Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
7486
Owady – Opisy, Straszyki – Opisy

Phobaeticus serratipes – patyczak gigant

Phobaeticus serratipes – patyczak gigant – PSG 25

Phobaeticus serratipes (Gray, 1835) (podrodzina: Phasmatinae) jest to endemiczny gatunek pochodzący z zachodniej Malezji, duża populacja występuje też w Singapurze. Gatunek sklasyfikowany w 1835 r. przez Gray’a Gatunek ten polecany jest dla bardziej zaawansowanych hodowców z uwagi na to że potrzebuje odpowiednich warunków i bardzo dużego terrarium. Nie wydziela substancji obronnych. Bardzo łatwo traci odnóża, dlatego powinno się ograniczyć ingerencje w terrarium do minimum.

Nazewnictwo

Nazwa polska: Patyczak gigant

Synonimy

Bacteria acanthopus, Bactridium grande, Phibalosoma maximus.

Występowanie

Malezja, Singapur.

Ciekawostki

  • Phobaeticus serratipes jest nie tylko jednym z największych patyczaków odkrytych do tej pory na świecie, ale i owadów. Większy od Phobaeticus serratipes jest tylko Phobaeticus chanii, którego samice dorastają do 27-28 cm.
  • Młodsze stadia rozwojowe spryskane wodą wyginają odwłok w kształt fali.

Wygląd

  • Samica

    Dorasta do 25 cm (nie licząc odnóży), choć czasami zdarzają się większe samice (ok 26 cm). Z odnóżami owad ten może liczyć do 52-55 cm długości. Znacznie masywniejsza od samca. Podstawowy kolor ciała samicy to odcienie brązu i zieleni. Dorosłe samice mogą być jednolicie zielone, brązowe lub posiadać jasną smugę biegnącą przez środek ciała. W młodszych stadiach rozwoju występuje u nich charakterystyczna, biała plamka na głowie. Czułki długości ok. 6 cm. Na szóstym segmencie odwłoka, od spodu ciała znajduje się klinowaty wyrostek. W ciągu całego życia samica składa około 100 jaj. Jako imago żyje średnio 8-10 miesięcy.

  • Samiec

    Zdecydowanie mniejszy od samicy. Przeważnie dorasta od 15 cm do 17 cm. Posiada bardzo cienkie odnóża, najeżone chitynowymi wyrostkami. Podstawowy kolor samca to metaliczna zieleń. Imago posiada zredukowane 3,5 centymetrowe skrzydła koloru jasno zielonego, z białą smugą biegnącą u ich spodniej części. Czułki długości ok 7-8 cm. Jako imago samce dożywają średnio 4-5 miesięcy.

  • Młode

    Młode zaraz po wykluciu mierzą około 3 cm i są oliwkowego koloru. Kolor ten zanika w następnych etapach rozwoju lub nabiera intensywności. Odnóża są ładne, paskowane czarno-białe, bardzo łatwo odpadają, dlatego zaleca się bardzo ostrożne przenoszenie młodych (np. na liściach).

  • Jaja

    Duże ok 6 mm długości. Szaro brązowe, spłaszczone przy brzegach, z widocznym wieczkiem. Są rozrzucane przez samice po terrarium.

Hodowla

  • Dorosłe owady

    Nie sprawia większych trudności jeśli zapewnimy odpowiednie warunki. Temperatura panująca w terrarium powinna utrzymywać się od 22 do 25°C. Terrarium wystarczy spryskać obficie jeden raz dziennie. Wysokość terrarium powinna wynosić około 70-80 cm (nie ma co ukrywać że im wyższe terrarium tym lepiej) 45 cm szerokości i 50 długości. Należy unikać zbyt dużej ilości pędów jeżyny w terrarium – gdyż Phobaeticus serratipes powinien mieć dużo wolnej przestrzeni i możliwość zwisania pod nimi.

  • Młode owady

    Młode są nieco trudniejsze w utrzymaniu niż imago. Należy pamiętać aby nigdy nie zraszać młodych wodą, zwłaszcza przed linieniem. Aby dobrze przechodziły wylinki można wyciąć niżej położone liście pokarmu, gdyż owady mają tendencję to zwisania w trakcie wylinki na niższych partiach zbiornika. Temperatura powinna utrzymywać się w przedziale 22-25°C. Terrarium należy zraszać 1-2 razy dziennie. Nie warto też przegęszczać zbiornika liczbą młodych, ani łączyć tego gatunki z innymi, zwłaszcza masywnymi straszykami.

  • Jaja

    Polecam inkubować jajka na włókninie kokosowej wymieszanej z wermikulitem. Inkubacja trwa od 5-7 miesięcy w wypadku jaj partenogenetycznych, lub 4miesiące w wypadku jaj płciowych, przy temp. 23-25°C i wilgotności 75-85%.

Żywienie

Nie jest to wybredny gatunek. Je łatwo dostępne liście jeżyny, maliny i mniej dostępne liście mango. Dorosłe osobniki nie pogardzą też dębem i liśćmi truskawki. Należy pamiętać aby w terrarium zawsze znajdował się świeży pokarm.

Rozmnażanie

Płciowe, partenogenetyczne.

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował: Paweł Płotkowski (Płota) na podstawie własnych doświadczeń, opis uzupełniony przez Bartosza Rom (BartekR). Opis samca na podstawie zdjęć ze strony www.lemondedesphasmes.free.fr
Autorem zdjęć jest Jan Czerniel (jankol).

Przeczytaj też  Hysterocrates gigas

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu