Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
906
Owady – Opisy, Straszyki – Opisy

Asceles sp. Ban Salok

Asceles sp. 'Ban Salok’ – PSG 267

Nazewnictwo

Nazwa polska: –

Synonimy

Asceles glaber

Występowanie

Tajlandia.

Wygląd

Asceles sp. 'Ban Salok – PSG 267 (O.Fuellemann) jest to bardzo ładnie ubarwiony i w miarę dostępny gatunek straszykowatych. Gama barw na chitynowym pancerzyku osobników imago jest bardzo szeroka – możemy zauważyć takie kolory jak:

  • fioletowy (głowa)
  • granatowy (skrzydła)
  • zielony (odnóża oraz część tułowia zawarta pomiędzy 2 a 3 parą kończyn)
  • żółty (pasek ciągnący się na skraju pokryw skrzydeł)
  • pomarańczowy (pozostała część pokryw skrzydeł)
  • brązowy (odwłok oraz górna część tułowia)

Młode owady zaś są w odcieniach pomarańczu i brązu. Nie są tak atrakcyjnie ubarwione jak owady dorosłe – dopiero po wylince na subimago ich głowa zabarwia się na jasno fioletowy, reszta kolorów zaś pojawia się po wylince imaginalnej.

  • Samica

    Osiąga do 8 cm długości. W stosunku do samca dosyć masywna – do dłuższego lotu zdolna jest tylko w pierwszych tygodniach po linieniu, aż do momentu gdy jej odwłok wypełni się jajeczkami. Potem, sprawia wrażenie zbyt ciężkiej patrząc na cienkie odnóża, co sprawia że porusza się dość wolno i nieco niezdarnie. Oczywiście wraz ze wzrostem masy, zanika niemalże zdolność lotu – owad może ew. próbować podlatywać, choć i to robi bardzo niechętnie.

  • Samiec

    Osiąga do 5-7 cm długości. O wiele smuklejszy i mniejszy niż samica. Czułki są bardzo łamliwe, a ich długość przekracza długość całego ciała. Świetnie lata i robi to bardzo chętnie. Wystarczy że znajdzie się w najwyższym punkcie, a zaczyna badać teren czułkami. Nie wykrywając niczego przed sobą zrywa się do lotu, który może być bardzo długi – potrafi przefrunąć nawet kilka pokoi, prezentując swoje ciemnogranatowe skrzydła.

  • Młode owady

    Tuż po wykluciu mierzą ok 1 cm (z odnóżami do 3 cm), tułów jest brązowy (sprawia wrażenie jakby był cały w podłużnych pasach), odnóża jaśniejsze, lekko żółtawe.

  • Jaja

    Składane w nietypowy dla straszykowatych sposób a mianowicie są wbijane za pomocą „haczyka” we wszelkie miękkie miejsca znajdujące się w terrarium; zaczynając od liści, poprzez ręcznik papierowy będący podłożem, na elementach wystroju skończywszy. Według informacji zawartych na francuskiej stronie internetowej, jaja na początku są bardzo jasne aby potem mocno ściemnieć, co prawdopodobnie jest oznaką dobrze rozwijającego się zarodka.

Hodowla

Jest to prosty gatunek, jedyną trudność może stanowić mniej standardowy pokarm, o czym napiszemy za chwilę. Wilgotność w przypadku młodych owadów powinna być średnia, połączona z dobrą wentylacją. Powyżej L3-L4 możemy ją obniżyć. Są tolerancyjne co do temperatury, może wynosić ona od 18 do 30°C. Jako podłoże sprawdzają się ręczniki papierowe – po nawilżeniu bardzo łatwo można wyciągnąć z nich jajeczka, a i owady chętniej je składają na nich, niż np przyczepiając do liści.

Żywienie

Najlepszym pokarmem dla tego gatunku jest rododendron, rosną na nim szybko i bez większych problemów (przeżywalność 70%). Możemy go kupić w niemalże każdym sklepie ogrodniczym; zwykle oferowany jest krzaczek za 15zł, który starcza na miesiąc dla 2 dorosłych par. Jak przy wielu gatunkach istnieją także pokarmy alternatywne, takie jak jeżyna i dziurawiec (hypericum). Niestety nie wszystkie owady będą akceptować nową roślinę, więc musimy się liczyć ze stratami. Zaś te, które się przyzwyczają do pokarmu mogą mimo to rosnąć nieco wolniej niż te na rododendronie. Poza tym nie ma problemów, a w kolejnym pokoleniu (pochodzącym od tych które zaakceptowały nową roślinę) larwy powinny bez przeszkód ją przyjmować.

Terrarium

Nie musi być duże, a nawet nie powinno – owady próbując latać w tak małej przestrzeni jaką zawsze jest terrarium, mogą się pokaleczyć itp. Dla 6 osobników terrarium o wymiarach 30x15x20 cm (dł. x szer. x wys.) będzie wystarczające. Jeśli jest możliwość, najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie w terrarium jak największej ilości pokarmu (wstawionego w naczynie z wodą), tak by zajmowało nawet do 3/4 dostępnego miejsca. Jeśli zaś nie mamy takiej możliwości, warto wstawić dodatkowo (odpowiednio przygotowane) patyki, konary, gałęzie, które zwiększą przestrzeń życiową (oczywiście nie popadając w skrajność i nie zastawiać całego terrarium dekoracjami, bo wtedy z kolei zabierzemy podopiecznym całą przestrzeń życiową).

Ciekawostki

  • Gatunek ten posiada zdolność wydzielania substancji chemicznej. Ciecz jest przeźroczysta, o charakterystycznym zapachu, i nie była w żaden sposób rozpylana lecz „wypuszczana” na palce hodowcy. Pojawiła się w sytuacji stresującej czyli podczas przenoszenia owadów.
  • Niemiłą niespodzianką było złożenie jaja na odwłoku innej samicy!!!

 

Rozmnażanie

Płciowe, partenogenetyczne.

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracowali Wojtek Bytof (Bytek) i Ola Walińska (Andrita).

Przeczytaj też  Haaniella spp.

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu