Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
4967
Pajęczaki – Opisy

Phoneutria boliviensis – wałęsak brazylijski*

Phoneutria boliviensis – wałęsak brazylijski*

Nazewnictwo

Nazwa polska: Wałęsak brazylijski* (* uwaga nazwa odnosi się do całego rodzaju Phoneutria)

Phoneutria boliviensis (Cambridge, 1897) jest jednym z mniejszych przedstawicieli rodzaju Phoneutria spp, jednak obszar jego występowania jest najbardziej obszerny. Pomimo swojego znacznego zasięgu, jest to gatunek stosunkowy nowy w terrarystyce. Do Polski osobniki tego gatunku trafiły z Niemiec, gdzie od 2006 roku są regularnie rozmnażane i wprowadzane do handlu. Dorasta do około 3 cm długości samego ciała. Jego długość wraz z odnóżami oscyluje na poziomie 8-10 cm. Oczywiście są to wymiary podane w przybliżeniach, ponieważ zdarzają się osobniki zarówno większe jak i mniejsze od podanych norm. Dymorfizm u tego gatunku jest zaznaczony. Samce mają podobne ubarwienie do samic, natomiast są nieco mniejsze i smuklejsze. Ich długość odnóży jest większa w stosunku do ciała, ubarwienie szaro-jasnobrązowe, a spód odnóży w kolorze żółtym. Podobnie jak u większości Phoneutria spp. chelicery są koloru czerwonego, brakuje im jednak charakterystycznego paska na karapaksie.

Brak profesjonalnych danych na temat jadowitości Phoneutria boliviensis oraz dokładnych raportów ukąszeń sprawia, że trudno cokolwiek napisać o wpływie toksyn na układ człowieka. Z pewnością jad Phoneutria bolivienis jest słabszy niż Phoneutria fera czy Phoneutria nigriventer. Badania wykazały, że toksyna PhTx1 w jadzie Phoneutria boliviensis jest słabiej widoczna niż u Phoneutria nigriventer. Niektóre źródła podają, że nie ma dużego wpływu na organizm człowieka i nie jest w stanie zagrozić życiu dorosłego, zdrowego człowieka. Podczas ukąszenia towarzyszy jedynie przeszywający ból. Niemniej jednak jest to pająk niebezpieczny.

Przeczytaj też  Bombina orientalis - kumak dalekowschodni

Phoneutria boliviensis nie wykazuje w porównaniu z pozostałymi gatunkami owianymi złą sławą, dużej agresji, uchodzi za spokojniejszy gatunek z rodzaju Phoneutria spp. i jest bardziej płochliwy, niż podatny do ataku. Nawet dosyć częste manipulacje w terrarium nie są w stanie sprowokować go do ataku. Należy jednak pamiętać, że zdarzają się wyjątki. Gatunek niezbyt wymagający i odporny na wahania zarówno temperatur jak i wilgotności, jednak dla prawidłowego rozwoju pająka należy utrzymywać optymalne warunki.

Występowanie

Ameryka Środkowa i Południowa.

 

Czytaj opis całego rodzaju Phoneutria

 

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował: Adam Indrycha – „Ad90Am”

Na podstawie własnych doświadczeń oraz pomoc zaprzyjaźnionych hodowców i stron:

  • http://www.arachnoboards.com
  • http://www.arachnoserver.org
  • http://www.uniprot.org
  • http://www.petbugs.com
  • http://zipcodezoo.com
  • http://www.minaxtarantulas.se

Literatura:

  • Zootaxa The non-Amazonian species of the Brazilian wandering spiders of the genus Phoneutria Perty, with the description of a new species. R. Martins, R. Bertani.
  • Biodistribution studies of veonom and spider toxin using radiotracers. C. M. Yonamine, H. Costa, J. A. A. Silva, E. Muramoto, J. R. Rogero, L. R. P. Troncone, M. A. P. Camillo.
  • Ontogenetic changes in Phoneutria nigriventer spider venom. Volker Herziga, Richard John Wardb, Wagner Ferreira dos Santosc.
  • Distinguishing Two Often-Misidentified Genera of Large Spiders Found in Central
    and South American Cargo Shipments. Richard S. Vetter and Stefan Hillebrecht.
Przeczytaj też  Cupiennius salei

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu