Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
286
Jaszczurki, Węże

To nie koniec czasu odkryć!

Okazuje się, że koniec wieku XX i początek XXI to czas odkrywania nowych gatunków gadów. Wynika to z ludzkiej ekspansji na nieznane, naturalne tereny. Także badania genetyczne, morfologiczne, czy ekologiczne pozwalają wyodrębnić nowe gatunki z tych znanych już nauce.

Wśród żółwi nie było aż takiej rewolucji odkryto i opisano tylko jeden gatunek z zachodniego Gabonu – Pelusios marani.
U jaszczurek już więcej odkryć.
Wśród anolisów odkryto: A. incredulus, A. toldo, Chamaeleolis agueroi – na Kubie, Norops wermuthi z Nikaragui, Norops pandoensis z Kostaryki i Panamy, Norops serranoi w meksykańskim Chiapas, Gwatemali i Salwadorze. W Hondurasie odkryto Norops muralla, N. rubribarbis, N. cusuco, N. kreutzi. W podrodzinie Tropiduridae opisano aż 16 nowych gatunków z terenów Peru, Ekwadoru, Wenezueli i Argentyny.
Wśród agam pojawiły sie: Laudakia wui i L. papenfussi z Tybetu, Pseudocalotes dringi z Malezji, Calotes nigriplicatus z indonezyjskiej wyspy Ambon, Draco palawanensis z Filipin. Przybyło także biczogonów. Uromastyx occidentalis z zachodniej Sahary, U. alfredschmidti z Libii i Algieru oraz U. leptieni z Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Wśród kameleonów: Chamaeleo (Trioceros) balebicornatus z Etiopii i Ch. (Trioceros) conirostratus z Sudanu.
Gekonów też przybyło o ponad 30 gatunków w wielu rodzajach m.in.: Goniosaurus, Paroedura, Phelsuma, Phyllurus i innych.
Wśród scynków odkryto aż 32 gatunki z Australii, Nowej Kaledonii, Madagaskaru, południowej i środkowej Afryki oraz Ameryki Środkowej.
Jaszczurki właściwe (Lacertidae) wzbogaciły się o: L. cyanispara z Syrii i Turcji, Acathodactylus beershebensis z Izraela i A. harranensis z Turcji oraz Gallotia intermedia z karaibskich wysp: Teneryfy i Teno. Wśród Teiidae, Gymnophthalmidae, Gerrhosauridae i Cordylidae oraz Xantusidae orkryto i opisano 12 nowych gatunków tych jaszczurek.
Odkryto na indonezyjskich wyspach także nowe gatunki waranów w sumie aż 7 gatunków.
Także w grupie węży dokonano wielu odkryć i opisano nowe gatunki.
I tak odkryto nowe dusiciele z rodzaju Tropidophis występujące na Kubie oraz pytony z rodzaju Morelia z okolic indonezyjskich wysp.
Wśród węży właściwych (Colubridae) odnotowano wiele nowych gatunków (conajmniej 26).
Liczba gatunków węży jadowitych też wzrosła o przynajmniej 10 (m.in. rodzaje: Naja, Micrurus, Hydrophis, Atheris, Bothrops).

Przeczytaj też  Trzy nowe gatunki węży

Jak widać z powyższego świat gadów nie jest jeszcze do końca poznany. W sumie w ciągu tylko 5 lat (od początku 1997 do końca 2001) odkryto i opisano aż 183 nowe gatunki gadów. Często gatunki odkrywane są na nowo lub wydziela się je z istniejących dotychczas podgatunków. Jak wcześniej wspominałem wyodrębnienie ich często opiera się na różnicach genetycznych, morfologicznych czy izolacji występowania. Niestety często jest tak, że odkrycie gatunku wynika z ekspansji ludzkiej cywilizacji na ich tereny i niejednokrotnie okazuje się, że nowoodkryty gatunek wyginął, bo była to jedyna, endemiczna jego populacja. Wszystkie przedstawione nowe gatunki oraz wszystkie inne zawarte są na stronie:http://www.embl-heidelberg.de/~uetz/LivingReptiles.html, która stanowi bazę wszystkich obecnie żyjących gatunków gadów.

Opracował Witold „Wiciu” Borkowski


Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu