Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [11]
Loading...
10920
Fauna Polski – Opisy, Płazy – Opisy, Płazy bezogonowe – opisy

Hyla arborea – rzekotka drzewna

Hyla arborea – rzekotka drzewna

Gatunek po raz pierwszy sklasyfikował Linnaeus w 1758 roku.

Podgatunki

  1. Hyla arborea arborea, występuje na większości europejskiego zasięgu występowania.
  2. Hyla arborea molleri, występuje na Półwyspie Iberyjskim.
  3. Hyla arborea kretensis, występuje na Krecie, Peloponez, Rodos, wyspy Morza Egejskiego.
  4. Hyla arborea variegata, zaliczono do odrębnego gatunku Hyla variegata (synonim Hyla intermedia).

Długość życia

Jak na płaza tak małych rozmiarów rzekotki żyją dość długo bo co najmniej 15 lat.

Wygląd

Hyla arborea to mała kilkucentymetrowa żabka nie do pomylenia z żadnym innym płazem polskim. Charakterystyczne dla tego gatunku jest ubarwienie grzbietowej strony ciała. Zwykle jest intensywnie zielona i ostro ograniczona od białawego lub żółtawego brzucha wąskim, ciemnym pasem, który zaczyna się przy otworach nosowych a kończy u nasady tylnych nóg. Na biodrach tworzy typową dla tego gatunku zatokę biodrową. Ciekawe jest to iż ubarwienie grzbietu może się zmieniać pod względem koloru jak i odcienia, dostosowując się w ten sposób do podłoża. Znajdywano również osobniki całkowicie czarne, czyli melanistyczne. Na grzbiecie skóra rzekotki jest bardzo gładka, lśniąca i delikatna, zaś na brzuchu chropowata. Palce zakończone są lepkimi, okrągłymi przylgami służącymi do chodzenia po płaskich powierzchniach, nawet po pionowych szybach.

Przeczytaj też  Hyla cinerea - rzekotka zielona

Rzkeotka drzewna osiąga długość ciała do 5,2 cm. Przeciętna masa samców waha się od 8 do 9 g, samice ważą zazwyczaj ok. 11 g. Wyjątkowo mogą dochodzić do 15 g.

Ciekawostki

W rzekotce widziano kiedyś „przepowiadacza” pogody. Trzymana w słoju miała siedzieć na drabince wysoko przy dobrej, a nisko przy złej pogodzie i zapowiadać jej nagłe zmiany. Wzięło się to od tego iż młode osobniki podczas słonecznej pogody siedzą wysoko na krzewach, a podczas złej pogody na dolnych partiach roślin. Ma to związek z rozmieszczeniem owadów podczas danej pogody.

Występowanie

Obszar występowania rozciąga się od Portugalii oraz zach. Hiszpanii przez Francję po kraje nadbałtyckie i zachodnią Rosję. W Polsce dość pospolita, lecz stosunkowo trudna do zaobserwowania, pod całkowitą ochroną gatunkową. Zasięg jej obejmuje także Włochy, i niektóre małe wyspy na Morzu Śródziemnym. Na północ od Alp pionowy zasięg rz. Drzewnej nie przekracza 600 m n.p.m., na południe od nich dochodzi do ok. 800 m n.p.m.

Środowisko

W tak ogromnym obszarze występowania rzekotka ta występuje głównie w dolinach rzecznych w rosnących tam lasach z licznymi jeziorkami i stawami, a także w trzcinowiskach. Może bytować w porośniętych bujną roślinnością ogrodach, w których znajduje się oczko wodne.

Aktywność

Hyla arborea większość swojego życia spędza na roślinach. Pomimo swoich dość delikatnych tylnych nóg bardzo dobrze skacze i potrafi się przy tym dość sprawnie przyczepić do powierzchni na której chce wylądować. Zimuje zagrzebana w ziemi blisko zbiorników wodnych lub w wilgotnych zagłębieniach. Zimowanie trwa od końca września do przełomu maja i kwietnia.

Przeczytaj też  Pelobates fuscus - grzebiuszka ziemna

Żywienie

Rzekotka drzewna poluje głównie na małe owady latające i pająki, lecz równie chętnie zjada inne drobne stawonogi.

Rozmnażanie

Po wybudzeniu się ze swojego zimowego snu rzekotki wędrują do swoich zbiorników rozrodczych. Po przybyciu na miejsce wieczorami i nocą przebywają w wodzie, natomiast dniami przesiadują na brzegu. Wraz z zapadnięciem mroku samce starają się utworzyć na powierzchni wody swoisty chór. Znajdując się 3 m od siebie wyznaczają głosem rewir z którego przepędzają inne samce, a śpiewem zwabiają samice. W czasie kopulacji samiec chwyta samice w okolicy bioder. Kłębki skrzeku są wielkości orzecha włoskiego i zawierają przeciętnie ok. 1000 jaj. Kijanki są ciemnoszare, pokryte złotawymi cętkami. Świeżo przeobrażone młode żabki mierzące ok. 1,6 cm opuszczają wodę w pełni lata. Dojrzewają płciowo w 3 roku życia.

Odgłos godowy

Odgłos godowy samca Hyla arborea – rzekotka drzewna

Opracowanie i źródła informacji
Opracował Goblin na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń oraz wiadomości z literatury:

Gunter Diesener, Josef Reichholf – „Płazy i Gady

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu