Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
5991
Rośliny – Opisy

Monstera – monstera

 

Nazwa botaniczna: Monstera

Rodzina

Obrazkowate (Aracea)

Wielkość

Jest to (Monstera deliciosa) potężna roślina, mogąca osiągnąć kilka metrów średnicy, ale mimo takich pokaźnych rozmiarów może być trzymana za młodu w terrarium.

Wygląd

Kwiat ten posiada niecodzienny wygląd i ma także niecodzienne zachowania (więcej w Informacjach dodatkowych). Jest to pnącze, ma grube, mięsiste, nie zdrewniałe łodygi z których wyrastają na grubych ogonkach duże, sercowate bądź eliptyczne liście koloru zielonego bądź niebiesko-zielonego, cechą charakterystyczną tego rodzaju są mocno powcinane i podziurawione liście. Kwiaty charakterystyczne dla rodziny Araceae, jest to duża, żółtawa kolba otoczona grubą, białą pochwą kwiatową, w terrariach zakwita tylko przy bardzo dobrej opiece.

Gatunki

  • Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) najpopularniejszy gatunek na polskim rynku, rośnie stosunkowo powoli wytwarzając rocznie 3-4 liście, ciekawostką jest to iż cała roślina jest trująca, poza owocostanem, który smakuje jak mieszanka banana z ananasem. Występują wolniej rosnace formy barwne (Marmorata, Variegata) ale są dość trudno dostępne – wg. niektórych źródeł należą do gatunku M.borsigiana lub sa traktowane jako forma M. deliciosa „Borsigiana” – o delikatniejszym pokroju i mniejszych, nie tak skórzastych liściach (ok. 40 cm nawet u b. rozrośniętych egzemplarzy).
  • Monstera ukośna, monstera perforowana (Monstera obliqua) -. liscie są sercowate, lekko wydłużone, całobrzegie z otworami. Wg. źródeł osiągają do 30 cm ale większość roślin wielkością przypomina popularnego scindapsusa (epipremnum). Blaszka liściowa jest dość delikatna ale o bardzo ładnym szmaragdowym kolorze. Prowadzona bez palików ma tendencje do wytwarzania bezlistnych pędów, poza tym nie sprawia wiekszych problemów w uprawie czy rozmnażaniu. Jest dostepna bez większych problemów na polskim rynku.
  • Monstera adansonii (syn. friedrichsthalli) liscie są wydłużone, całobrzegie z otworami, długości u dorosłych roślin do 40-60 cm, nie tak skórzaste jak u M. deliciosa. Młodsze okazy mogą znaleźć zastosowanie jako roslina terraryjna.
  • inne okazjonalnie dostępne gatunki – Monstera dubia – bardzo ciekawy ale ciężko dostępny, na pewno obiecujący jako roślina terraryjna; Monstera acuminata, Monstera tenuis, Monstera tuberculata

UWAGA: panuje dość duże zamieszanie w systematyce, często gatunki z rodzaju Monstera oznaczaje jako Philodendron i na odwrót

Przeczytaj też  Hedera - bluszcz

Występowanie

Tropikalne regiony Ameryki łacińskiej.

Informacje dodatkowe

Roślina ta prowadzi jeden z najniezwyklejszych trybów życia w królestwie roślin, życie zaczyna jako siewka, która ucieka przed słońcem, następnie poszukuje pnia drzewa, areał poszukiwań ma średnicę około 2 metrów, dalej siewka nie ma siły pełznąć i jeśli w tym obrębie nie znajdzie pnia obumrze. Jeśli będzie miała szczęście i znajdzie drzewo zacznie się na nie wspinać i wytwarzać pierwsze liście, tam też wytworzy tzw. korzenie powietrzne które są często mylone z lianami.

Zastosowanie

Duże i bardzo duże terraria tropikalne i imitujące brzegi zbiorników, monstera ze względu na swoje gabaryty może być przeznaczona dla bardzo dużej liczby gatunków, szczególnie polecam ją do wszelakich terrariów z gekonami, anolisami, rzekotkami, drobnymi nadrzewnymi wężami i chwytnicami. Można ja posadzić nad zbiornikiem wodnym gdzie wypuści korzenie i tym samym stworzy kryjówki dla drobnych żyjątek wodnych (kijanki, karliki, traszki, platany).

Stanowisko

Roślina ta preferuje miejsca jasne, ciepłe, o wysokiej wilgotności powietrza, gleba najlepiej żeby była żyzna i lekka. Monsterę lepiej jest trzymać w dużej doniczce ze względu na to że po paru latach po prostu wyrośnie z terrarium.

Hodowla

Roślinę podlewamy tak, aby ziemia zawsze była wilgotna ale nie mokra, od czasu do czasu zraszamy jej liście które bardzo łatwo się kurzą. Gdy zaczną wyrastać korzenie powietrzne nie ścinamy ich, tylko albo wkładamy do doniczki albo czekamy aż trochę się wydłużą i umieszczamy w zbiorniku wodnym. Co 2 miesiące dajemy pałeczki nawozowe.

Przeczytaj też  Cryptocoryneae - kryptokoryny

Rozmnażanie:

  • Monstera deliciosa -rozmnażanie jest dość trudne i pracochłonne (głównie ze wzgledu na koniecznośc utrzymywania odpowiedniej temperatury i wielkość sadzonek), dlatego lepiej jest kupić nowy egzemplarz.
  • Monstera obliqua rozmnaża się bez problemów przez sadzonki (można ukorzeniać w wodzie) i odkłady.

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury

H. Heitz „Rosliny doniczkowe”

D. Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”

Jedno przemyślenie na temat Monstera – monstera

  1. Warto uściślić że owoc również jest trujący jeśli jest niedojrzały. Zjedzenie go zbyt wcześnie może spowodować nawet oparzenie przełyku. Trzeba uważać. Szkoda że owoce nie są w Polsce dostępne :(

    Reply

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu