszanką żółtka jaj z miodem. W celu uzyskania takiego kogla-mogla, potrzebujemy wyłącznie świeżych produktów.


Proporcje: 1 żółtko + 50ml miodu. Jeżeli mrówki nie będą zainteresowane należy do naszej „mikstury” dodać więcej miodu. Nie można jednak ograniczyć się wyłącznie do tego produktu! Należy urozmaicić dietę, mieszać składniki, aż zobaczymy, co nasza kolonia preferuje. Witaminy mrówki powinny pozyskać z warzyw i owoców, które im podamy. Możemy je także zakupić w aptece i w małych ilościach podawać mrówkom wraz z miodem lub „miksturą”.

Produkty spożywcze: Sery, nabiał, chleb, nasiona itd.

Mięsa: Podroby, wołowina, wieprzowina, drób (szybko gnije)

Warzywa i owoce: Awokado, pomarańcze, mandarynki, ananas, jabłko, marchew itd. (uwaga na środki owadobójcze!)

Warto robić soki! Jak wiadomo, dla mrówek nie zrobimy 1 litra soku, dlatego kilka kropli podopiecznym wystarczy, a resztę możemy sami wypić dla naszego zdrowia :D
Owady łąkowe jak najbardziej możemy włączyć do diety, należy tylko uważać skąd zostanie pobrany plankton. Tereny zanieczyszczone odpadają (łąki przy drogach). Wadą tych jakże naturalnych ofiar mrówek jest to, że mogą przenieść pasożyty do naszej kolonii, lecz zdarza się to sporadycznie.

Mała kolonia = Małe porcje/owady
Duża kolonia = Większe porcje/owady
[Do góry]


9. Jak często karmić?

Porcje posiłków muszą być dopasowane do wielkości koloni. Nie podamy przecież pół udka z kurczaka kolonii która liczy 20 osobników! Więc podajemy mało, a często. Musimy uwzględnić przede wszystkim wielkość kolonii i sami dopasować ile? kiedy? oraz w jakich porach podawać posiłki. Rano i wieczorem/popołudniu i wieczorem (preferuje tę opcję). Jeżeli zmniejszymy racje, wtedy możemy je podzielić na 3 posiłki w ciągu dnia (rano/popołudniu/wieczorem). Jeżeli podamy zbyt dużo pokarmu mrówki po prostu go zostawią i będzie on gnił na arenie. Wszystko musi wyniknąć z naszych obserwacji, każda kolonia jest inna i każda będzie spożywała inaczej.
[Do góry]

10. Na czym podawać pokarm?

Może to być szkiełko, kawałek plexi/plastiku, kapsel, sreberko wszytko to co ułatwi nam życie, a nie utrudni, coś co będzie praktyczne i szybkie do wyciągnięcia po skończonej konsumpcji.
[Do góry]

11. Czy kolonia mrówek będzie funkcjonować bez królowej?

Niestety po utracie królowej kolonia nie będzie funkcjonowała prawidłowo, brak królowej jest równoznaczne z upadkiem mrowiska. Robotnice czują się bezużyteczne i opuszczone, co skutkuje masowym wymieraniem. W hodowlach zdarza się utrata królowej, lecz aby nie tracić robotnic warto zaadoptować nową królową dla naszej kolonii.

Adopcja – Proces polegający na wprowadzeniu królowej do opuszczonej kolonii (brak królowej). Wykorzystuje się ją poprzez połączenie robotnic z nową zaplemioną królową np. przy pomocy lodówki w celu zmiejszenia aktywności mrówek i ich wzajemnego połączenia.

Adopcja poprzez lodówkę

Krok 1

Przygotowujemy dwie próbówki/pudełeczka (Tic- tac); w jednej umieszczamy królową, natomiast w drugiej robotnice (kilka) z kolonii, w której brakuje królowej.
Jeżeli kolonia posiada poczwarki, warto je podrzucić do probówki z królową (zapach poczwarek, do którego przywyczajone są robotnice przejdzie na królową!) i dokładać do środka robotnice w kilkuminutowych odstępach.

Krok 2

Następnie obie probówki/pudełka umieszczamy w lodówce na kilka minut. Mrówki wtedy są ospałe (brak agresji), co znacznie nas przybliży do pozytywnego przejścia adopcji. Po wyjęciu probówek/pudełek musimy przerzucić robotnice do królowej (kilkuminutowe odstępy pomiędzy wrzucaniem robotnic) i obserwować zachodzące zmiany. Prawidłowa adopcja będzie widoczna od pierwszych chwil „połączenia”, mrówki nie mogą atakować się wzajemnie! Jeżeli adopcja przejdzie w sposób negatywny należy jak najszybciej królową odseparować. Przedstawiony sposób jest skuteczny i rzadko zdarza się, aby królowa została zagryziona przez robotnice albo odwrotnie. Przeprowadzenia adopcji wymagają także gatunki, które zakładają gniazda w sposób pasożytniczy.

Robotnice mogą uśmiercić królową, jeżeli zapachy (feromony) nie będą właściwe. „Kolonia jest nie (zapachowo) równa kolonii” oznacza to że mrówki np. Lasius niger posiadają inne feromony niż ten sam gatunek z kolonii oddalonej o kilka metrów. Często przyczynia się to do wojen międzygatunkowych. Wyjątkami są Superkolonie.
[Do góry]

12. Czy mrówki potrzebują specjalnego oświetlenia?

Mrówki z natury są słabowidzące, gatunki północnoeuropejskie nie wymagają dodatkowego oświetlenia. Niektórym gatunkom nawet może to zaszkodzić-np. rodzaj Formica – są to mrówki posiadające bardzo dobry wzrok, a dodatkowe oświetlenie będzie dla nich drażniące. Na czas naszych obserwacji możemy zastosować dodatkowe oświetlenie.
[Do góry]

13. W jakiej temperaturze trzymać mrówki?

Dla naszych rodzimych gatunków spokojnie wystarczająca jest temperatura pokojowa (można dogrzewać, aby przyspieszyć rozwój), temperatura na arenie w granicach 20 – 35ºC wszystko w zależności od gatunku. Uważamy aby nie przegrzać!
[Do góry]

14. Czy mrówki są pod ochroną?

W Polsce występują dzikożyjące gatunki mrówek objęte ochroną ścisłą, są to:

Formica pratensis, Formica truncorum, Formica aquilonia, Formica lugubris.

Prócz tego żyją też u nas gatunki mrówek objęte ochroną częściową, które mogą być pozyskiwane, a są to:

Formica polyctena, Formica rufa.
[Do góry]

15. Jak żyją mrówki?

Mrówki żyją w społeczeństwach podzielonych na kasty. Najważniejszym organizmem w koloni jest Królowa, ona decyduje praktycznie o wszystkim, jej brak powoduje upadek całego gniazda. Drugą kastą, jakże potrzebną, są robotnice (bezpłodne samice), to one karmią, sprzątają, zdobywają pożywnie, bronią przed intruzami oraz opiekują się potomstwem. Bardziej rozwinięte ewolucyjnie gatunki mrówek posiadają dodatkowe kasty min. opiekunki, żołnierzy.
[Do góry]

16. Założenie gniazda w sposób klasztorny. Co to oznacza?

Inaczej haplometrozna, termin ten określa samodzielne zakładanie gniazda przez młode (rójkowe) królowe. Do wychowu pierwszego pokolenia, nie przyjmują w ogóle pokarmu, wykorzystują po prostu zapasy znajdujące się w odwłoku i mięśniach skrzydeł. Charakterystyczny dla mrówek zakładających gniazda w ten sposób, jest odwłok większy od całego tułowia.
[Do góry]

17. Czy mrówki piją?

Mrówki pobierają wodę z pokarmu. Wilgotne gniazdo także nie spowoduje utraty wody w ich organizmach. W naturalnych warunkach rosa niekiedy jest stosowana przez mrówki jako źródło wody. W warunkach hodowlanych wodę możemy podawać tak jak miód (ryzykowne, ponieważ przy większej ilości wody mrówki po prostu mogą sie potopić). Dlatego zdecydowanie lepiej pozwolić, żeby mrówki przy konsumpcji wodę pobierały tylko z pokarmu. Mało prawdopodobne jest, aby kolonia padła właśnie z braku podawania przez nas wody.
[Do góry]

18. Co oznacza termin „zimowanie”?

Zimowanie zabieg polegający na obniżeniu temperatury w koloni, do tej w której królowa przestanie czerwić. Jest to nijaki rodzaj odpoczynku dla całej kolonii. Temperatura powinna osiągać w granicach 1-5°C ( lodówka). Tu także wszystko zależy od gatunku-niektóre mrówki po prostu nie potrzebują zimowana (choć jest to wskazane), natomiast są gatunki, które instynktownie przy nastaniu chłodu zapadają w stan spoczynku (np.rodzaj Formica).

  • Ile powinno zająć zimowanie?

    Minimalnie do miesiąca czasu.

  • Czy mrówki trzeba przygotować do zimowania?

    Zdecydowanie tak, powinny zostać nakarmione przyzwoicie (miód+ żółtko jaja) przed zimowaniem. Temperaturę obniżamy stopniowo, zaczynając od 20°C, kończąc przy 1-5°C (okres miesiąca). Podczas przebudzenia stosujemy odwrotność przygotowania (od 0°C do 20°C).

[Do góry]

19. Królowa nie składa jaj, dlaczego?

Prawdopodobnie jest to spowodowane stagnacją. Niektóre gatunki nie czerwią ( królowe nie składają jaj) przez losowy okres, jest to właśnie ten czas, gdy mrówki potrzebują zimowania. Jeżeli kolonia nie będzie otrzymywała składników odżywczych potrzebnych do dalszego rozwoju, królowa nie będzie czerwić.
[Do góry]

20. Podawanie cukru zamiast miodu?

Zdecydowanie odradzam stosowanie takiego zamiennika. Cukier posiada bardzo znikome wartości odżywcze, natomiast miód jest jego przeciwnikiem, posiada on naprawdę wysokojakościowe składniki. Jeżeli ktoś się uprze, można dodać cukier do diety, ale to tylko w ramach „deseru” i produkt ten stosować bardzo rzadko.
[Do góry]

21. Wyjeżdżam, co z mrówkami?

Często jest tak, że szykują nam się jakieś pilne wyjazdy. Niekiedy musimy załatwić sobie opiekuna do „zwierzaków”. Mrówki są owadami hodowlanymi, u których wystarczy jedynie zapewnić wilgotność w gnieździe, jeżeli wyjeżdżamy na krótko. Natomiast jeżeli wyjazd jest długoterminowy, potrzebny będzie opiekun albo po prostu kolonię możemy wziąć ze sobą (mała kolonia).
[Do góry]

 

 

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu