Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
1275
Płazy

Nowy gatunek krokodylotraszki – Tylototriton podichthys z Laosu

Salamandry z rodzaju Tylototriton są szeroko rozpowszechnione na terenie południowo-wschodniej Azji. W Polsce znane są jako traszki krokodylowe i coraz częściej są hodowane w warunkach terraryjnych. Jednakże ich systematyka oraz dokładne rozmieszczenie w warunkach naturalnych nie zostały jeszcze do końca zbadane. Do niedawna bardzo słabo było znane występowanie tych płazów na terenie Laosu. Podczas sezonów badawczych w latach 2009 – 2013 stwierdzono występowanie przedstawicieli Tylototriton w przynajmniej sześciu stanowiskach na terenie tego kraju. Badania molekularne i morfologiczne pozwoliły ustalić występowanie czterech oddzielnych gatunków: Tylototriton notialis, T. panhai, T. anguliceps oraz całkiem nowego dla nauki T. podichthys. Nowy gatunek odróżnia się wyraźnie zarówno na poziomie genetycznym jak i morfologicznym, odznaczając się odmiennym ubarwieniem oraz rozmieszczeniem i wielkością guzków gruczołowych na ciele w porównaniu ze swoimi krewniakami. Tylototriton podichthys wykazuje bliskie pokrewieństwo z krokodylotraszką himalajską (T. verucossus). Obecnie trwają badania mające na celu określenie liczebności populacji oraz faktycznego zasięgu występowania nowego gatunku.

[Herpetology • 2015] Tylototriton podichthys • Morphological and Molecular Variation in Tylototriton (Caudata: Salamandridae) in Laos, with Description of A New Species

Przeczytaj też  Tliltocatl, Brachypelma - Podsumowanie zmian od 2015 roku

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu