Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
1885
Pajęczaki

Cushingia ellenbergeri – prehistoryczny przedstawiciel solfug z birmańskiego bursztynu

Solfugi są grupa pajęczaków o bardzo słabo poznanej historii ewolucyjnej. Niewątpliwie są prymitywnymi przedstawicielami tej gromady stawonogów, jednakże naukowcy nie do końca wiedzą, kiedy wyodrębniły się oraz jak przebiegała ich historia. Niewątpliwie jedną z podstawowych przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że solfugi zasiedlają najczęściej tereny pustynne, gdzie skamieniałości bezkręgowców zachowują się ekstremalnie rzadko.

Ostatnio opisano jednak nowy gatunek solfugi pochodzący z okresu kredowego, a dokładniej z cenomanu (ok 99,5 miliona lat temu). Jest to znalezisko unikalne gdyż okaz zachował się w doskonałym stanie zalany w bursztynie i został odnaleziony w Birmie. Nowy gatunek nazwano Cushingia ellenbergeri. Wykazuje on duże podobieństwo do dziś żyjących przedstawicieli rodzaju Dinorhax (rodzina Melanoblossiidae). Co ciekawe – dzisiejsze solfugi z rodzaju Dinorhax zasiedlają również tropikalne rejony południowo-wschodniej Azji a więc ten sam obszar, który w kredzie zamieszkiwała Cushingia. Innym podobieństwem jest preferowane środowisko. Kredowa solfuga zachowała się w bursztynie co świadczy, że musiała (w przeciwieństwie do większości dzisiejszych solfug a podobnie jak Dinorhax) preferować tereny zalesione, o gęstej roślinności i wilgotnym klimacie, gdzie mają szansę powstać bursztyny. Odkrycie Cushingia w znaczący sposób poszerzy naszą wiedzę na temat ewolucji i biologii prehistorycznych solfug.

[Paleontology • 2015] Cushingia ellenbergeri • A Camel Spider from Cretaceous Burmese Amber

Przeczytaj też  Jak humanitarnie uśmiercić ropuchę agę?

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu