Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
1791
Wije – Opisy

Polydesmida

Rząd: Polydesmida

Systematyka

      Typ: stawonogi (Arthropoda)
        Podtyp: tchawkowce (Tracheata)
          Gromada: wije (Myriapoda)
            Dział: przodopłciowe (Progoneata)
              Poddział: dwuprzysadkowe (Dignatha)
                Podgromada : dwuparce (Diplopoda)
                  Rząd: Polydesmida

Występują na całej powierzchni Afryki, a w szczególności Kenia, Tanzania, Kamerun, Liberia oraz Nigeria. Pełnią ważną role w ekosystemach jako producenci humusu, przetwarzający martwą materię roślinną.

Posiadają ciało spłaszczone, wyraźnie możemy wyróżnić segmenty. Otwór gębowy wyposażony jest w szczęki dzięki którym pokarm jest rozdrabniany oraz dzielony.

Pierwszy segment przekształcony w gnatochilarium, na którego płatach znajdują się po dwie głaszczki czuciowe. Aparat wzrokowy zredukowany w procesie ewolucyjnym. Podstawowym narządem zmysłu i orientacji są zbudowane z 6-8 segmentów ruchliwe czułki.

Tułów składa się średnio z 19 segmentów, ostatnia część nie posiada odnóży. Chitynowy oskórek Polydesmida jest silnie wysycony i utwardzony solami wapnia. Krocionogi w obliczu zagrożenia potrafią błyskawicznie zwinąć się w kłębek zasłaniając brzuszną, miękką część ciała.

Polydesmida są zwierzętami dość łatwymi w hodowli lecz zdarza się że padają bez znacznej przyczyny. W niewoli długowieczne dożywają nawet 6 lat. Dość trudno dostępne na polskim rynku.

Terrarium

Wielkość terrarium powinniśmy dobrać kierując się liczbą osobników i ich wielkością. Dla pary krocionogów o długości 10 cm spokojnie wystarczy akwarium o wymiarach 30x20x30 cm (dł. x szer. x wys.). Jako podłoże zastosować można mieszankę torfu lub włókna kokosowego z piaskiem, mieloną korą oraz liśćmi bukowymi lub dębowymi – warstwa podłoża powinna mieć 8-10 cm grubości (do podłoża możemy dodać okruchy wapienia). Do terrarium możemy włożyć kawałki drewna i płaty kory. Krocionogi są stosunkowo odporne na przesuszenie, niemniej jednak najchętniej bytują w miejscach wilgotnych toteż ważne jest utrzymywanie stosunkowo wysokiej wilgotności podłoża.

Przeczytaj też  Microcoryphia - przerzutki

Wszystkie bez wyjątku gatunki są zwierzętami o aktywności nocnej, tak więc nie jest konieczne intensywne oświetlanie terrarium. Dla większości tropikalnych gatunków temperatura powinna wynosić około 24-27°C i może nieznacznie spadać w nocy.
Krocionogi możemy trzymać także w większym pojemniku razem z innymi zwierzętami, np. roślinożernymi jaszczurkami, modliszkami lub straszykami – ważne jest tylko zapewnienie odpowiedniej grubości podłoża i wilgotności.
Przypominające granulat odchody krocionogów są bardzo dobrym nawozem do roślin doniczkowych.

Żywienie

Wszyscy przedstawiciele gromady Diplopoda odżywiają się materia organiczną. Podstawowym składnikiem pokarmu są butwiejące szczątki roślinne, miękkie owoce i korzenie, chociaż krocionogi nie pogardzą też padliną. W warunkach hodowlanych pokarmem może być butwiejące drewno lub kora, owoce, znakomicie sprawdza się także nieco rozmoczona w wodzie sucha karma dla psów lub kotów. Należy oczywiście pamiętać o systematycznym usuwaniu resztek pokarmu, które mogą stać się pożywką dla pleśni.

Rozmnażanie

Kopulacja trwa niedługo lecz samiec zostaje przy samicy przez bardzo długi okres czasu, trzymając się grzbietu partnerki. Gdy ta składa jajka/ko samiec przy pomocy gonopodów przekazuje spermę wprost na jajko(podobnie jak u ryb, samiec zapładnia ikrę mleczem). U niektórych gatunków samce składają spermatofor na ziemi a samica pobiera go sama zapładniając jaja. Samica składa kolejno dość spore ilości jaj, ilość może dochodzić do nawet 300. Inkubacja trwa około 4-6 tygodni. Młode po wykluciu pozostają pod ziemią.

Uwagi

Obecnie w hodowlach znaleźć kilka gatunków, lecz dostępność jest często znikoma.
Astrodesmus laxus laxus- jeden z większych „flatów”
Coromus diaphorus, Coromus cf. variabilis itp.

Przeczytaj też  Ethmostigmus spp.

 

Opracowanie

Azureus

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu