Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
3470
Rośliny – Opisy

Aeonium – aeonium

Aeonium jest rodzajem z około 35 podzwrotnikowych roślin sukulentycznych

Rodzina: Crassulaceae

Wygląd: Liście ułożone w rozety na końcu łodygi. Niskie łodygi ma Aeonium tabuliforme i Aeonium smithii; wysokie posiadają Aeonium arboreum, Aeonium valverdense i Aeonium holochrysum. Każda rozeta liści zamiera po kwitnieniu, wytwarza wtedy owoce z nasionami. Gatunki które nie wytwarzają rozgałęzień i mają tylko jedna rozetę liści (A. tabuliforme), zamierają całkowicie po kwitnieniu. Rozmnaża się je tylko poprzez wysiew nasion. W ojczyźnie (atlantyckie wybrzeże Maroko) Aeonium arboreum ma pokrój krzaczasty wysokości do 30 cm, i 15-20 cm średnicy rozety liści na końcu łodyg. Optymalna temperatura uprawy od 15-17°C do, 20-24°C. Temperatura minimalna 10°C.

Występowanie: Środowiskiem naturalnym są Wyspy Kanaryjskie, wyspa Madera na Morzu Śródziemnym, w Maroku i w wschodniej Afryce (na przykład w Semien Mountains w Etiopii).

Zastosowanie: Terrarium stepowe i pustynne.

Stanowisko: Aeonium arboreum wymaga pełnego słońca lub lekkiego półcienia. Podlewanie jak większość sukulentów raczej skromne. Należy poczekać az podłoże całkowicie wyschnie. W okresie spoczynku zimą nie podlewać. Należy także ograniczyć podlewanie w czasie spoczynku letniego w czasie upałów lipiec – sierpień.
Podłoże powinno być dobrze porowate, z duża ilością piasku i kawałkami wapienia.

Przeczytaj też  Davallia - Dawalia

Hodowla: Okresem wegetacji Aeonium arboreum jest wiosna i jesień. Należy wtedy podlewać i nawozić rośliny. Jesień jest także dobrym okresem na ukorzenianie pędów. Jest to dobry sposób odmładzania rośliny gdyż starsze egzemplarze mają tendencje do pokładania długich pędów na podłożu. Zapobiega to też zakwitaniu, które jak juz wspomniałem kończy się zamieraniem rośliny.

Rozmnażanie: Rozmnażanie poprzez ukorzenianie pędów lub wysiew nasion. Ukorzeniać sadzonki najlepiej w piasku. Jeżeli wysiewamy nasiona to do wykiełkowania potrzebują dużo światła a podłoże powinno być bardzo piaszczyste.

Uwagi: Większość roślin sprzedawana w handlu jako Aeonium arboreum jest prawdopodobnie mieszańcami różnych marokańskich gatunków z Aeonium korneliuslemsii.

Opracowanie i źródła informacji

Piotr Jagodziński

Opracowanie na podstawie własnych doświadczeń i literatury:

  • H. Heitz „Rośliny doniczkowe”

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu