Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
2220
Karaczany – Opisy, Owady – Opisy

Ergaula capucina

Ergaula capucina – karaczan

Karaczan Ergaula capucina (Brunner v.W 1893) należy do rodziny Polyphagidae. Jest to mój ulubiony gatunek karaczana; właśnie z powodu ciekawego wyglądu i zachowania. Samiec i samica osiągają podobną wielkość ok. 3 cm. Ale istnieje zasadnicza różnica w ich wyglądzie. Samica ma ciało krępe (o kształcie zbliżonym do owalu) , nie wiem czy człon nazwy capucina pochodzi od wyglądu zakonnika z zakonu Kapucynów, ale podobieństwo wyglądu pokryw skrzydeł jest uderzające. Podstawowy kolor samicy jest ciemno czekoladowy. Samiec ma szczuplejszy pokrój ciała, ma nieco jaśniejsze pokrywy skrzydeł z żółtawymi przebarwieniami w połowie długości ciała. Przy braniu do ręki wydzielają charakterystyczny zapach.

Cechy szczególne

Ten gatunek składa ooteki  które samica zagrzebuje w podłożu. Ooteka jest koloru ciemnobrązowego. W zależności od temperatury po ok. miesiącu wykluwają się młode karaczany i od razu zagrzebują w podłożu. W porównaniu do dorosłych rzadko można je znaleźć na wierzchu podłoża. Po roku dojrzewają płciowo.

Występowanie

Tajlandia.

Terrarium

Hodowle prowadzę w szklanym zbiorniku 30x30x40 cm, na dnie którego znajduje się kilkucentymetrowa warstwa podłoża; składającego się z mieszaniny torfu, rozdrobnionych liści dębu. Na podłożu umieściłem kilka kawałków kory. Ciepło zapewnia kabel grzewczy, oświetlenie z okolicznych insektariów. Temperatura wynosi ok. 25°C w dzień, 22°C w nocy.

Żywienie

Karaczany karmię jabłkiem, kawałkami słodkich owoców, raz w tygodniu dostają suchy pokarm dla psów.

Przeczytaj też  Locusta migratoria - szarańcza wędrowna

Uwagi

Karaczan ten oprócz ciekawego wyglądu ma tę zaletę że nie chodzi po szybach, co nie grozi jego ucieczką z insektarium. Chciałbym polecić ten gatunek, gdyż jest w Polsce mało znany oprócz kilku „dyżurnych” gatunków.

 

Opracowanie i źródła informacji
Opracował Janusz J na podstawie własnych doświadczeń oraz poniższej literatury:
Sklipkan Plźi rodu Achatina III – Achatina ireadeli /O.Hes,V.Vrabec,T.Peś

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu